Jágr se poprvé posadil na hokejové saně a nestačil se divit. Šíleně náročné, řekl

V hokejovém světě je považován za nezničitelného dříče. Ostatně hlavně proto je Jaromír Jágr i v 48 letech stále aktivním hráčem Rytířů Kladno. Právě na kladenském stadionu měla v úterý trénink česká parahokejová reprezentace. Při této příležitosti si legendární „osmašedesátka“ poprvé v životě vyzkoušela sport pro hráče s tělesným hendikepem. „Mám problém se jenom rozjet, ještě kdybych s tím měl hrát hokej a brzdit,“ zhodnotil muž, který v zámořské NHL zaznamenal 1 921 bodů.

Hrající majitel prvoligového klubu od parahokejových reprezentantů obdržel i speciální hokejku s věnováním. Když se pak ale Jágr odhodlal k prvním pohybům na saních, zavládla mezi mnoha přihlížejícími lehčí nervozita, aby si olympijský vítěz z Nagana nepřivodil po natržení lýtkového svalu, s nímž ještě nedávno bojoval, nějaké další zranění.

Hašek: Nemám jediný důvod Babišovi věřit. Jágr podporuje toho, kdo je zrovna u moci

Že legendární hokejový brankář Dominik Hašek kritizuje některé čelné představitele České republiky, není žádnou novinkou. Činí tak nejčastěji na sociálních sítích, ale vystoupil také na akci spolku Milion chvilek pro demokracii. Nejčastějším terčem nechvalných slov olympijského vítěze z Nagana se stává český premiér Andrej Babiš s hnutím ANO a prezident Miloš Zeman. Hašek je tak pravým opakem svého kolegy ze zlaté olympiády v Japonsku Jaromíra Jágra, který předsedu vlády a jeho uskupení podporuje.

„Je to náročné. Jenom udržet stabilitu a odrážet se... Fakt klobouk dolů před těmi kluky a vůbec i dalšími sportovci, kteří takhle bojují a sportují. Mám problém se jenom rozjet, ještě kdybych s tím měl hrát hokej a brzdit... Já už parahokej dělat nebudu, ale chtěl jsem si to vyzkoušet. Není to opravdu nic jednoduchého. Přesněji řečeno, je to šíleně náročné,“ řekl Jágr novinářům.

Postupně se ale s neobvyklou výstrojí sžíval čím dál více. O to odvážnější pak byl i při kroužení po ledové ploše. Dokonce i rozhovor poté poskytl přímo ze saní.

„Já jsem rád, že si mohu některé ty sporty vyzkoušet, protože o to větší pak máte respekt ke sportovcům, kteří ho dělají. Celý život jsem se většinou zaměřoval na jeden sport. Pár jich bylo doplňkových, které nám pomáhaly k hokeji, ale na druhu stranu je spousta sportů, které jsem si vůbec nevyzkoušel. A tenhle je jeden z nich,“ podotkl Jágr.

Zcela ovládnout pohyb na saních trvá roky

Přestože nebyl přímo v Ostravě během loňského mistrovství světa, na němž národní tým parahokejistů skončil čtvrtý, alespoň na dálku šampionát sledoval. „Nebyl jsem přímo v dějišti, ale díval jsem se v televizi. Mohli jsme se přesvědčit, jak se tento sport stal populárním mezi lidmi," připomněl Jágr historický rekord MS s celkovou návštěvou 64 748 diváků.

Jeho hlavním průvodcem při zdolávání nástrah pohybu na saních byl brankář parahokejové reprezentace Michal Vápenka.

„Prohodili jsme spolu pár vět, radil jsem mu, jak držet rovnováhu. Je vidět, že je to sportovec. Myslím, že po pár trénincích by s námi bruslil úplně v pohodě. Každopádně problémy s rovnováhou jsou ze začátku úplně normální, vždyť kluci se učí i několik měsíců, aby byli schopní jakž takž jezdit. A zcela ovládat pohyb na sáních, to je záležitost třeba i let,“ řekl Vápenka.

Tagy: