![](https://cdn.administrace.tv/2025/01/27/medium_169/bcb9440640dc51bdaf2d60996f14384e.jpg)
Inflace v Česku zpomalila
Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) potvrdily lednové zpomalení meziroční inflace v Česku, a to na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Zpomalil také růst cen vody a tepla, energie podle dat zveřejněných v úterý zlevnily. Vývoj inflace se neliší od odhadu, který statistici zveřejnili minulý týden.
„Lednový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin a bydlení. Ceny potravin pokračovaly v meziročním růstu a oproti loňskému lednu byly vyšší o téměř pět procent. Naopak ceny bydlení svůj růst zpomalily a oproti loňsku byly vyšší o 1,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
ČTĚTE TAKÉ: Budeme na tom hůř než loni, myslí si Češi. Jejich optimismus přesto roste, ukazuje průzkum
Ceny vodného v lednu vzrostly o 4,2 procenta a ceny stočného o 3,7 procenta, zatímco v prosinci zdražovaly o více než desetinu. Ceny elektřiny po prosincovém růstu o osm procent v lednu klesly o 4,7 procenta a zemní plyn zrychlil zlevňování z prosincových 5,5 na 7,7 procenta.
V kategorii potravin a nealkoholických nápojů naopak většina sledovaných položek v lednu buď zrychlila meziroční cenový růst, nebo zpomalila zlevňování. Právě potraviny a nápoje tak podle statistiků nejvíce přispěly k celkovému růstu cen za leden.
Mléko, sýry a vejce zdražily o osm procent a ovoce o 7,4 procenta, zatímco v prosinci zdražovaly všechny tyto produkty o méně než šest procent. Ceny zeleniny sice v lednu klesly o 0,7 procenta, ale v prosinci zlevňovala zelenina výrazněji – o 5,1 procenta.
Zlevňování zpomalilo také u cukru a mouky. Cena cukru klesla v lednu o 21,6 procenta po prosincovém poklesu o 30,4 procenta a cena mouky se snížila o 5,8 procenta, kdežto v prosinci pokles přesahoval deset procent. Ceny masa dokonce v lednu vzrostly o 3,5 procenta po předchozím prosincovém poklesu o 1,1 procenta.
Máslo zdražilo o 40 procent
Kromě cukru se v lednu o desítky procent zvedly také například ceny másla, vajec nebo čokolády. Máslo zdražilo o 40,5 procenta, vejce o 24,7 procenta a čokoláda a čokoládové výrobky o 27,8 procenta. Z alkoholických nápojů se zvýšily ceny lihovin o 3,6 procenta, ceny vína o 0,4 procenta a ceny piva o 1,8 procenta. Tabákové výrobky zdražily o 7,4 procenta.
V kategorii stravování a ubytování se v lednu zvedly ceny stravovacích služeb o 5,2 procenta a ubytovacích služeb o 8,7 procenta.
Nájemné z bytu zdražilo o 6,6 procenta a výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 3,4 procenta. Imputované nájemné. vyjadřující hypotetickou částku, kterou by lidé ve vlastním bydlení platili při bydlení v nájmu, se zvedlo o 2,9 procenta. Důvodem byl podle ČSÚ růst cen nových nemovitostí.
Vývoj cen v rekreaci a kultuře ovlivnil především nárůst cen dovolených s komplexními službami o 3,6 procenta. V odívání a obuvi klesly ceny oděvů o 1,2 procenta a obuvi o 4,3 procenta.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za zdražování na Balkáně může i euro, tvrdí Kovanda. Buďme rádi za vlastní měnovou politiku