Železniční kolaps u České Třebové: Hodiny zpoždění o hladu a žízni. Jak získat peníze zpět?

Zpoždění vlaků u České Třebové

Vlaky stály mnoho hodin

Hodiny ve stojícím vlaku, zmeškané schůzky i noční návrat domů. Provoz na hlavním koridoru z Prahy na Moravu ochromila v neděli krátce před půl pátou odpoledne porucha trakčního vedení v České Třebové. Pro cestující to znamenalo výrazné zpoždění a nejistý čas příjezdu do cílové stanice. Přerušení se týkalo všech dálkových spojů z Čech na Moravu přes nádraží v Třebové. Postihlo desítky vlaků, přičemž z jednoho z nich museli záchranáři evakuovat stovky cestujících.

Odpolední cesta se pro řadu pasažérů nečekaně změnila v noční patálie. Lidé, kteří jeli během nedělního pozdního odpoledne vlakem přes Českou Třebovou, do svého cíle často dorazili až o několik hodin později. Kvůli poruchám trakčního vedení zůstali v soupravách hodiny navíc.

K TÉMATU: Opilý řidič najel v Brně na chodník a dal se na útěk. Nadýchal přes dvě promile

„Náhle přišlo hlášení, že zpoždění spoje bude činit 50 minut. Jenže údaj začal nabíhat. Pak už to byla hodina a 50 minut a ke konci dokonce i tři hodiny navíc,“ popsal redaktor CNN Prima NEWS a jeden z cestujících Tomáš Kačmár.

Lidé na cestách si stěžovali i na to, že měli hlad a žízeň. Někteří lidé si dokonce přímo do vlaku nechali dovézt jídlo. „Celkové zpoždění nabralo asi šest hodin. Vlak se zasekl o půl sedmé u Svitav, a než jsme dostali informace, co se bude dít, utekly tři hodiny,“ podělila se o svou zkušenost moderátorka a reportérka CNN Prima NEWS Daniela Habešová. Jídlo prý v soupravě rychle došlo.

Někteří komentující na sociálních sítích například uvedli, že byli jako „rukojmí Českých drah“. „Dvě hodiny jsme stáli před Ústím nad Orlicí. Už jen cena jízdenky do Prahy a zpátky mi zkroutila palce u nohou. Autem je to pro dva mnohem levnější,“ napsal jeden rozhořčený cestující.

Dráhy tvrdí, že dělaly vše pro to, aby se cestující dostali do cíle. „Přijely náhradní autobusy z České Třebové do Ústí nad Orlicí a zase zpátky, ale to bylo všechno. Žádná jiná doprava zajištěna nebyla. Lidé volali známým nebo si objednali taxíky,“ přiblížil Kačmár.

Lze požádat o odškodné, má to však háček

Cestující mohou nyní za zpoždění žádat dopravce o odškodné. „Pokud doba zpoždění přesáhne dvě hodiny, což se bohužel v mnoha těchto případech stalo, má cestující nárok na vyplacení kompenzace ve výši 50 procent daného jízdného,“ potvrdil mluvčí národního dopravce Filip Medelský.

Stačí si zažádat v kamenné prodejně, kde se jízdenky prodávají, nebo vyplnit on-line formulář. Náhradu škody může žádat každý cestující z nedělních spojů. Advokát Jan Černý ovšem varoval, že lidé musí prokázat, že škoda „vznikla v příčinné souvislosti s událostí na železnici“.

„Například pokud by jel obchodník na důležitou schůzku, ale vlivem zpoždění by se tam nedostal včas a o obchod přišel,“ dodal expert pro CNN Prima NEWS. Dopravce pak rozhodne, zda odškodné uhradí. Pokud tomu tak nebude, cestujícímu nezbyde nic jiného než vymáhání částky soudní cestou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Auta, která se řídí sama, mají na silnici vyjet do dvou let. Kdo zaplatí nehody?

Tagy: