Írán požádal Interpol o pomoc při dopadení a zadržení amerického prezidenta Donalda Trumpa a několika desítek dalších lidí kvůli lednovému útoku v Bagdádu. Během úderu, při němž bylo použito bezpilotní letadlo, přišel o život íránský generál Kásim Sulejmání. Interpol ale podle očekávání odpověděl, že žádosti Teheránu nevyhoví.
Teheránský prokurátor Alí Kásímehr řekl, že Trump a dalších 35 lidí, jimž Írán připisuje spoluúčast na atentátu z 3. ledna, čelí obvinění z „vraždy a terorismu“. Nikoho kromě amerického prezidenta prokurátor nejmenoval, avšak ujistil, že řízení bude trvat i po skončení Trumpova prezidentského mandátu.
Interpol, který sídlí v Lyonu, se podle svých pravidel nevměšuje do záležitostí politického charakteru. „Nebudeme brát v úvahu žádosti tohoto druhu,“ stojí v prohlášení Mezinárodní organizace kriminální policie.
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi tedy zatčení nehrozí. Postup Íránců však svědčí o přetrvávajícím vysokém napětí v americko-íránských vztazích poté, co šéf Bílého domu v roce 2018 rozhodl, že USA odstoupí od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.
Brian Hook, americký zmocněnec pro Írán, tuto středu na tiskové konferenci s představitelem Saúdské Arábie uvedl, že ze strany Íránu, jde o „propagandistický kousek, který nikdo nebere vážně a jen způsobuje, že Íránci vypadají hloupě“.
Solejmání stál v čele jednotky Kuds, íránských revolučních gard, řídil operace v zahraničí a běžně jezdil do Iráku. Zabit byl při útoku na bagdádském letišti. Írán pak provedl raketový útok na americké vojáky sloužící v Iráku.