CNN Prima News jízdné

jízdné

Výpis příspěvků ke štítku „jízdné“

Hřib: Dvojnásobné zdražení jízdného je mimo diskusi. Parkování dotujeme víc než MHD

Odmítám úvahy o dvojnásobném zdražení jízdného v MHD, zdůraznil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Zdeněk Hřib (Piráti), první náměstek primátora hl. m. Prahy. Takový návrh je podle něj „mimo diskusi“, přičemž výsledné navýšení prý bude záviset na jednání s koaličními partnery. Hřib také poznamenal, že je nezbytné hovořit o parkování, které je dotované více než MHD.

Lidem dochází trpělivost s Českými dráhami. Ty slibují automatické odškodnění za zpoždění

České dráhy s novým jízdním řádem zdražují jízdenky přibližně o 15 procent. Národní dopravce však slibuje alespoň automaticky vracet peníze za zpoždění, které bude více než 60 minut. Má to však jeden háček, musíte mít aplikaci Můj vlak. Cestování na železnici chtělo během letošního roku hodně trpělivosti. Především v létě trápila cestující série výluk na hlavních koridorech a také řada nehod, kvůli kterým vlaky nejezdily celé hodiny, což se dělo i v minulých dnech. Proto se lidé dívají na zdražování s nelibostí. A to i přesto, že vzhledem k inflaci nejde o žádné překvapení.

Zdražování se zřejmě nevyhne ani železnici. Odkdy si cestující za jízdenky připlatí?

Události posledních měsíců tvrdě dopadají na peněženky českých občanů, zdražují se energie, potraviny či například letenky. Tím to však zjevně neskončí, dopravci na železnici totiž kvůli zvyšujícím se nákladům diskutují také o zdražování jízdenek. Například České dráhy mění každý rok ceny na základě inflace, která se aktuálně blíží až k 15 procentům. Také ostatní dopravci připouštějí, že kvůli rostoucím cenám energií budou muset v budoucnu na ceny jízdenek sáhnout.

Ceny rostou nejrychleji od prosince 1993. Frustrace a pocit zmaru se umocní, říká ekonom

Aktualizováno

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 % z březnových 12,7 %. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad 13 %. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 %.

Některé Babišovy návrhy jsou v pořádku, chválí Špidla. Je to řecká cesta, varuje Horská

Zvýšení rodičovského příspěvku, příspěvku seniorům nebo návrat větších slev na jízdném. To jsou opatření, která dávají v současné situaci smysl, říká o některých návrzích opozičního hnutí ANO bývalý český premiér Vladimír Špidla (ČSSD). „Lidem to pomáhalo. Myslím, že by se s tím také dalo pracovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ekonomka Helena Horská ale varuje před drtivým dopadem takových opatření na veřejné rozpočty.