Imunitní systém je základní obranou lidského těla proti infekcím a dalším hrozbám. U dětí, které se teprve rodí do světa plného mikroorganismů, je vývoj imunity jedním z nejdůležitějších procesů pro jejich zdravý růst. Dětská imunita je plně vyvinutá už při narození, ale chybí jí zkušenosti s okolním prostředím. Jak ji správně posilovat a jakou roli hraje kojení a očkování? To vše a více se dozvíte v našem pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS, ve kterém jsme si povídali s profesorkou Annou Šedivou, primářkou Ústavu imunologie FN Motol a odbornicí na poruchy imunity.
Imunita je schopnost organismu bránit se proti škodlivým látkám, jako jsou viry, bakterie, paraziti a další patogeny. Je to komplexní systém, který zahrnuje různé buňky, orgány a procesy, jejichž cílem je rozpoznat a zničit cizorodé látky. Imunitní systém se skládá ze dvou hlavních složek: Vrozená imunita – jedná se o první linii obrany, která je přítomná od narození. Reaguje rychle na široké spektrum patogenů, ale bez specifického zaměření. Získaná (adaptivní) imunita – vyvíjí se postupně během života. Dokáže rozpoznat konkrétní patogeny a vytváří tzv. imunitní paměť, díky které tělo reaguje rychleji a efektivněji při opakovaném setkání se stejným patogenem.
Imunitní systém je neustále ve střehu, rozpoznává a neutralizuje nebezpečné látky, ale zároveň umí rozlišovat mezi vlastním a cizorodým materiálem, aby neútočil na vlastní buňky. „Je to fascinující systém, který nás chrání před všemi nebezpečími, včetně infekcí nebo vzniku nádorových onemocnění,“ vysvětluje profesorka Šedivá v pořadu Ptejte se doktora. „Imunitní systém je rozptýlen po celém těle a tvoří komplexní síť, která spolupracuje, aby nás ochránila před hrozbami jak zvenčí, tak i z našeho vlastního těla.“
Imunita není jednorázová obrana – její mechanismy neustále reagují na nové podněty a učí se z každé nové infekce. Tento systém je neustále ve střehu a díky tzv. imunitní paměti si dokáže uchovat vzpomínky na minulé útoky, čímž je připraven čelit dalším nebezpečím. „Všichni jsme si to uvědomili během pandemie COVID-19, kdy byla imunita v odpovědi na virovou infekci středem pozornosti,“ dodává Šedivá.
Jak funguje dětská imunita
Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje vývoj dětské imunity, je mikrobiom – soubor mikroorganismů, které obývají naše tělo. „Mikrobiom je zásadní pro správné nastavení imunitního systému,“ říká Šedivá. „A u dětí je jeho vývoj ovlivněn především způsobem porodu a kojením.“
Odborníci doporučují kojit dítě minimálně do šesti měsíců věku, ale prospěšné účinky kojení mohou pokračovat až do jednoho roku a déle. „WHO doporučuje kojení do dvou let, ale z hlediska imunity je ten klíčový první rok,“ doplňuje profesorka.
Genetika a imunita
Díky novým screeningovým metodám jsou dnes již všichni novorozenci testováni na některé závažné poruchy imunity hned po narození. „Za tři roky tohoto screeningu jsme zachytili jen tři případy na 100 000 novorozenců,“ uvádí Šedivá, což dokazuje, jak výjimečné jsou tyto poruchy.
Nicméně pokud dítě prodělává více než šest závažnějších infekcí ročně, které vyžadují antibiotika, nebo má infekce, které se neomezují jen na horní cesty dýchací, může být důvodem porucha imunity. „Pokud jsou infekce doprovázeny vysokými horečkami a nezabírají na antibiotika, je čas obrátit se na imunologa,“ dodává Šedivá.
Imunita je fascinující a složitý systém, který nás chrání po celý život, a péče o dětskou imunitu je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme pro své děti udělat.
Přehnaná čistota může být kontraproduktivní
Podle profesorky je možné, že přílišná čistota může být pro děti až škodlivá. Historicky existovala období, kdy byly matky nuceny až přehnaně dezinfikovat domácnosti, a to včetně sterilizace jídla a prostředí. Nicméně vystavení nepatogenním, nesterilním podmínkám je pro správné fungování imunitního systému důležité. Děti si v raném věku často vše dávají do úst, což je přirozený proces, který napomáhá rozvoji jejich imunity. Prostřednictvím kontaktu s různými mikroorganismy si tělo buduje toleranci a učí se na ně reagovat. Z tohoto důvodu profesorka doporučuje nepřehánět sterilitu prostředí, ale zároveň dbát na zdravou míru hygieny.
Nejčastější mýty o dětské imunitě
Častým mýtem podle profesorky je, že lidé mluví o "snížené" nebo "nulové" imunitě, což je nepřesné. Imunitní systém není jednorozměrný, ale tvoří jej složitá síť orgánů, buněk a procesů, které neustále monitorují tělo. Imunitní systém není nikdy zcela "vypnutý" nebo "nefunkční", protože jednotlivé složky neustále pracují na udržení rovnováhy. Moderní medicína už dokáže analyzovat a diagnostikovat poruchy imunity na základě podrobných vyšetření, což umožňuje cílenou a personalizovanou léčbu.
V úvodním videu s profesorkou Annou Šedivou, primářkou Ústavu imunologie FN Motol a odbornicí na poruchy imunity, najdete i její odpovědi na nejčastější otázky diváků související s dětskou imunitou.
Jak posilovat imunitu u dětí
Aby organismus a imunitní systém fungovaly tak, jak mají, musíme je udržovat v dobrém stavu a kondici. Důležité je dbát na zdravý životní styl odpovídající potřebám a osobnosti dítěte, dostatek spánku, pohyb a celkovou pohodu. Nedílnou součástí zdravého životního stylu je také vyvážená strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a bílkoviny. Živiny chybějící v běžné stravě můžeme pak nalézt i v doplňcích stravy.
Pokud si nejste jisti, které doplňky stravy zvolit a upřednostňujete doporučení na míru a od skutečného odborníka na léky, navštivte kteroukoliv z více než 330 Alphega lékáren, kde vám lékárník s výběrem ochotně poradí. Tyto komunitní lékárny naleznete jak ve městech, tak na vesnicích po celé republice – od Aše až po Jablunkov. Alphega lékárny nabízejí profesionální a nadstandardní péči, jejíž součástí jsou jak různorodá nabídka poradenství, pacientské preventivní programy a screeningové služby, tak široký sortiment.
Hledáte způsob, jak posílit imunitní systém? Chcete připravit sebe a své děti na podzimní výzvy? Přečtěte si více o tématu imunita na Blogu Alphega a využijte speciálních nabídek na podporu imunity v Alphega lékárnách a on-line na Alphega.cz. K dispozici jsou například novinky Centrum Kids Gummies, multivitaminy pro děti od tří let, nyní s dárkem navíc, a Celaskon Medvídci Plus, ideální kombinace vitaminů C, D a zinku, pro děti od tří let.