Syrské ministerstvo školství zveřejnilo na sociálních sítích úpravy školních osnov, které podle některých kritiků signalizují zavádění přísného islámského práva. Upozornila na to CNN, podle které se čerstvá vláda v Damašku hájí tím, že pouze napravuje nesrovnalosti po režimu Bašára al-Asada.
Vládou nad Sýrií se po prosincovém převratu ujala organizace Haját Tahrír aš-Šám, která slibovala liberální politiku, pod níž budou mít v zemi místo občané všech vyznání a názorů. Americká CNN ale upozorňuje, že vláda velmi rychle vede zemi k přísnému výkladu islámského práva.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sýrie jako Afghánistán: Nejdřív uspání pozornosti, pak bleskurychlý převrat. Stačilo 11 dnů
Nová vláda v Damašku se totiž zaměřila na školní osnovy a zavedla změny pro rok 2025.
„Změny, zveřejněné v seznamu na oficiální stránce ministerstva školství na Facebooku, zahrnují posun slovních spojení ‚cesta dobra‘ na ‚islámská cesta‘ a ‚ti, kteří jsou zatraceni a sešli z cesty‘ na ‚židé a křesťané‘ – což se týká ultrakonzervativního výkladu verše Koránu, islámské posvátné knihy,“ uvedla CNN.
Změny se mají dotknout všech studentů od šesti do 18 let. Není ale jasné, jestli už jsou v platnosti. I tak návrhy mnozí kritizují.
„Současná vláda je úřednickou vládou, která nemá právo provádět tyto změny v učebních plánech. Učební osnovy musí být změněny v souladu s novou ústavou,“ komentoval jeden z uživatelů příspěvek ministerstva na Facebooku.
Bude ze Sýrie druhý Afghánistán?
Skupina Haját Tahrír aš-Šám slíbila, že bude přechodně vládnout Damašku pouze do března, kdy se mají konat volby. Ani v tomto případě ale občané nevědí, zda se hlasování skutečně uskuteční a prozatímní vláda se pak dobrovolně vzdá moci.
Ministerstvo školství po kritice ujistilo, že učební plány na všech školách v Sýrii zůstávají beze změny, dokud nebudou vytvořeny specializované komise, které je přezkoumají a zkontrolují.
Resort prý pouze nařídil odstranit obsah, který oslavoval režim svrženého Bašára al-Asada. Ministerstvo také vyzvalo k tomu, aby se v učebnicích všechny vlajky bývalého režimu vyměnily za vlajku syrské opozice. Ta operuje s jinými barvami a jiným počtem hvězd.
Přesto v některých lidech roste strach, že se Sýrie vydá stejnou cestou jako Afghánistán, kde platí nejpřísnější výklad islámského práva. Ministr školství Nazír Muhammad Kádrí přitom v prosinci v rozhovoru pro agenturu Reuters ujistil, že i křesťanské náboženství se bude dále vyučovat a základní školy budou i nadále smíšené pro chlapce a dívky. Nový režim prý právo na vzdělávání žen nebude nijak omezovat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bezpečnostní selhání v Magdeburku? Experti zkritizovali německou migrační politiku a elity