Vyhrála dva grandslamové tituly a dalších 25 trofejí na okruhu WTA. Ve světovém žebříčku to dotáhla až na druhé místo. Ačkoliv se Petra Kvitová narodila v Bílovci, vždy o ní bylo referováno jako o „holce z Fulneku“. Pouto s tímto městem bude mít brzy hmatatelný důkaz v podobě unikátní síně slávy veleúspěšné tenistky.
Kvitová je jednou z největších osobností české tenisové historie. Na kontě má 27 turnajových titulů včetně dvou grandslamových z Wimbledonu nebo olympijský bronz. S českým týmem šestkrát vyhrála Fed Cup. Ve Fulneku vyrostla a žije tam její rodina. Teď se ve městě, na které nedá dopustit, dočká velké pocty v podobě síně slávy.
Vybuduje ji město, které v pátek vyhlásilo veřejnou soutěž o architektonický návrh na její vytvoření.
„Chceme vzdát hold sportovkyni, jež své rodné město proslavila ve světě, a zároveň návštěvníkům Fulneku představit Petru Kvitovou i ze zatím nepříliš známého úhlu pohledu v podobě jejího dětství a prvních úspěchů na tenisových kurtech,“ uvedl fulnecký starosta Petr Ertelt. V síni slávy by se podle něj měli lidé seznámit s cennými sportovními trofejemi i předměty spojenými s tenistčiným dětstvím ve Fulneku a počátkem její sportovní kariéry.
Ostrava přivábila největší tenisové hvězdy. Hrát bude hned pět grandslamových vítězek
Více než kdy jindy se letos Česká republika stává silným magnetem přitahujícím velké persony světového tenisu. Ženská špička se do tuzemska chystá na říjnový turnaj J&T Banka Ostrava Open a bude do ní zahrnuto dohromady i pět hráček, které v minulosti vyhrály grandslamový turnaj.
„Její životní příběh je příkladem toho, že i dítě z malého města může dokázat velké věci a být vzorem pro mnoho lidí na celé planetě. Věříme, že ze soutěže vyjde návrh, který se bude zamlouvat hlavně samotné Petře,“ uvedl starosta. Sama Kvitová by podle něj měla rozhodnout, jak by měla její síň slávy vypadat.
Do veřejné soutěže je možné se přihlásit do 13. listopadu. Zájemci si budou moci prostory paláce prohlédnout. Vedení města oslovilo i 18 vysokých škol zaměřených na architekturu, design a sport.
„Mělo by jít o interaktivní expozici nejen ve čtyřech sálech paláce, ale také v jeho veřejných prostorách. Zároveň chceme využít i nádvoří Knurrova paláce a rovněž vytvořit kavárnu v designu síně slávy,“ uvedl Ertelt. Věří, že Síň slávy Petry Kvitové přitáhne pozornost turistů a přispěje ve Fulneku k rozvoji cestovního ruchu.
Město chce do projektu zapojit co nejvíce místních firem, umělců i řemeslníků. „Kromě jiného bude třeba investovat také do dokonalého zabezpečení projektu a do pojištění vystavovaných předmětů. V dané chvíli jde zhruba o tři miliony korun,“ uvedl starosta.
Město chce oslovit sponzory a dárce, zjišťuje i možnosti dotací. „Jsme však přesvědčeni, že jde o dobrou a rozumnou investici do rozvoje města a jeho budoucnosti,“ uvedl Ertelt. Do příprav síně slávy chce zapojit realizační tým Kvitové, spolupracovat chce s Českým tenisovým svazem i jejím fanklubem.