reklama

Ital, který se nebojí koronaviru, říká: Žiji na nejbezpečnějším místě planety, využijte samotu k prozkoumání vlastního života

Mauro Morandi žije přes třicet let na krásném ostrově ve Středozemním moři jako jediný obyvatel. A v posledních týdnech se jeho chýše na opuštěném místě stala dostatečně izolovanou od světové pandemie koronaviru. Jak píše server CNN, velkou část života prožil Morandi o samotě, jen se svými myšlenkami. Má specifickou zkušenost s tím, co znamená samota, se kterou se nyní valná většina z nás setkává.

reklama

Jako bývalý učitel přicestoval Mauro Morandi na ostrov Budelli v blízkosti Sardinie zcela náhodně, když se před jednatřiceti lety snažil na plachetnici dostat z Itálie do Polynésie. Pravda, daleko nedoplul, když se zamiloval do netknuté přírody ostrova Budelli, křišťálově čisté vody, korálově zbarveného písku a krásného západu slunce. Rozhodl se na ostrově zůstat. Vzal si na starost péči o ostrov od svého předchůdce a ještě dnes ve svých 81 letech zde žije jako italský Robinson Crusoe. Přesto se snaží být v obraze světového dění a o koronaviru se dozvěděl, když zasáhl Itálii a další země.

„Je mi tady dobře. Ničeho a nikoho se nebojím,“ říká redaktorovi CNN do mobilního telefonu, který je jeho hlavním spojením se zbytkem světa. „Cítím se zde bezpečně, protože mi ostrov skýtá ochranu a není zde žádné riziko. Nikdo zde nepřistává, ani lodě v blízkosti nevidím.“

Kvůli koronaviru teď musí pro restrikce, které v Itálii panují, čekat delší dobu na jídlo z pevniny a občasné zimní návštěvy turistů se rovněž nekonají. Za léta života na ostrově si ale Mauro Morandi zvykl na jednodenní výlety turistů, se kterými se často podělí o jídlo.

Podivuje se nad tím, jak lidé nyní nevydrží být jen pár neděl doma sami a považuje to za absurdní. „Každou zimu zůstávám zavřený ve své chýši, někdy i měsíce, kdy se nedá po ostrově pohybovat,“ vypráví bývalý učitel, jak přečkává zimní období.

Hodně čte, fotografuje, brouzdá po Instagramu a přemýšlí. „Když začnete přemýšlet, vidíte řadu věcí kriticky a z jiného úhlu. Může se vám stát, že poznáte, jak žijete neplnohodnotný život nebo že jste špatným člověkem, který dělal špatné věci,“ tvrdí Mauro a dodává, že taková forma sebepoznání je pozitivní. Sám si vzpomíná na svoji transformaci z lehkovážného muže, který se pohybuje z místa na místo. Procestoval totiž půlku Evropy, než se proměnil v osamělého ostrovana.

„Pochopil jsem, že nejlepší je cestování uvnitř sebe sama. Je to i nejnebezpečnější a přináší to nejvíce zážitků. A je jedno, jestli sedíte ve svém bytě nebo na ostrově. To je ale také důvod, proč je to pro mnohé lidi tak obtížné,“ vypráví o své samotě italský hlídač ostrova a hned k tomu připomene, že se vůbec necítí být osamělý. Podle jeho názoru si většina lidí nepřeje být sama, neboť jim je nepříjemná vlastní společnost. Myslí si, že nynější izolace kvůli pandemii je může ledačemu naučit. Tato krize je totiž podle něj ideální k prozkoumání vlastního života.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama