reklama

Jak pěstovat révu? Zkuste minivinici

Vypěstujte si vlastní révu.
Zdroj: Ludmila Dušková

V poslední době se stává módním trendem pěstování vinné révy mimo vinařské oblasti. Největší zájem je o stolní odrůdy. Základním úkolem každého budoucího pěstitele je zvolit správné stanoviště a odrůdu.

reklama

Volba stanoviště

Vyhnout se mrazovým kotlinám je asi základní podmínkou, dále je nutné zabezpečit rostlině v průběhu vegetace dostatek slunečního svitu, vybírat pozemky orientované jižně a jihozápadně, nejlépe ve svahu. Zahradní stavby je dobré využít k ochraně rostlin od severu a současně je nutné varovat se větrných a průvanovitých míst. Oblíbené je i osazování kolem pergol, garáží, přístřešků atd., rostliny rychle rostou a nejen úrodu, ale poskytují i stín v období letních veder.

Výběr odrůdy

Do zahrádek, a především v okrajových vinařských oblastech, jsou doporučeny především Krystal, Prim, Vostorg, Polar, Arkadia, Aron atd.

Výsadba

Podstatně se liší od výsadby keřů a stromků. Vinná réva se vyznačuje dlouhověkostí a na stejném místě při řádném ošetřování může růst 30 i více let. Vysazovat můžeme na podzim od poloviny října do konce prosince (půda nesmí být zamrzlá) nebo na jaře po rozmrznutí a oschnutí půdy do poloviny května, což je vzhledem k vyšší teplotě půdy lepší, protože sazenice spolehlivěji koření. Pro výsadbu se využívají většinou roubované sazenice. Před výsadbou zvolíme vzdálenost jednotlivých keřů od sebe 90–⁠150 cm. Podle způsobu vedení. Jáma pro výsadbu by měla mít rozměry 40 × 40 cm a hloubka 50 cm.

Vyhlubte jámu
Vyhlubte jámu
Zdroj: Ludmila Dušková

Dno jamky dobře prokypříme, přidáme vhodný substrát a kompost. Kořeny sazenice zastřihneme na délku 5–⁠10 cm, současně zkrátíme nejsilnější vrchol sazenice na 2 dobře viditelná očka, a to 1,5 cm nad horním očkem, slabší výhony ustřihneme. Do připravených jamek umístíme sazenici mírně šikmo, kořeny v jamce rozprostřeme na všechny strany a jamku zasypáváme dobrou ornicí. Místo štěpování má být asi 3–⁠5 cm nad okolním terénem.

Kořeny rozprostřete
Kořeny rozprostřete
Zdroj: Prima DOMA

Při zasypávání sazenice rukou velmi dobře utlačíme půdu ke kořínkům, aby nevznikly vzduchové mezery, rostlina by pomalu zakořeňovala. Pokud je jáma z poloviny zasypána zeminou, vyplatí se sazenici zalít alespoň 10 l vody a počkat, až se vsákne. Potom jámu zasypeme celou do úrovně okolního terénu. Nad sazenici nahrneme 10–⁠15 cm vysoký kopeček kypré země aby očka na výhonku nevysychala. Nad horním očkem mají být asi 3 cm zeminy. Nahrnutou zeminu je nutné udržovat kyprou a bez plevelů.

Zalijte dostatečným množstvím vody
Zalijte dostatečným množstvím vody
Zdroj: Ludmila Dušková

Révová sazenice je tedy celá v zemi na rozdíl od výsadby jiných dřevitých rostlin, u nichž zahrnujeme jen kořeny. Především při podzimní výsadbě je nahrnutí sazenic krajně nutné, protože chrání očka proti vymrznutí! Na jaře proti pozdním mrazíkům a vyschnutí. Zemina se odhrne až při odstraňování rosných kořínků, kdy již nehrozí mrazy.

Zálivka

Rozhodující význam pro dobré zakořenění má především prolití výsadbové jámy ještě před samotnou výsadbou. Do jámy nalijeme 10–⁠20 l vody a tu necháme vsáknout. Teprve potom provedeme vysazení.  Pokud po výsadbě dlouhou dobu neprší, sazenice je nutné každých 10 dní důkladně zalít nejlépe tak, že u sazenice odhrneme malý důlek, zalijeme 10 l vody ke kořenům mladé sazenice a po vsáknutí důlek opět zahrneme, kořeny jsou zhruba 40 cm hluboko a voda se musí dostat ke kořenům.

Ochrana  rostlin

V průběhu vegetace je nutné chránit rostliny především proti plísni révové, padlí a plísni šedé.

K tématu

Vhodnými přípravky jsou KUPRIKOL 50, Ridomil Gold MZ Pepite. Proti padlí (oidiu) –⁠ DISCUS. Proti plísni šedé pak Magnicur Quick. Do všech postřiků přidáváme listová hnojiva. Osvědčuje se WUXAL SUPER, LIGNOHUMÁT atd. Hned zpočátku vegetace se vyskytují na listech roztoči, zde volíme akaricidy VERTIMEC či Nissorun.

Během vegetace u roubovaných sazenic pečlivě odstraňujeme rosné kořínky vyrůstající z naroubované části sazenice tak, že odhrneme nakopčenou zeminu od sazenice a nůžkami odřízneme vyrostlé kořínky. Pak sazenici opět přihrneme do původního stavu. Ochranný růvek odstraníme až koncem srpna, kdy opět odstraníme rosné kořínky, ale sazenice již nepřihrnujeme, necháme letorosty do podzimu vyzrát. U pravokořenných sazenic tento úkon odpadá.

Réva potřebuje pravidelnou péči
Réva potřebuje pravidelnou péči
Zdroj: Ludmila Dušková

Po opadu listů na podzim sazenici opět důkladně přihrneme zeminou do výšky celkem 25 cm. Je to ochrana proti vymrznutí oček a letorostů, zeminu odhrneme až na jaře příštího roku, kdy nehrozí mrazy.

K tématu

Při vhodném ošetřování mohou výhony sazenic již v prvním roce narůst do délky 1–⁠2 m.  V následujícím roce je tak možné vytvarovat kmínky vysoké 80–⁠90 cm.

Pěstování ve skleníku

Tato možnost nabízí pěstování révy i ve vyšších nadmořských výškách. Aby réva nezabrala příliš místa, je nutné volit vhodný pěstitelský tvar. Nejvhodnější se ukazuje Vertiko, kdy zabere pouze prostor asi 1 × 1 m. Volíme roh skleníku, kdy se rostlina vyvede podél konstrukce.

Pravidelným řezem na 3–⁠4 očka je zajištěn štíhlý tvar. Rostliny je možné pěstovat i v nádobách, vyplatí se zde mobilnost. Příprava půdy je velmi jednoduchá. Obohacení o výživný substrát je nezbytností, zajistíme tak pravidelný přísun živin. Závlaha je nutností, pozor, vždy se vyplatí zalévat ke kořenům nikdy ne na listy, došlo by k podpoření vzniku houbových chorob. Nezapomeňte na pravidelné větrání. V době intenzivního slunečního záření je nutné stínit skleník rohožemi, případně nátěrem skel aby nedošlo k popálení listů i plodů.

Réva se dá pěstovat i ve skleníku
Réva se dá pěstovat i ve skleníku
Zdroj: Ludmila Dušková

Při pěstování ve studeném skleníku nezapomeňte rostliny před zimou zalít, jinak může dojít k vyschnutí a úhynu. Pro pěstování ve skleníku jsou vhodné odrůdy s velkými hrozny a bobulemi jako např. Panonia Kincle, Julski biser, Diamant, Arkadia, z modrých Olšava, Pola a Vitra. Vhodné jsou i Chrupka bílá, Chrupka červená, Modrý Portugal ad.

Tagy: vinná réva pěstování ovoce minivinice
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

Eriksen z nemocnice poslal první fotku po kolapsu. Připojil povzbudivý vzkaz

„Za daných okolností se mám dobře,“ vzkázal dánský fotbalista Christian Eriksen nejen svým příznivcům, ale všem, kteří mu od sobotního kolapsu přímo na hřišti drží palce. Vzkaz spojený s fotografii, na které Eriksen ukazuje zdvižený palec, se objevil v úterý ráno na sociálních sítích dánského fotbalového svazu. 29letý záložník teď bude svým spoluhráčům držet palce v dalších zápasech na probíhajícím Euru.

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi
PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?
Pijte vodu, křičel rozladěný Ronaldo. Hvězdný sportovec nesnesl na stole Coca-Colu
Epidemie na ústupu. Přibylo 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem
Na D1 se srazily auto, dodávka a cisterna, jeden zraněný. Kolona měla osm kilometrů
reklama
reklama
Schick jako Spider-Man, který zamotal Marshalla do sítě. Český gól pobláznil internet

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Další články
reklama
reklama