CNN Prima News jízdné

jízdné

Výpis příspěvků ke štítku „jízdné“

Lidem dochází trpělivost s Českými dráhami. Ty slibují automatické odškodnění za zpoždění

19. listopadu 2022 05:11

České dráhy s novým jízdním řádem zdražují jízdenky přibližně o 15 procent. Národní dopravce však slibuje alespoň automaticky vracet peníze za zpoždění, které bude více než 60 minut. Má to však jeden háček, musíte mít aplikaci Můj vlak. Cestování na železnici chtělo během letošního roku hodně trpělivosti. Především v létě trápila cestující série výluk na hlavních koridorech a také řada nehod, kvůli kterým vlaky nejezdily celé hodiny, což se dělo i v minulých dnech. Proto se lidé dívají na zdražování s nelibostí. A to i přesto, že vzhledem k inflaci nejde o žádné překvapení.

Zdražování se zřejmě nevyhne ani železnici. Odkdy si cestující za jízdenky připlatí?

18. května 2022 06:30

Události posledních měsíců tvrdě dopadají na peněženky českých občanů, zdražují se energie, potraviny či například letenky. Tím to však zjevně neskončí, dopravci na železnici totiž kvůli zvyšujícím se nákladům diskutují také o zdražování jízdenek. Například České dráhy mění každý rok ceny na základě inflace, která se aktuálně blíží až k 15 procentům. Také ostatní dopravci připouštějí, že kvůli rostoucím cenám energií budou muset v budoucnu na ceny jízdenek sáhnout.

Ceny rostou nejrychleji od prosince 1993. Frustrace a pocit zmaru se umocní, říká ekonom

10. května 2022 09:21
Aktualizováno

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 % z březnových 12,7 %. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 %.

Některé Babišovy návrhy jsou v pořádku, chválí Špidla. Je to řecká cesta, varuje Horská

17. dubna 2022 12:05

Zvýšení rodičovského příspěvku, příspěvku seniorům nebo návrat větších slev na jízdném. To jsou opatření, která dávají v současné situaci smysl, říká o některých návrzích opozičního hnutí ANO bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD). „Lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ekonomka Helena Horská ale varuje před drtivým dopadem takových opatření na veřejné rozpočty.

Snížení slev na jízdné bylo nutné. Ceny jsou i nadále atraktivní, hají změnu Kupka

27. ledna 2022 10:51

Slevy ve veřejné dopravě pro seniory a studenty se od 1. dubna sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného. Jde o jeden z mnoha škrtů, kterým chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) snížit deficit státního rozpočtu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS sdělil, že hodlá ve svém rezortu najít další úspory. Ty by se ale v žádném případě neměly týkat investic.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

19. ledna 2022 10:25
Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.