V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula

Nemocných s covidem v Česku přibývá.

Česko zaspalo s longcovidem

Ministerstvo zdravotnictví sestavilo tým expertů, kteří by měli nastavit metodiku diagnostiky a léčby tzv. long covidu u pacientů. Získané poznatky poté předají praktickým lékařům a dalším odborníkům.

Ministerstvo zdravotnictví se inspirovalo v zahraničí. Například ve Velké Británii už mají konkrétní centra, kde se long covidu věnují. Podobně to mají i v sousedním Německu. „Tam existují pracoviště a lékaři, kteří o long covidu vědí a aktivně se mu věnují,“ popsal člen České asociace pro long covid Petr Houška.

ČTĚTE DÁLE: Muž z Ústí vyhodil ledničku z 11. patra paneláku. Spotřebič jen těsně minul ženu se psem

„Je možné, že tomu není u nás věnována taková pozornost, jakou by si to zasloužilo. Těch případů je poměrně hodně,“ uznal epidemiolog, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo problém řešit. „Já čekám na doporučení příslušných odborných společností. Ta diagnóza se musí jasně definovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Teprve následně se podle něj může určit účinná léčba.

Metodika by měla být zpracována v lednu příštího roku. Následně se k ní vyjádří odborné lékařské společnosti. Podle ministerstva by celý proces neměl trvat dlouho.

„Jedná se spíše o praktický postup, jak přistupovat k pacientům s možnými znaky long covidu a seznámení s těmi základními diagnostickými jednotkami,“ přiblížila praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Jak poznat long covid?

Oslovení pacienti s long covidem se shodují, že typickým příznakem je únava, slabost a snížené kognitivní schopnosti. „Mám zasažený mozek, když jdu někam, kde jsem ještě nebyla, většinou potřebuji nějaký doprovod. Pořád mám u sebe papírky s poznámkami,“ přiblížila pro CNN Prima NEWS Olga, které covid převrátil život vzhůru nohama.

V některých případech pacienti ani nemohou vstát z postele. „Dva dny jsem se potila a pak už jsem se vlastně nezvedla. Měla jsem strašné bolesti a slabosti svalů,“ uvedla další z pacientek Jana.

„Nejvíce nás trápí psychosomatické problémy. Hůře si vybavujeme některé pojmy, cítíme se unavení a nejsme schopni se koncentrovat,“ popsal v říjnu ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula. Dodal, že tu ale jsou i klasické příznaky. „Může to být dechová nedostatečnost. Vidíme i problémy, které se týkají ztráty čichu a chuti – ty mohou dlouho přetrvávat. A je tu i únavový syndrom,“ popsal epidemiolog.

Lék, který by léčil přímo long covid, zatím neexistuje. „Je to velký problém. Řeší se v podstatě jenom příznaky,“ konstatoval Prymula.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policie obvinila ženu z Rychnovska z vraždy druhého novorozence. Ostatky našla v domě

Tagy:
zdraví Německo Velká Británie Roman Prymula Vlastimil Válek pacient diagnóza zdravotnický personál COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví České republiky okres Rychnov nad Kněžnou nemoci a zdravotní potíže lékařská profese