reklama

S nechtěnými dárky jsou letos větší starosti. Jak je vrátit, když obchody zavřely?

V Česku opět platí opatření pátého stupně protiepidemického systému. Supermarkety tedy nesmí prodávat doplňkové zboží a řada obchodů musí zůstat zavřená úplně. Zvlášť v době po Vánocích proto lidé mají problém s vracením nevhodných dárků nebo s reklamacemi. Jak postupovat?

reklama

Řada kamenných obchodů nabízí výměnu zboží bez udání důvodu i přesto, že to není jejich povinnost. Co ale dělat v případě, že třeba oblečení nesedí a obchod je kvůli opatřením zavřený? „Na každé provozovně máme za výlohou informační dopis pro naše zákazníky, kde máme uvedeno, jak se s námi můžou spojit, abychom si domluvili nějaký způsob výměny, případně vrácení peněz,“ sdělila majitelka butiku Jitka Tollingerová.

Běžně nabízí na vrácení oblečení 14 dní, okolo Vánoc pak 30 dní. Teď je termín ochotná posunout podle toho, jak dlouho budou obchody zavřené.

„Je to naše doporučení, vlastní vůle obchodů, aby se chovaly co nejvstřícněji k zákazníkům, protože zákazníci nemůžou za to, co se děje,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podnikatelům se ale samozřejmě více hodí výměna za jiné zboží nebo poukaz.

Zákazník má možnost se bránit

V případě, že obchod při kupování dárku možnost vrácení slíbil, ale nyní je zavřený, zákazník má stále možnost se bránit. „Měl by o tu možnost požádat. Pokud by obchod odmítl, je to důvod pro stížnost na Českou obchodní inspekci,“ dodal Prouza.

I když kamenné obchody povinnost výměny nebo vrácení zboží nemají, u e-shopů je to naopak. U nich má zákazník vždy možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní. O svátcích pak řada obchodů lhůtu prodlužuje.

K tématu

Tagy: Vánoce reklamace vrácení peněz koronavirus koronavirová opatření systém PES pátý stupeň 5. stupeň vrácení zboží

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama