Když zaklepe cukrovka. Závažnou nemocí trpí každý desátý Čech, na jaké příznaky si dát pozor?

Diabetes: Jak rozpoznat varovné příznaky

Diabetes, česky cukrovka, patří dlouhodobě k celosvětově nejrozšířenějším onemocněním. Vedoucí lékárenské společnosti Superdrug Niamh McMillan popsal, jaké jsou příčiny vzniku různých typů cukrovky. A věnoval se i typickým příznakům, které mohou příchod nemoci ohlašovat. Patří mezi ně například neobvykle silný pocit žízně, hladu či únavy, popřípadě časté močení.

Cukrovkou trpí v Česku i ve světě zhruba každý desátý člověk. Nemoc se dělí na cukrovku 1. a 2. typu podle toho, nakolik dokáže lidský organizmus produkovat hormon inzulin. Ten umožňuje tělu přeměňovat cukr glukózu na energii. „Cukrovka 1. typu vzniká, když lidské tělo nedokáže produkovat inzulin,“ popsal McMillan.

ČTĚTE DÁLE: Muž žádá odškodnění 170 milionů. V karibském ráji se mu smrtelně otrávila manželka se synem

„Cukrovka 2. typu vzniká, když tělo nevytváří dostatečné množství inzulinu nebo ho nevyužívá správně,“ přiblížil expert s tím, že u cukrovky druhého typu je obzvláště důležité sledovat hladinu cukru v krvi.

S tím souvisí i termín prediabetes. „Prediabetes je stav, kdy je hladina cukru v krvi vyšší než normálně, ale není dostatečně vysoká na to, aby byla diagnostikována jako cukrovka druhého typu,“ upřesnil McMillan.

Expert vyjmenoval typické příznaky

„Příznaky diabetu 1. a 2. typu jsou velmi podobné, i když je třeba poznamenat, že příznaky diabetu 1. typu mají tendenci se objevovat rychleji a jsou obvykle závažnější než u diabetu 2. typu,“ varoval odborník.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Odborná komise zhodnotila všechny finalisty. Komu připadne titul Vinařství roku?

Mezi běžné příznaky diabetu patří podle McMillana silnější pocit žízně než obvykle a časté močení, zejména v noci.

„Dále jde o pocit hladu i po jídle a pocit únavy. Lidé s diabetem 1. typu mohou zaznamenat také nevysvětlitelný úbytek hmotnosti,“ upřesnil expert.

Cukrovku nelze zcela vyléčit, přesto lze u diabetu 2. typu dosáhnout vhodnou životosprávou a snížením hmotnosti výrazného zlepšení stavu. „Zkuste si osvojit stravu zaměřenou na celozrnné, nezpracované potraviny, jako je zelenina, libové bílkoviny a celozrnné výrobky, které mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi,“ doporučil McMillan.

V neposlední řadě je při prevenci diabetu důležitý pohyb. „Cílem může být alespoň 150 minut pohybu týdně, což odpovídá 20-30 minutám denně,“ uzavřel expert.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zubařům chybějí anestetika. V některých ordinacích nemají proti bolesti vůbec nic

Tagy:
nemoc zdraví věda a technika inzulin diabetes mellitus lidské tělo vědecký výzkum nemoci a zdravotní potíže lékařský výzkum zdravotní ošetření a postupy