Během krátké kariéry toho dokázal už poměrně dost, ale jméno Fabio Jakobsen si od letošního srpna každý spojí s finišem první etapy závodu Kolem Polska. Při spurtu v obří rychlosti nizozemský cyklista vyletěl přes zátaras na kraji silnice a utrpěl těžká zranění. Na místě ho oživovali záchranáři. O závažnosti pádu svědčí také nově uveřejněná fakta – Jakobsen přišel o všechny zuby vyjma jediného a jeho obličej museli doktoři sešít 130 stehy.
Děsivý pád cyklisty Jakobsena: Nedokážu popsat, jak mizerně se cítím, říká viník
Hrůzostrašné obrázky, které obletěly svět. Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen sprintoval v závěrečných metrech první etapy Kolem Polska rychlostí 80 kilometrů v hodině do cíle bok po boku s krajanem Dylanem Groenewegenem. Ten v závěrečných metrech na několik sekund zkřížil soupeři cestu a ještě k němu vytrčil svůj pravý loket. „Může změnit směr, ovšem jednou, ne soustavně,“ řekl pro CNN Prima NEWS cyklistický expert Petr Benčík. Následoval Jakobsenův hrozivý let přes postranní bariéru, v nemocnici pak mladý závodník bojoval o život.
Radši by mluvil o tom, v jak skvělé formě je jeho závodník a kolik za poslední dobu přidal etapových vítězství. Jenže šéf belgické stáje Deceuninck-Quickstep Patrick Lefevere momentálně může při tématu Fabio Jakobsen pouze sesumírovat rozsahy jeho zranění.
„Fabio má obličej sešitý 130 stehy. Má jenom jeden zub, patro se mu dosud nezahojilo a nadále má jednu hlasivku ochrnutou. Pořád nemůže bezproblémově dýchat,“ uvedl 65letý Lefevere pro televizi VTM Nieuws. Navzdory ošklivým následkům vše pro Jakobsena skončilo ještě poměrně šťastně.
Když ho krajan Dylan Groenewegen z týmu Jumbo-Visma při závěrečném sprintu první etapy Kolem Polska natlačil k bariéře, jeli oba závodníci rychlostí téměř 80 kilometrů za hodinu. Jakobsen přes plot přeletěl, ztratil helmu, srazil fotografa stojícího u cílové čáry a zůstal bezvládně ležet. Na místě ho museli oživovat záchranáři. Naštěstí zdárně, takže 23letý Nizozemec zamířil vrtulníkem do nemocnice v Sosnovci, kde se podrobil pětihodinové operaci.
„Naší jedinou obavou teď je, že mu zůstane částečně poškozený obličej. To se může vztahovat i na fungování svalů v oblasti kolem úst,“ řekl pár dní po incidentu týmový lékař Yvan Vanmol. Není divu, že Jakobsen musí podstoupit proklatě dlouhou rekonvalescenci, při které se dá jen těžko odhadovat termín comebacku do modrobílého dresu Quickstepu.
Cyklistika má s námi ještě plány
Ve chvíli, kdy už byl Jakobsen z nejhoršího venku, se dozvěděl zprávu, že jeho 20letý stájový kolega Remco Evenepoel při klasice Il Lombardia spadl z mostu z výšky deseti metrů do rokle. Naštěstí nebojoval o život, děsivý okamžik ho ale i tak připravil o zbytek sezóny – zlomil si totiž pánev.
Evenepoel pak na sociálních sítích sdílel konverzaci dvou dočasně vyřazených mužů. „Snažím se, jak to jen jde, stejně jako ty, kámo. Jsi silný medvěd!“ napsal formou SMS Belgičan Jakobsenovi. „Bojuj, parťáku, jsem pyšný na tvé první kroky,“ odvětil Nizozemec, čímž narážel na video, na kterém Evenepoel zvládá po havárii udělat za pomoci berlí drobné krůčky. „Zkusil jsem si tak trochu jiný typ časovky,“ poznamenal s nadhledem mistr Evropy v jízdě proti chronometru ke svému progresu.
„Fakt, že jsme oba naživu, znamená, že cyklistika s námi má ještě nějaké plány,“ zakončil výměnu zpráv s parťákem Evenepoel.