Víte, jaké pokrmy jedli naši předci ve 14. století? S jakými hračkami si mohl hrát malý Jan Žižka, než se stal slavným českým vojevůdcem? Nebo jaké zbraně používali husitští bojovníci? Odpovědi na tyto a další otázky dostanete v jihočeském Trocnově. Společně se vydáme nejen na místo monumentálního památníku, ale stanete se i jedněmi z prvních návštěvníků, kteří si zevnitř prohlédnou zbrusu nový archeoskanzen.
Kdo by neznal nejslavnějšího husitského bojovníka Jana Žižku z Trocnova. Velikána českých dějin na jihu Čech připomíná památník a nově také skanzen. „Jan Žižka z Trocnova se podle legendy narodil při letní bouřce pod dubem nebo v dutině dubu a i toto místo je památníkem připomínáno,“ říká Lukáš Faktor, vedoucí edukačního oddělení Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Strom, kde se měl slavný vojevůdce narodit, na místě stál až do konce 17. století, než ho představený borovanského kláštera nechal porazit. Snaha připomínat si Jana Žižku ale nastala hned po jeho smrti v roce 1424.
„Už jeho současníci věděli, že se v Trocnově narodil, a byla zde lidová tradice, kdy lidé přicházeli k tomu dubu a brali si z něj kusy dřeva, protože věřili, že ta síla Jana Žižky je i v tom dubu,“ vykládá Lukáš Faktor v pořadu Prima Česko.
Dnes historici připouštějí možnost, že se Jan Žižka v Trocnově vůbec nenarodil. Přesto na dobu Žižkova dětství poukazuje řada dobových vzácností, jak dále vypráví Lukáš Faktor. „Jeden z těch významných exponátů naší expozice je křtitelnice z kostela Sv. Martina ve Střížově. V ní se samozřejmě možná mohl dočkat Jan Žižka z Trocnova křtu.“
Památník byl málo, přibyl také archeoskanzen
V expozici památníku návštěvníci spatří zbytky zbraní, ale také připomínky uměleckých předmětů spjatých s osobou Jana Žižky nebo filmů, včetně toho nejnovějšího. Právě díky němu se prý zrodil nápad postavit v dosud nevyužitých prostorách ne filmovou, ale opravdovou dobovou vesničku. „Archeoskanzen je ukázka architektury vrcholného středověku 14. století. Skládá se ze dvou částí. Horní areál se nazývá zemanský dvorec, má celkem pět objektů,“ říká Miroslav Petrovský, správce areálu Památník Jana Žižky z Trocnova.
Podmínkou výstavby, která začala v roce 2020, byly technologie odpovídající dobovým stavebním postupům. Dokončena je zatím část, kterou tvoří zemanský dvůr, stodola, zbrojnice, maštal a sýpka. „Část horní sýpky využijeme jako zbrojnici. Tady si návštěvníci budou moci na ty autentické zbraně nejenom sáhnout,“ slibuje Miroslav Petrovský. Dále bude možné i zakusit tíhu středověkého brnění.
Neměli to tehdy bojovníci vůbec jednoduché. Ale ani obyčejní lidé v době husitství. A právě k autentickým dobovým zážitkům, jako je výroba šindelů, setí obilí nebo střelba z luku, návštěvníky dovedou jednotlivé vzdělávací programy. Při nich si příchozí mohou zažít konec 14. století doslova na vlastní kůži.
Část skanzenu má otevřeno od dubna do konce října. „Do areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově mohou návštěvníci přijít celoročně. Je volně přístupný,“ říká správce.
Jeho dominantou je bezesporu monumentální, třináct metrů vysoký Žižkův pomník. Z bílé žuly ho vytvořil a v roce 1960 veřejnosti představil sochař Josef Malejovský. Na velkém prostranství před pomníkem se pravidelně odehrávají různé slavnosti nebo dokonce bitvy. Tak, jak by si to Jan Žižka jistě přál.