reklama

Povinné očkování nebude, uvádí web ministerstva. Vláda ho přitom otevřeně chystá

Zvěsti o povinném očkování jsou dezinformace, vakcinace je dobrovolná. Alespoň se to stále píše na webu ministerstva zdravotnictví v sekci nejčastějších mýtů a lží o koronaviru. Končící vláda přitom na veřejnosti otevřeně mluví o chystané povinné vakcinaci seniorů nebo některých profesí, jako jsou zdravotníci či vojáci.

reklama

Když Rakousko 19. listopadu oznámilo, že očkování proti koronaviru bude v zemi zakrátko povinné pro všechny, odšpuntovalo tím debaty po celé Evropě. Politici začali o této možnosti čím dál hlasitěji mluvit. A to i v Česku, kde si nejeden politik v pandemickém chaosu protiřečí. Ale zatímco končící vláda už otevřeně mluví o chystané povinné vakcinaci pro lidi starší 60 let, web ministerstva zdravotnictví to nijak nereflektuje.

„Očkování proti COVID-19 bude povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů. Těm, kteří se očkovat nenechají, budou odebírány základní lidská práva a svobody. Neočkovaní budou občany ‚druhé kategorie‘,“ stojí pod nadpisem dezinformace.

„Očkování proti COVID-19 je dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění,“ vyvrací web údajné lživé pomluvy. Přitom vicepremiér Jan Hamáček na pondělní tiskové konferenci znovu potvrdil, že se připravuje vyhláška nejen pro potenciální povinnou vakcinaci seniorů, ale i zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách či hasičů. K očkování pro všechny vyzval i prezident Miloš Zeman.

Různá účinnost vakcín

Už v tuto chvíli tak web zdravotnictví uvádí zastaralé a nepravdivé informace, které politici v současnosti popírají. Většina údajů o hoaxech se totiž na webu resortu objevila v době, kdy vrcholila ne příliš pozitivně přijatá vládní marketingová kampaň influencerů Anny Šulcové a Jakuba Gulaba. To ještě otěže zdravotnictví držel Jan Blatný.

Povinné očkování ale není jediným tématem, ve kterém web informačně pokulhává. Tvůrci například nijak nezohledňují rozdílnou efektivitu jednotlivých vakcín. V nedávné studii naprosto pohořelo očkování od společnosti Johnson & Johnson, které údajně přestává být spolehlivě účinné již po dvou měsících. Naopak u mRNA vakcín se odhaduje vytrvalá efektivita zhruba půl roku.

Na webu ministerstva se o tom ale člověk nedočte. Spojení „každá z vakcín bude mít jinou účinnost“ se stále nachází v sekci dezinformace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama