Děsivý pád cyklisty Jakobsena: Nedokážu popsat, jak mizerně se cítím, říká viník

Děsivý pohled na finiš první etapy závodu Kolem Polska. Nizozemec Fabio Jakobsen bojoval o život.

Cyklista bojuje o život

Hrůzostrašné obrázky, které obletěly svět. Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen sprintoval v závěrečných metrech první etapy Kolem Polska rychlostí 80 kilometrů v hodině do cíle bok po boku s krajanem Dylanem Groenewegenem. Ten v závěrečných metrech na několik sekund zkřížil soupeři cestu a ještě k němu vytrčil svůj pravý loket. „Může změnit směr, ovšem jednou, ne soustavně,“ řekl pro CNN Prima NEWS cyklistický expert Petr Benčík. Následoval Jakobsenův hrozivý let přes postranní bariéru, v nemocnici pak mladý závodník bojoval o život.

Čtvrteční zprávy jsou už pozitivnější. Přes nespočet poranění, která obnáší i frakturu očnice a čelisti, je třiadvacetiletý Jakobsen po pětihodinové operaci ve stabilizovaném stavu.

„Od Groenewegena to byl zločin. Za tohle by měl jít do vězení,“ řekl šéf Jakobsenova týmu Deceuninck-Quick-Step, za kterou jezdí i Zdeněk Štybar, Patrick Lefevere. Zlost po hororovém finiši optikou ředitele, který přišel o svého závodníka, je podle bývalého cyklisty a experta Petra Benčíka pochopitelná. Za sebe ovšem nechce vydávat takto silné prohlášení.

„Ale to, že se Groenewegen choval nekorektně, je naprosto zřejmé. Ve sprintu neustále vybočoval do strany. Bohužel Jakobsen neuhnul. Stává se to, jde o denní chlebíček sprinterů,“ míní Benčík.

Jakobsen mohl přibrzdit

Trojnásobný mistr České republiky nebere chování Groenewegena jako extrémně se odchylující od sprinterských norem a zvyklostí: „Nebyla to výjimečně agresivní jízda. Sprinteři jsou schopní se nabrat a rázem mít přední kolo ve vzduchu. Několikrát jsem to sám zažil. Nešťastný byl sled okolností.“

Dvojice se nacházela blízko postranní bariéry, Jakobsen byl oproti krajanovi rychlejší, ovšem prostor pro jízdu se mu neustále zmenšoval. „Poslal to tam, i když viděl, jak Groenewegen jede riskantně. A pak už to lítalo. Jakobsen si chtěl dojet pro vítězství. Mohl přibrzdit a zvednout ruku, třeba by ho pak dali rozhodčí dodatečně na první pozici,“ teoretizuje Benčík.

Triumf nakonec ve statistikách bude mít zapsaný, i když cílovou čáru trefil jako první Groenewegen. Jakobsen ji v krkolomné pozici posléze přeletěl. Jelikož byl původní vítěz z pochopitelných důvodů diskvalifikován, připadlo prvenství Jakobsenovi. Toto první místo ale bude pro muže, který loni na španělské Vueltě dokázal ovládnout dvě etapy, spíše děsivým mementem.

Na silnici skončilo několik dalších cyklistů, kteří zavadili o rozbitou bariéru nebo ležícího Groenewegena. Do nemocnice musel s těžkým zraněním také fotograf, který se v prostoru cílové čáry nacházel.

Podcenění pořadatelů? To by byly jen spekulace

Vše se událo při vysoké rychlosti, finiš v Katovicích byl z mírného kopce. V jiných případech, než byl závod Kolem Polska, může být vyšší rychlost občas i výhodou. „Závodníci se pak jen kloužou a spálí, zatímco při nízkých rychlostech se lámou kosti. Samozřejmě to ale neplatí v případě, že narazíte na překážku,“ přibližuje Benčík.

Některé názory organizátorům polské tour vyčítali to, že zábrana na pravé straně nebyla příliš pevná. „Možná se nabízí říct, že to pořadatelé podcenili, ale to bych asi spekuloval. Ale nelíbilo se mi, že součástí bariéry byly desky, které plůtek překrývaly. Nejde o soustavný kus, ale jsou to spíše takové pláty, které tam pak létaly,“ pokračuje Benčík. Ten si zároveň myslí, že zle mohlo být i v případě, že by k pádu došlo uprostřed silnice. „Třeba by se nic nestalo, nebo by tam do nich naopak zezadu někdo naletěl a kotoučovou brzdou jim mohl přeříznout tepnu, stříkala by krev. Pak by kolem toho byla zase jiná diskuze. Těžko říct. Nechci Poláky odsuzovat, ale samozřejmě nemůžou být na stejné úrovni jako pořadatelé Grand Tour závodů. Jsou omezení financemi,“ popisuje Benčík.

Reakce na incident z Polska často dávaly vzpomínat na čtvrtou etapu z Tour de France 2017. Tehdy jeli tělo na tělo sprinterské hvězdy Mark Cavendish a Peter Sagan. Po kontaktu šel k zemi britský cyklista a Slovák byl ze Staré dámy vyloučen. Cavendish si z pádu odnesl „pouze“ zlomenou lopatku. Také proto, že se slovenský cyklista oproti Groenewegenovi choval takřka vzorně.

„To bylo úplně něco jiného. Cavendish tam na rozdíl od Jakobsena vůbec neměl co dělat. Ve středu jel Groenewegen neustále doprava. Může změnit směr, ovšem jednou, ne soustavně. To, že vytrčil loket, takový problém není,“ upozorňuje Benčík.

Cyklistická pouť po Polsku je tak trochu zakletá. Před rokem zemřel po těžkém pádu ve třetí etapě dvaadvacetiletý Belgičan Bjorg Lamprecht. Jeho památku uctil peloton před startem prvního dílu letošního závodu, který se málem proměnil v další tragédii.

„Nemám slov, kterými bych popsal, jak mizerně se cítím kvůli Fabiovi i dalším zraněným. V tuhle chvíli je nejdůležitější Fabiovo zdraví. Neustále na něj myslím,“ napsal na sociálních sítích Groenewegen, který nehodu označil za hroznou.

Groenewegenovo počínání odsoudila i Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a oznámila, že případ předala k projednání disciplinární komisi. Nehodu už začala vyšetřovat i polská policie.

Tagy:
cyklistika pád sport Fabio Jakobsen Dylan Groenewegen Kolem Polska Petr Benčík Peter Sagan Mark Cavendish Patrick Lefevere