reklama

Očkování nebude stačit, vakcín je v Česku málo, varuje imunolog Zdeněk Hel

I přesto, že se v Česku již druhým týdnem očkuje proti nemoci COVID-19, počty pozitivních testů na koronavirus rostou. „Očkování nebude stačit, vakcín je málo,“ řekl ve vysílání na CNN Prima NEWS imunolog, profesor lékařské fakulty americké Alabamské univerzity a zakladatel Iniciativy Sníh Zdeněk Hel.

reklama

Podle Hela jsou vysoká čísla nakažených mimo jiné důsledkem „neoptimálního přístupu vlády k celé pandemii“. „Zásada Iniciativy Sníh je, že bychom měli pravdivě informovat veřejnost. Ne jen uvádět čísla, ale také jejich pravdivou interpretaci. Souhlasím, že interpretace ze strany ministerstva zdravotnictví bývá často neoptimální,“ řekl ve vysílání na CNN Prima NEWS Hel.

„Nacházíme se v hluboké krizi, která bude bohužel trvat minimálně následující měsíc, pravděpodobně do konce března. Je potřeba, aby tady byla kritická diskuse, musí ale být racionální, nikoli politická nebo emocionální,“ sdělil imunolog s tím, že občané mají v současnosti především úlohu pomoci zdravotníkům. „Nejlépe jim pomůžeme tak, že se nenakazíme,“ dodal Hel.

Testuje se málo, míní imunolog

Imunolog sdělil, že v zásadě podporuje vládní opatření proti šíření covidu. Podle svých slov ale nesouhlasí s tím, že se v Česku dostatečně testuje. „Když se podíváte na čísla testů a na počet identifikovaných případů, jsme na jednom z nejhorších, ne-li na úplně nejhorším místě v Evropě,“ uvedl Hel.

V současnosti se podle něj provádí zhruba 17 až 45 tisíc testů na COVID-19 denně. „To je málo. Kapacita musí být nad 150 až 200 tisíc,“ řekl Hel. Tomu by mohlo pomoci navýšení kapacity prováděných testů a zároveň bezbolestný odběr použitím PCR testů.

„Testování je nástroj prevence, nikoliv diagnostiky a léčby, a je naprosto zásadní pro kontrolu šíření epidemie,“ dodal Hel.

Lidé se musí nechat očkovat dvěma dávkami vakcíny, říká Hel

Komplikace se podle něj v současnosti vyskytují také u vakcinace. „Očkování nebude stačit. Bohužel není dostatek vakcín, ale to se dalo očekávat. V následujících týdnech bude více a více zpráv o nových mutacích viru,“ popsal Hel.

V posledních týdnech se mluví především o britské a jihoafrické variantě. „Ta, jak se nám jeví, je více rezistentní na působení neutralizačních protilátek. V případě anglické mutace není důvod se obávat, že je více patogenní. Vakcína pravděpodobně bude fungovat velice dobře,“ vysvětlil Hel.

Hlavní problém imunolog spatřuje v tom, že se virus rychle šíří. „Krátí se doba, kterou máme na efektivní imunizaci obyvatelstva. To je velká výzva pro celou společnost. Kdyby došlo k mutaci viru, která je rezistentní k protilátkám, jež jsou indukované vakcínou, měli bychom velký problém. Vakcína by na tento virus nefungovala,“ uvedl Hel.

Problém ale podle něj má řešení. Do vakcinačních protokolů mohou vědci doplnit informace o imunitních odpovědích. Jenže to podle něj bývá časově náročné. „Zatím ale nemáme data, že by některá z mutací byla rezistentní k působení vakcín,“ dodal imunolog.

Hel také zdůraznil, že vakcíny se vždy musí aplikovat přesně, jak uvádí výrobce. „Někteří lidé si možná myslí, že když dostanou jednu dávku vakcíny, budou chránění. Nebudou. Odpověď je velice individuální, vakcíny jsou ale testované na dvě dávky, a to přesně v intervalu, který je navrhovaný. Je strašně důležité, aby se občané za daný počet dní dostavili zpátky na očkovací místo a dostali druhou dávku,“ upozornil imunolog.

Tagy:
očkování profesor COVID-19 imunolog vakcíny Iniciativa Sníh Zdeněk Hel

Hlavní zprávy

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama