reklama

Interpolu možná bude šéfovat Češka. Proti ní stojí kandidát nařčený z mučení

Česká republika je blízko historickému úspěchu. Šárka Havránková by mohla být prezidentkou celosvětové policie – Interpolu. Rozhodne se už ve čtvrtek, teď proti sobě v tajné volbě stojí už jen dva kandidáti.

reklama

Být to v hollywoodském filmu, šel by do práce kandidát na šéfa Interpolu s uříznutým kmenem na zádech a druhou rukou by si zavazoval šátek okolo čela à la Rambo. Tahle na první pohled nenápadná dáma si ale nese desky a v nich má spoustu nápadů.

„Je potřeba, aby Interpol, který sdružuje 195 zemí, ukázal jako organizace svoji sílu,“ uvedla Havránková. Interpol poslední dobou hraje zásadní roli v potírání drogové problematiky, terorismu či boje s drogami, jedině on totiž dokáže celosvětově koordinovat všechny policejní složky. Bez Interpolu by spravedlnost nedopadla například na posledního člena Berdychova gangu.

Slouží především ke koordinaci a předávání informací mezi jednotlivými státy, ať už jde o pytláky, teroristy, nebo jiné zločince. O tom, kdo bude novým prezidentem Interpolu, se rozhodne už zítra v osm hodin ráno našeho času a proti sobě stojí už jen dva kandidáti.

Post může získat buď Češka Šárka Havránková nebo Ahmad Násir Rajsí ze Spojených arabských emirátů. Ten však nyní čelí šokujícímu nařčení. V pěti zemích včetně Francie a Turecka na něj byla podána trestní oznámení kvůli mučení a dalším činům, kterých se údajně dopustila policie v SAE pod jeho velením.

Podobnou zkušenost popisují hned dva Britové a vinu za týrání dávají právě protikandidátovi české policistky. „Samozřejmě mě to úplně nenechává klidnou, protože jsem duší policistkou. A ať už jsou nařčení platná, nebo ne, může to takovou organizaci poškodit,“ přiznává Havránková.

Obvinění Ahmada Násira Rajsího by tak mohlo ve volbě prezidenta Interpolu Šárce Havránkové dokonce pomoci. Klíčové by měly být hlasy afrických zemí, jejichž zástupce nakonec stáhl svou kandidaturu. Česká republika má v Interpolu dobré jméno – vymysleli jsme totiž unikátní metodu zvanou reliéf, kterou se dá odhalit původ zásilek drog. Podobně jako u prstů totiž lis, kterým se drogy balí do balíčků, zanechává unikátní otisk.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama