Alkohol je jed a zkratka k rakovině. Omezte jeho dostupnost, vyzvali experti Fialovu vládu

Experti vyzývají politiky k omezení dostupnosti alkoholu

Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Iniciativu podpořilo více než 20 subjektů, mezi nimiž nechybí česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) či Česká lékařská komora (ČLK). K omezení alkoholu kvůli alarmujícím dopadům na společnost vyzvali při příležitosti Světového dne zdraví. Ačkoliv sami odborníci uznali, že je nereálné „národ pivařů“ zcela odradit od konzumace alkoholických nápojů či cigaret, primární snahou je podle nich alespoň zmírnit kolosální škody, které páchají na zdraví lidí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rakovina se může objevit, i když děláte vše dobře, říká vědkyně. Nemoc zná také jako pacientka

„V Česku bohužel patříme mezi světové premianty ve spotřebě alkoholu. Každý rok v souvislosti s jeho užíváním zemře šest až sedm tisíc lidí, dochází k desetitisícům hospitalizací, škody dopadají i na naši ekonomiku. Náklady spojené s užíváním alkoholu se totiž pohybují kolem 40 až 50 miliard ročně,“ uvedl lékař a zakladatel think tanku Ministr zdraví Tomáš Šebek s tím, že alkohol ohrožuje také děti a mladistvé – nadměrné pití uvádí téměř polovina středoškoláků. Zároveň přispívá ke kriminalitě, domácímu násilí a rozpadu rodin.

„Statistiky jsou alarmující. Musíme si ale hlavně uvědomit, že za každým z těchto čísel jsou skuteční lidé a skutečné životy. Většina z nás má ve své rodině, přátelích nebo okruhu známých někoho, v jehož osudu sehrál alkohol negativní roli. Mohli jsme tak na vlastní oči vidět, jak ničivé dopady může mít na jednotlivce a jeho okolí. Nikdy nedokážeme úplně zabránit tomu, aby se podobné příběhy staly, ale můžeme alespoň snížit jejich četnost. To je naším hlavním cílem,“ zdůraznil Šebek.

První alkohol? Dětem ho podávají sami rodiče

Velký vykřičník visí také nad dětmi. Podle bývalého politika a člena správní rady think tanku Racionální politiky závislostí Petra Plevy až 90 procent dětí poprvé ochutná alkohol z rukou rodičů – a mnohem dříve než v 15 letech. Alkohol svou závažností přirovnal k tvrdým drogám na úrovni heroinu, navíc jde o prokazatelně karcinogenní látku. Na zvyšující se riziko vzniku rakoviny při konzumaci alkoholických nápojů upozornila i americká stanice CNN.

„Navzdory tomu je v české společnosti široce tolerován, a to dokonce i v případě konzumace alkoholu dětmi. Proto je důležité postupně měnit společenské vnímání alkoholu, například prostřednictvím zavedení přísnější regulace reklamy na alkoholické nápoje nebo celospolečenských kampaní, obdobně jako u tabákových výrobků,“ nastínil jedno z možných opatření.

Cest, jak přispět ke snížení konzumace alkoholu a tím ke zlepšení veřejného zdraví, je podle něj nicméně více. „Jedná se zejména o změnu konstrukce spotřební daně, aby její výše zohledňovala procento alkoholu v nápoji, omezení dostupnosti alkoholu v samoobslužných prodejnách a v nočních hodinách. Důležité je také zlepšit vymáhání práva,“ upřesnil Pleva.

Češi, evropští alkoholoví premianti

Na pondělní tiskové konferenci byla zmínka i o dalších statistikách. Třeba data, o kolik více Češi holdují alkoholickým nápojům ve srovnání s jinými zeměmi. Proti evropskému průměru, který činí 9,5 litru čistého lihu na obyvatele nad 15 let, ročně Češi pijí téměř o pět litrů více.

„Letošní Světový den zdraví nám připomíná, že zdravé začátky vytvářejí nadějnou budoucnost. V Česku, kde je alkohol široce dostupný a společensky tolerovaný, je prevence jeho užívání v těhotenství zásadní výzvou pro veřejné zdraví. Tato výzva je důležitým krokem k vytvoření zdravějšího prostředí už od samotného počátku života – a silnou investicí do zdraví příštích generací,“ popsala Zsofia Pusztai, šéfka české kanceláře WHO.

Výzvu má na stole premiér Fiala

Výzvu podpořilo celkem 25 institucí, od České lékařské komory či Národního ústavu duševního zdraví po Českou lékárnickou komoru nebo Českou obec sokolskou. „Nabízíme politikům pomocnou ruku a budeme rádi spolupracovat na řešeních pro zlepšení zdraví a kvality života v naší zemi. Tuto nabídku jsme společně s výzvou rozeslali ke konci minulého týdne panu premiérovi i osmi klíčovým ministerstvům,“ popsala Kateřina Hellebrandová, ředitelka think tanku Ministr zdraví.

Výzvu by měl mít na stole tedy nejen předseda vlády Petr Fiala, ale také resort zdravotnictví, financí, průmyslu a obchodu či práce a sociálních věcí. Podle Hellebrandové je zároveň v plánu uspořádat k tématu kulatý stůl, kam budou pozváni jak experti a expertky, tak signatáři výzvy a zástupci politických stran. „Zdraví je totiž zájmem nás všech bez rozdílu,“ uzavřela Hellebrandová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Léčit, či neléčit: Institut dříve vysloveného přání zná jen málo Čechů. Co umírajícím nabízí?

Tagy: