Pozor na fixační náhubky
Teplé počasí je tu a s ním i příkoří, které přináší psům. Ti však většinou ví, co mají dělat. Větší problém bývá s páníčky, kteří je často, byť neúmyslně, málem připraví o život nebo jim svým chováním ublíží. Na co si dávat při vysokých teplotách pozor?
Fixační náhubky
Fixační náhubky slouží k zafixování psí tlamy, nejčastěji v takové situaci, kdy by mohl pokousat například veterináře, který se mu snaží pomoct. Nemá sloužit jako náhubek na cvičák nebo do hromadné dopravy. Psi se totiž chladí dýcháním s otevřenou tlamou a když jim to znemožníte, může dojít k přehřátí, které psa nakonec poměrně rychle usmrtí. Proto má pes nosit náhubek, ve kterém je schopný si zívnout. Nasazení fixačního nahubku psovi v tramvaji ve 40 °C je, jako by vás tu někdo zabalil do potravinové fólie. A to by vám určitě nebylo příjemné byť na pět minut. Pokud si nevíte rady, jak vybrat ten správný náhubek, mrkněte do našeho článku.
Chodníky jako žhavé uhlíky
Teplota chodníku v létě dosahuje přibližně 50 °C. Kdybyste po takovém rozpáleném asfaltu šli bosou nohou, jistě to nebude žádná pohodová procházka. Ani psí tlapky nejsou odolné natolik, aby je vysoká teplota nezranila. Někteří pejsci jsou citliví více než jiní, takovým stojí za to dát psí botičky. U těch běžně citlivých stačí venčit dříve ráno nebo večer a vyhýbat se zastavěným plochám. Snažte se se psem chodit po trávě nebo utéct do lesa.
Majitelé psů, myslete na to, že se vaši psí parťáci pohybují mnohem blíže u země než vy. Čím menší pes, tím větší dávku tepla dostane z rozpáleného povrchu. Oproti nám si tak užívá dvojnásobně Zdroj: O chlup líp
Majitelé psů, myslete na to, že se vaši psí parťáci pohybují mnohem blíže u země než vy. Čím menší pes, tím větší dávku tepla dostane z rozpáleného povrchu. Oproti nám si tak užívá dvojnásobně Zdroj: O chlup líp
Voda psy nezchladí
Berete v horkých dnech psa k vodě? Děláte mu tím tak trochu medvědí službu, protože psi se ve vodě přehřejí stejně rychle jako při aportování na louce. Většinou nad ní navíc není stín a nemohou se pořádně zchladit. Pokud je necháte skočit do studené vody po dvouhodinové uřícené procházce, riskujete, že kvůli rychlému zchlazení dostanou šok. Polít psa studenou vodou je také nebezpečné. Pokud ho chcete za každou cenu zchladit, přikládejte mu na packy, hrudník a břicho studený ručník. Což mimochodem funguje i při přehřátí.
Ideální variantou pro zchlazení vašeho pejska doma, ale například i při nutném cestování (vhodné je omezit přesuny autem, ale i třeba vlakem nebo tramvají) je chladící podložka. Myslete ale na to, že je důležité, aby pes měl na výběr, zda si na ni lehne, nebo ne, podle vlastní potřeby. Nikdy by neměla zabírat celou plochu cestovní klece.
Žena v Hluboké nechala psa v rozpáleném autě. Zvíře po desítkách minut utrpení zemřelo
Jako možné týrání prošetřují policisté případ, ve kterém žena nechala psa v zavřeném autě v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Ve vysokých teplotách zvíře podle vyšetřovatelů zřejmě trpělo bezmála hodinu. Přestože byl pes po vysvobození převezen k veterinářce, ještě týž den uhynul, uvedla v úterý jihočeská policie na webu. Majitelku nyní čeká vyšetřování. Za trestný čin týrání zvířete hrozí pachateli podle trestního zákoníku až tři roky vězení.
Omezte aktivitu
V těchto dnech omezte aktivitu se psem, a to nejen na sluníčku, ale i celkově. Pro zvířecí organismus je tento čas velice náročný, a tak se mu ho snažte spíše zpříjemnit. Pokud ale máte akční rasu nebo štěně, vyrazte s ním někam do stínu, někam, kde bude příjemný chládek. Nezapomeňte ovšem s sebou čerstvou vodu a misku, aby bylo postaráno o dostatečný příjem tekutin. „Vhodné je mít s sebou vždy cestovní misku, kterou snadno kdekoliv naplníte čistou vodou, a psovi tak zajistíte dostatečný přísun tekutin. Vyzkoušejte omyvatelnou a velmi dobře skladnou cestovní misku Aminela,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.
Žádní psi v autě
Dospělý člověk by vydržel v zavřeném autě na slunci při 30 °C maximálně 10–15 minut. V takovém autě na slunci je ihned přes 60 °C. Co v něm asi může zažívat pes? Doslova jej tam uvaříte zaživa. Psi už většinou přehřátí v autě nerozdýchají. A to je docela velká daň za to, že si potřebujete skočit nakoupit. Proto psa v létě v autě nenechávejte vůbec! Ani s otevřenými okénky.