Jak zprovoznit více různých účtů na jediném mobilu? Otestovali jsme „klonovací“ aplikace

Na počítači neexistuje nic jednoduššího než si otevřít anonymní okno prohlížeče a bez omezení se přihlásit na jiné účty na sociálních sítích. V případě mobilních telefonů a tabletů se systémem Android je ale situace o něco složitější. Valná většina aplikací a her totiž nutí uživatele, aby na daném zařízení používal pouze jeden jediný účet – ať už jde o chatovací programy, Facebook nebo Instagram. Co s tím? Pomoci mohou „duální aplikace“.

Pro uživatele, kteří se kvůli práci například starají o více profilů na sociálních sítích nebo přepínají mezi telefonními čísly ve WhatsAppu, je omezení počtu účtů na Androidech velký problém. Rodiny se sdíleným tabletem mají rovněž smůlu a se stejnou překážkou se potýkají například sourozenci, kteří hrají na stejném mobilu. Jediným řešením je pro ně neustálé odhlašování a přihlašování mezi dvěma používanými účty.

Existují přitom programy, které dovolují uživatelům aktivně používat více profilů zároveň. Tzv. „duální aplikace“ fungují tak, že uvnitř mobilního telefonu vytvoří uzavřené prostřední, v němž si vytvoří kopii služby či hry dle výběru – stačí je mít nainstalované v zařízení. Jedním kliknutím vznikne „klon“ aplikace, který funguje stejně jako předloha.

Tímto způsobem mohou uživatelé paralelně používat několik účtů zároveň, aniž by se museli odhlašovat. Upozornění na nové zprávy z chatovacích služeb, jako jsou Messenger nebo WhatsApp, chodí z původní i naklonované aplikace bez omezení. Na jediném zařízení mohou sourozenci hrát na svých vlastních profilech a nemusí se bát, že by odhlášením ze hry přišli o uložený postup. Určitou nevýhodou nicméně je, že i naklonované aplikace zabírají místo v paměti mobilu, proto je třeba uvolnit dostatek kapacity.

Na trhu hrají prim především dvě klonovací aplikace – Dual Space a Parallel Space. Každá má na kontě přes 100 milionů stažení a do určité míry fungují téměř totožně. Obě umožňují klonovat libovolné aplikace v telefonu a provozovat druhé účty chatovacích programů, her či sociálních sítí. Parallel Space umí také uzamknout zkopírované aplikace pod heslem nebo gestem, což se hodí v situacích, kdy uživatel spravuje pracovní profily nebo jiné citlivé účty. Dual Space to zvládne sice taky, ale za drobný poplatek.

Obecně vzato jsou největším zádrhelem Dual Space reklamy, které nepříjemně často vyskakují před spuštěním naklonované aplikace a zabírají nemalou část displeje. K jejich odstranění žádají autoři aplikace poplatek – měsíc bez reklam stojí necelých 100 korun, roční klid od vyskakujících bannerů zhruba 270 korun.

Příbuzný program Parallel Space je v tomto ohledu milosrdnější a do určité míry také pohodlnější. Valná část reklam jde po pár vteřinách pohodlně přeskočit, ceny za odstranění vyskakovacích bannerů jsou navíc nižší než u Dual Space. Měsíc bez reklamního obsahu stojí okolo 30 korun, celoživotní absence inzerce v aplikaci zase 360 korun.

Klon celého obchodu od Googlu

Trochu stranou stojí bezplatná aplikace zvaná GSpace. Původně vznikla jako úprava výše zmíněného Dual Space a v mnoha ohledech funguje prakticky stejně. Také tedy dovolí uživatelům naklonovat libovolné hry nebo aplikace a přihlásit se do nich pod jiným účtem, ať už osobním či pracovním. GSpace ale přišel s jedním významným vylepšením – jeho součástí je rovněž naklonovaný googlovský Obchod Play, a to včetně veškeré nabídky programů a funkcí.

V praxi tak není problém aplikace a hry stahovat a instalovat přímo v uzavřeném prostředí GSpace, aniž by vznikl nepořádek na ploše telefonu. I zde totiž veškeré stažené aplikace zůstanou oddělené od zbytku mobilu, jako kdyby šlo o zcela jiné fyzické zařízení. Není proto problém mít na ploše mobilu pracovní aplikace a v GSpace „schovat“ své soukromé účty, aby nepřekážely při každodenním používání.

GSpace má ještě jedno využití, a to v mobilech značky Huawei. Kvůli americkému embargu totiž výrobce nemůže využívat služby Googlu, jako jsou mapy, e-maily či hry, které se neobejdou bez funkcí Obchodu Play. Majitelé těchto telefonů tak zpočátku museli oželet aplikace jako Gmail či Google Drive a koukat se po alternativách. S GSpace již nemusí – v jeho prostředí fungují veškeré služby Googlu v drtivé většině případů bez problémů.

Jediné, co během testování tropilo drobné potíže, bylo přihlašování do několika her, například Pokémon Go. Jiné nejpopulárnější tituly už šlo ale spustit bez omezení. O možnost hrát na dvou účtech a odpovídat ze dvou odlišných profilů na sociálních sítích zároveň tak majitelé telefonů Huawei nepřijdou.

GSpace je k dispozici v digitálním obchodě App Gallery či na stránkách APKPure coby samostatný instalační soubor. Stejně jako v případě Dual Space, určitou nevýhodou aplikace je opět prodleva mezi upozorněními na příchozí e-mailové zprávy či přítomnost reklamy, kterou lze odstranit za několik desítek korun měsíčně, zhruba 200 korun ročně či jednorázově za něco přes 400 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce
Rusko

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:18

Srbsko neuzná výsledky referend o připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku

15:05

Šéf okupační správy v Záporožské oblasti oficiálně požádal o připojení k Rusku

14:26

Americká ambasáda v Moskvě vyzvala své občany, aby opustili Rusko

14:13

Analytici: Nedostatek plynu po útocích na plynovody Nord Stream teď v ČR nehrozí

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Tvrdá slova slovenského premiéra k hraničním kontrolám: Česko selhalo, takto se to nedělá

Slovenský premiér Eduard Heger ve středu kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v souvislosti s rostoucí migrací hraniční kontroly se Slovenskem. Heger naznačil, že problém je v zajištění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu osob v Maďarsku. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec navrhl pomoc Maďarsku se zajištěním jeho vnější hranic a v této souvislosti chce jednat se sousedními zeměmi; pro případ nedohody na opatřeních Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem.

Reprezentační kouč Šilhavý má důvěru šéfa českého fotbalu. A co vaši? Hlasujte v anketě

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý má i po sestupu do divize B Ligy národů důvěru předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petra Fouska, který věří, že si Češi brzy vybojují zpět účast v elitní skupině. Potěšilo ho, že národní tým ve společnosti tří účastníků mistrovství světa ukázal konkurenceschopnost, vyloženě ho zklamal pouze domácí sobotní debakl 0:4 s Portugalskem.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?