Zima je obdobím s nejvyšší spotřebou energií. Topení, ohřev vody i delší svícení se mohou podepsat na konečném vyúčtování. Průběh a konec topné sezony je proto ideální čas na provedení samoodečtu. Spotřebitelé díky němu mohou předejít nepříjemným nedoplatkům.
Co je samoodečet a proč je důležitý?
Samoodečet znamená, že si zákazník sám opíše aktuální stav svého elektroměru nebo plynoměru a nahlásí jej dodavateli. Díky tomu má přehled o své spotřebě a v případě výrazného výkyvu může reagovat.
ČTĚTE TAKÉ: Coca-Cola v problémech. V Evropě ve velkém stahuje nápoje z prodeje, mohou být nebezpečné
Předejít nedoplatkům
„Nejčastější obavou zákazníků je, zda je jejich spotřeba energie nastavena správně a nehrozí jim vysoký nedoplatek. Samoodečet umožňuje průběžně sledovat vlastní spotřebu a včas reagovat na její vývoj. Pokud tedy zákazník zjistí, že spotřebovává více či méně energie, může požádat o snížení či zvýšení záloh. Jednoduše tak může ulevit svému rozpočtu, stejně jako předejít nepříjemnému nedoplatku,“ radí ředitel společnosti encall Tomáš Suchý.
Kdy se na samoodečet zaměřit
Zvýšená spotřeba nastává nejčastěji při změně režimu domácnosti, jako například při příchodu nového člena rodiny, častější práci z domu nebo koupi energeticky náročnějších spotřebičů.
Naopak snížení může přinést zateplení budovy a investice do úspornějšího způsobu vytápění. Kvůli zvýšené spotřebě energií je ideální se na samoodečet zaměřit v zimním období.
Jak provést samoodečet?
Proces zvládnete v několika rychlých krocích. Stačí opsat stav měřidla a nahlásit ho dodavateli prostřednictvím online formuláře, e-mailem nebo telefonicky. Vždy uvádějte hodnotu zaokrouhlenou na celá čísla bez desetinné čárky. Dodavatel výsledky vyhodnotí a zohlední případnou úpravu záloh. Fotky či zápis stavu měřidla si zachovejte pro případ zpětného ověření.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vepřový guláš za sto korun? Chutně a levně se najíte na východě Moravy i v Liberci