Více než 100 milionů korun zaplatilo 14 ministerstev a Úřad vlády poradcům za jejich služby během prvního pololetí letošního roku. Vyplývá to z dat, která stát musí povinně zveřejňovat a na něž upozornil web iDnes.cz. Za konzultanty nejvíc utratil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Nejvíce si vydělal Tomáš Hruda, poradce premiéra Petra Fialy (ODS).
Fiala s Hrudou spolupracoval už v době, kdy současný předseda vlády působil ve funkci ministra školství. V první polovině letošního roku Úřad vlády vyplatil Hrudovi 864 tisíc korun. Mluvčí kabinetu Václav Smolka vysokou částku vysvětlil tím, že Hruda zastává více pozic. „A to nejen jako poradce premiéra, ale především jako zmocněnec vlády pro odolnost a modernizaci ekonomiky,“ uvedl podle iDnes.cz mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: Nechci podporovat „kance Napoleona“, tepal Kalousek vládu Fialy. Pak se hádal s jeho poradcem
Hruda byl podle jeho slov také jmenován tajemníkem Vládního výboru pro strategické investice. „Spolupráce premiéra s Tomášem Hrudou je tak na rozdíl od drtivé většiny ostatních poradců na plný úvazek, proto je i jeho odměna vyšší,“ dodal Smolka. Ostatní poradci, konzultanti a právníci si na Úřadu vlády přicházejí na odměny od 14 520 do 241 737 korun.
Nejštědřejší byl správce státní kasy
Nejvíc poradců má aktuálně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), kterému radí 17 lidí. Část z nich mu poskytuje své služby bez nároku na finanční odměnu. K jeho rádcům patří také Jan Blatný, jeden z jeho předchůdců z doby kabinetu Andreje Babiše (ANO).
Zbyněk Stanjura utratil víc než kterýkoli jeho kolega z vlády. Za práci svých poradců, konzultantů a právní a advokátní služby vydal přes 38 milionů korun. V porovnání s předchozím obdobím i to však představuje úsporu 17 milionů korun. Ta ale nebyla způsobena tím, že by resort začal na svých poradcích šetřit.
„Důvodem poklesu nákladů proti předchozímu období je fakt, že některé probíhající arbitrážní spory se dostaly do méně intenzivní fáze, kdy se konalo méně ústních i písemných podání, a z toho důvodu byla logicky i nižší fakturace za služby smluvních advokátních kanceláří,“ uvedl pro iDnes mluvčí resortu Filip Běhal. Nejméně za své poradce utratil resort ministra kultury Martina Baxy (ODS). Za půl roku za jejich služby vydal 385 tisíc korun.
V porovnání s předchozím obdobím nejvíc ušetřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který zredukoval počet poradců ze čtrnácti na tři. Na jejich odměny vydal o 10 milionů méně. Největší nárůst výdajů v této oblasti zaznamenal resort obrany. Více než 12 milionů vyplatil advokátní kanceláři Brož, Sedlatý za pomoc při řešení reklamací na dodávky bojových vozidel pěchoty.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podívejte se, jaké benefity mají zaměstnanci ministerstev a Úřadu vlády
Jurečkovi radí i Nerudová
Mezi poradce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) patří bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. „Já nejsem poradkyně,“ odmítla zprvu dotaz iDnes.cz. Později přiznala, že smlouvu s resortem skutečně podepsala.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Pekarová tepe Schillerovou: Vytvořila ministerstvo pro zájmy Agrofertu, Babiš si není rovnější
„Já se samozřejmě dál podílím na změnách v důchodovém systému, ale nepovažovala jsem to za to, že je to práce poradce, spíše expertní činnost,“ uvedla kandidátka do Evropského parlamentu za STAN. Podle zveřejněných informací si přijde na odměnu 500 korun za hodinu, což také potvrdila. „Ano, je to málo,“ dodala.
S vysvětlením přišel sám Jurečkův resort. „Paní profesorka má s ministerstvem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na sekci sociálního pojištění a nepojistných sociálních dávek. Obsahem smlouvy, která je veřejně dohledatelná, jsou expertní analýzy týkající se důchodové reformy, zejména třetího pilíře,“ uvedla mluvčí ministerstva Eva Davidová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Danuše Nerudová bude kandidovat do Evropského parlamentu za STAN