reklama

S nechtěnými dárky jsou letos větší starosti. Jak je vrátit, když obchody zavřely?

V Česku opět platí opatření pátého stupně protiepidemického systému. Supermarkety tedy nesmí prodávat doplňkové zboží a řada obchodů musí zůstat zavřená úplně. Zvlášť v době po Vánocích proto lidé mají problém s vracením nevhodných dárků nebo s reklamacemi. Jak postupovat?

reklama

Řada kamenných obchodů nabízí výměnu zboží bez udání důvodu i přesto, že to není jejich povinnost. Co ale dělat v případě, že třeba oblečení nesedí a obchod je kvůli opatřením zavřený? „Na každé provozovně máme za výlohou informační dopis pro naše zákazníky, kde máme uvedeno, jak se s námi můžou spojit, abychom si domluvili nějaký způsob výměny, případně vrácení peněz,“ sdělila majitelka butiku Jitka Tollingerová.

Běžně nabízí na vrácení oblečení 14 dní, okolo Vánoc pak 30 dní. Teď je termín ochotná posunout podle toho, jak dlouho budou obchody zavřené.

„Je to naše doporučení, vlastní vůle obchodů, aby se chovaly co nejvstřícněji k zákazníkům, protože zákazníci nemůžou za to, co se děje,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podnikatelům se ale samozřejmě více hodí výměna za jiné zboží nebo poukaz.

Zákazník má možnost se bránit

V případě, že obchod při kupování dárku možnost vrácení slíbil, ale nyní je zavřený, zákazník má stále možnost se bránit. „Měl by o tu možnost požádat. Pokud by obchod odmítl, je to důvod pro stížnost na Českou obchodní inspekci,“ dodal Prouza.

I když kamenné obchody povinnost výměny nebo vrácení zboží nemají, u e-shopů je to naopak. U nich má zákazník vždy možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní. O svátcích pak řada obchodů lhůtu prodlužuje.

K tématu

Tagy: Vánoce reklamace vrácení peněz koronavirus koronavirová opatření systém PES pátý stupeň 5. stupeň vrácení zboží

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama