reklama

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Lékařská praxe současného šéfa resortu zdravotnictví se podle slov Hela viditelně projevuje i na vládní strategii v boji proti pandemii, která se zejména pokouší zamezit přeplnění nemocnic pacienty s vážným stavem nemoci COVID-19. Tuto snahu hodnotí Hel jako chvályhodnou, ale Blatný a jeho lidé podle něj „nerozumí kontrole pandemie a virových onemocnění“.

K tématu

„Jeho (Blatného – pozn. red.) skupina nemá kontakt s vědeckou literaturou a odmítá data, která jsou celosvětově uznávaná,“ dodal Hel. Společně s Blatným jmenoval jeho náměstka Vladimíra Černého a ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška. Hel tvrdí, že vedení ministerstva zdravotnictví a potažmo i českého boje proti koronaviru má na řešení pandemie jiný názor než řada světových vědců. „Jsme v zajetí tohoto názoru,“ doplnil imunolog z Iniciativy Sníh v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Na otázku, zda není namístě vyměnit ministra zdravotnictví, Hel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpověděl, že je představitelem apolitické iniciativy. „Ale myslím, že pan premiér si uvědomuje, že je velice důležité v současné době přijmout nějaké radikální řešení, protože opravdu patříme mezi nejhorší v Evropě a bohužel mezi nejhorší na světě. Můžeme se bavit o způsobu vykazování infekcí a úmrtí, ale toto je bohužel holý fakt,“ dodal imunolog.

Vakcína jako nosní sprej asi hned tak nebude

Hel v pořadu na CNN Prima NEWS mluvil také o možné vakcíně proti koronaviru ve formě nosního spreje. Při jejím užití by ovšem podle Hela došlo k aplikaci na velký povrch sliznice, což může být potenciálně velký šok pro organismus některých lidí.

K tématu

Myšlenku vakcíny jako spreje do nosu však vidí jako skvělou a zmínil, že jedna se už testuje. „Je v první fázi klinického testování na lidech,“ řekl Hel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Prvotní testy podle něj fungovaly výborně na myších, ale u některých lidí došlo k závažné reakci. „Je těžké předpovídat, kdo bude mít přehnanou reakci na tento typ vakcíny,“ doplnil imunolog.

Vakcínu jako sprej vidí ovšem až jako třetí generaci, přičemž aktuálně se ve světě distribuuje teprve generace první.

Sám Hel si není jistý, v jakém časovém horizontu se dostane mezi lidi. „Pokud by to šlo tak rychle jako u těch ostatních, bylo by to do konce roku. Jsem ale skeptický,“ dodal Hel s tím, že jedna taková vakcína je aktuálně testována i na jeho domovské univerzitěThe University of Alabama at Birmingham ve Spojených státech.

Hel je jedním z představitelů Iniciativy Sníh sdružující lékařské a vědecké osobnosti v boji proti pandemii koronaviru. Iniciativa se sama označuje za „apolitický a nezávislý tým expertů“. Kromě Hela patří mezi členy také další imunolog Václav Hořejší, prezident České lékařské komory Milan Kubek, evoluční biolog Jaroslav Flegr a řada dalších odborníků.

K tématu

Tagy: očkování Andrej Babiš vakcína Ladislav Dušek 360⁰ Pavlíny Wolfové Ministerstvo zdravotnictví koronavirus pandemie koronaviru Vladimír Černý Jan Blatný Iniciativa Sníh Zdeněk Hel očkovací strategie

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama