Selfie s Marsem? Jedinečnou možnost nabízí unikátní Festival planet v Brně

Nejkrásnější pohled nabízí v noci.

Festival planet

Doktnout se Slunce, vyfotit se u Měsíce nebo si udělat piknik pod Marsem. Zní vám to jako sci-fi? Pak jste nebyli na Festivalu planet, který v posledních letech láká desetitisíce návštěvníků. Velmi netradiční pojetí vesmíru totiž nemá nikde na světě obdoby. A letos si tvůrci připravili novinku – temnou podobu planety Země. Pokud jste Festival planet nestihli, nezoufejte, s námi o něj nepřijdete.

Temnalóna. To je Země, jak ji člověk běžně nevidí. Zahalená do tmy. Osvícená polární září. Nejnovější model, který zaujal místo vedle dalších čtyř fotorealistických vesmírných těles v Brně na Kraví hoře při posledním Festivalu planet. „Takový model na světě prostě neexistuje. V tomhle jsme skutečně jedineční. Jsou tam viditelná noční světla, dálnice, ropné plošiny, lodě a podobně,“ říká Jiří Dušek, zástupce ředitele Hvězdárny a planetária v Brně.

Unikátní know-how

Aby si autoři pojistili originalitu Temnalóny, ukryli někam do jejího pláště mezi fotografie, které vznikly na Mezinárodní vesmírné stanici, své podobizny. Zkrátka originální ve všech ohledech, jak v pořadu Prima Česko podotýká Jiří Dušek: „Není běžné v ČR ani ve světě vystavovat takové obří modely. Naše modely ukazují vesmírná tělesa z různých úhlů pohledu. Navíc jsou skutečně obří, mají průměr deset metrů. Model je sice veliký, ale když k němu přijdete na vzdálenost jednoho metru, stále vypadá jako fotografie. A v tom je vlastně to naše know-how.“

Chybička se vloudila

Kde je Země ponořená ve tmě, nesmí chybět ani podoba naší planety zalité světlem. Terralóna si klidně hoví hned vedle. O kousek dál září Slunce. Na Slunce shlíží Mars. Celou podívanou korunuje na vrcholu kopce Měsíc, kterým to v roce 2019 vlastně celé začalo. Právě ten ukrýval chybu, která při tvorbě vznikla. „To jsme zjistili skoro až po dvou letech, jak je jeden díl špatně našitý – vzhůru nohama. Ale on není vidět, protože je úplně nahoře,“ přiznává nedopatření zástupce ředitele Planetária a hvězdárny Brno. A protože je jasné, že každý velký projekt posouvají kupředu právě drobné chybky, přidává i další: „Třeba u planety Země byl po vytištění problém, že barevná sytost u oceánů byla různá, takže bylo vidět, že je to skutečně sešito z takových slupek. Takže se musel rozpárat, něco se muselo vytisknout znovu a sešít zase.“

Ale návštěvníkům, zdá se, žádná malá nepřesnost dojem z celé podívané rozhodně nezkazí.

ČTĚTE TAKÉ: Léto na Bechyňce: Nastupte do vlaku a projeďte první elektrifikovanou dráhu v Česku

Z jednorázové příležitosti akce, která nemá obdoby

Původně měl před pěti lety první obří model pouze připomenout padesáté výročí přistání člověka na Měsíci. Ale hned první dny výstavy ukázaly, že v brněnské hvězdárně a planetáriu kápli strůjci nápadu na něco výjimečného. Logisticky jde podle Jiřího Duška o nejnáročnější akci. „Skutečně ta obliba roste exponenciálně. Odhadujeme, že na to chodí desítky tisíc lidí.“

A tak každý rok organizátoři přidávají do programu něco navíc. „Říkám tomu zážitková astronomie. Je potřeba to zažít a užít si to. O nic jiného nejde. Na druhou stranu nechceme, aby to byla jenom bezduchá akce. Kdo má zájem, může se o našich modelech dozvědět něco více,“ říká Jiří Dušek s tím, že letos byla poprvé součástí i fotografická výstava. „Na ní ukazujeme, že co na tom modelu je, odpovídá realitě. Kromě toho máme každý večer populární vědecké přednášky o modelech. Máme tady také letní kino, kde promítáme vědecko-fantastické filmy. A v našem digitálním planetáriu nabízíme speciální program pro děti i dospělé.“

.

Tagy: