Jaro na horách trápí vlekaře, někde museli úplně zastavit provoz. Vrátí se ještě zima?

Lyžařský areál Ski Bílá

Nadprůměrné teploty škodí lyžařským areálům

Téměř jarní nadprůměrné teploty mnohdy přesahující 10 °C. Takové bylo počasí posledních dní. V následujícím týdnu se podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) příliš nezmění, což není ideální především pro skiareály. Ty malé rovnou zastavily vleky, další provoz většinou omezují.

Na únor nezvyklý pohled – sjezdovky se z holých kopců plazí jako bílí hadi. Sníh už leží skoro jen na nich, ve vzduchu je cítit jaro. Sedm stupňů nad nulou není v českých horách nic výjimečného. Zájem o lyžování přesto neopadá.

ČTĚTE TAKÉ: Masivní lavina v Krkonoších. Divoký živel se prohnal krajinou, experti popsali důvod jevu

Stále se lyžuje například na Klínovci. V provozu jsou všechny lanovky, provozovatelé udržují i všechny páteřní sjezdovky. „Máme někde na sjezdovkách až dva metry sněhu, dokážeme dělat ten sněhový management tak, abychom sjezdovky vlastně zachraňovali,“ vysvětlil manažer skiareálu Martin Koky pro CNN Prima NEWS. „Už je to sice taková břečka, ale pořád se to dá sjet,“ okomentoval podmínky jeden z lyžařů.

Podstatně hůř jsou na tom ale malé skiareály s omezenými možnostmi zasněžování a také ty, které leží v malých nadmořských výškách. Vleky už stojí ve zhruba patnácti procentech českých lyžařských středisek. Další omezují provoz.

Jedním takovým je i skiareál Karolínka na Vsetínsku. Kilometrovou sjezdovku tady museli kvůli tajícímu sněhu zkrátit na 650 metrů. Teplo je i v Orlických horách, kvalita sněhu tomu odpovídá.

Naději na lepší podmínky vlekařům nepřinesou ani příští dny. Teploty se budou v neděli pohybovat mezi 5 až 9 °C, v Čechách se mohou vyšplhat až k 11 °C. Obloha bude polojasná až oblačná, na jihovýchodě a severovýchodě může být začátkem dne až zataženo. Některá místa na jihozápadě mohou být k ránu zahalena mlhou. Později může místy pršet, a to zejména na západě a severozápadě.

pondělí k nám opět bude proudit chladnější vzduch, přes naše území bude totiž procházet další studená fronta. Denní teploty budou ale stále nadprůměrné, mezi 5 a 9 °C. Zároveň bude relativně deštivo a jen ve vyšších polohách se čeká sněžení.

Teplé počasí bude pokračovat i v úterý. Teploměry ukážou 6 až 10 °C. Místy se objeví přeháňky nebo občasný déšť. Na horách může i sněžit. Od západu bude vát mírný vítr.

Ani v dalších dnech teplota neklesne a může vyšplhat až ke 13 °C. Ochladit by se mělo až v úplném závěru příštího týdne, kdy také odborníci z ČHMÚ očekávají četnější srážky, na horách i sněhové.

Tagy: