Vlaky stály mnoho hodin
Hodiny ve stojícím vlaku, zmeškané schůzky i noční návrat domů. Provoz na hlavním koridoru z Prahy na Moravu ochromila v neděli krátce před půl pátou odpoledne porucha trakčního vedení v České Třebové. Pro cestující to znamenalo výrazné zpoždění a nejistý čas příjezdu do cílové stanice. Přerušení se týkalo všech dálkových spojů z Čech na Moravu přes nádraží v Třebové. Postihlo desítky vlaků, přičemž z jednoho z nich museli záchranáři evakuovat stovky cestujících.
Odpolední cesta se pro řadu pasažérů nečekaně změnila v noční patálie. Lidé, kteří jeli během nedělního pozdního odpoledne vlakem přes Českou Třebovou, do svého cíle často dorazili až o několik hodin později. Kvůli poruchám trakčního vedení zůstali v soupravách hodiny navíc.
K TÉMATU: Opilý řidič najel v Brně na chodník a dal se na útěk. Nadýchal přes dvě promile
„Náhle přišlo hlášení, že zpoždění spoje bude činit 50 minut. Jenže údaj začal nabíhat. Pak už to byla hodina a 50 minut a ke konci dokonce i tři hodiny navíc,“ popsal redaktor CNN Prima NEWS a jeden z cestujících Tomáš Kačmár.
Lidé na cestách si stěžovali i na to, že měli hlad a žízeň. Někteří lidé si dokonce přímo do vlaku nechali dovézt jídlo. „Celkové zpoždění nabralo asi šest hodin. Vlak se zasekl o půl sedmé u Svitav, a než jsme dostali informace, co se bude dít, utekly tři hodiny,“ podělila se o svou zkušenost moderátorka a reportérka CNN Prima NEWS Daniela Habešová. Jídlo prý v soupravě rychle došlo.
Srážka nákladních aut u Miroslavi zastavila dopravu na hlavním tahu. Jeden člověk byl zraněn
Srážka dvou nákladních aut na silnici I/53 v křižovatce na Miroslav zastavila na necelé dvě hodiny provoz na hlavním tahu z Brna na Znojmo. Jeden člověk se lehce zranil. Policie dopravu odkláněla přes objízdné trasy. Zdravotníci převezli zraněného do znojemské nemocnice, uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Jeden z řidičů pravděpodobně nedal přednost v jízdě.
Někteří komentující na sociálních sítích například uvedli, že byli jako „rukojmí Českých drah“. „Dvě hodiny jsme stáli před Ústím nad Orlicí. Už jen cena jízdenky do Prahy a zpátky mi zkroutila palce u nohou. Autem je to pro dva mnohem levnější,“ napsal jeden rozhořčený cestující.
Dráhy tvrdí, že dělaly vše pro to, aby se cestující dostali do cíle. „Přijely náhradní autobusy z České Třebové do Ústí nad Orlicí a zase zpátky, ale to bylo všechno. Žádná jiná doprava zajištěna nebyla. Lidé volali známým nebo si objednali taxíky,“ přiblížil Kačmár.
Lze požádat o odškodné, má to však háček
Cestující mohou nyní za zpoždění žádat dopravce o odškodné. „Pokud doba zpoždění přesáhne dvě hodiny, což se bohužel v mnoha těchto případech stalo, má cestující nárok na vyplacení kompenzace ve výši 50 procent daného jízdného,“ potvrdil mluvčí národního dopravce Filip Medelský.
Stačí si zažádat v kamenné prodejně, kde se jízdenky prodávají, nebo vyplnit on-line formulář. Náhradu škody může žádat každý cestující z nedělních spojů. Advokát Jan Černý ovšem varoval, že lidé musí prokázat, že škoda „vznikla v příčinné souvislosti s událostí na železnici“.
Zvlněná D1 i opravy na dálnici za hranicemi. Jak vypadá cesta za vánočními nákupy do Polska?
S blížícími se Vánocemi Češi stále častěji vyrážejí na nákupy za hranice. Oblíbenou destinací je tradičně Polsko. Redakce CNN Prima NEWS projela trasu po dálnici D1. Jak tedy cesta za hranice vypadá a na co by si měli řidiči dát pozor?
„Například pokud by jel obchodník na důležitou schůzku, ale vlivem zpoždění by se tam nedostal včas a o obchod přišel,“ dodal expert pro CNN Prima NEWS. Dopravce pak rozhodne, zda odškodné uhradí. Pokud tomu tak nebude, cestujícímu nezbyde nic jiného než vymáhání částky soudní cestou.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Auta, která se řídí sama, mají na silnici vyjet do dvou let. Kdo zaplatí nehody?