Nutnou podmínkou pro přijetí k práci u Policie ČR je splnění testů fyzické způsobilosti. Mají čtyři části: Člunkový běh na 4x10 metrů, kliky v přesně nastavené pozici, dvouminutový celomotorický test a běh na jeden kilometr – splnit se ovšem musí všechny. Nadprůměrný výkon například v běhu na jeden kilometr neznamená, že třeba kliky uchazeč už dělat nemusí.
Testy zájemce o práci skládá před komisí. Ta samozřejmě očekává, že uchazeč dostaví ve sportovním oblečení a obuvi. „Cílem prověřování fyzické způsobilosti je posoudit úroveň rozvoje pohybových schopností a dovedností uchazeče, která je nezbytná pro výkon služby. Toto prověřování je organizováno formou testů tělesné zdatnosti před komisí, která uchazeče hodnotí v kategoriích „splnil“ nebo „nesplnil“, uvádějí náborové stránky Police České republiky.
Body dostane uchazeč o práci jen tehdy, je-li cvik provedení správně a přesně podle předpisů. Pro splnění kritérií je nutné v každém testu získat minimálně čtyři body – v celkovém součtu tedy minimálně 36 bodů.
Průměrný sportovec dá minimum bez tréninku
Člunkový běh se provádí mezi dvěma metami vzdálenými deset metrů od sebe. V prvním a druhém běhu se mety musí oběhnout, při další cestě tam zpátky se jich stačí jen dotknout. Čas se zastavuje při posledním dotyku mety.
Staňte se policistou aneb hrdinou každý den: Náborový příspěvek až 150 tisíc korun?
Průměrný plat příslušníka Policie ČR dosáhl v roce 2021 na 51 224 korun. Výší příjmů ovšem výhody práce u policie nekončí. Automatická je například šestitýdenní dovolená, možnost služebního bydlení nebo 14 dní ozdravného lázeňského pobytu ročně. Po šesti měsících dosáhne nováček i na náborový příspěvek ve výši 75 tisíc korun. Pokud se uchazeč o práci pro Policii České republiky upíše až na šest let, může se náborová suma vyšplhat až na 150 tisíc korun.
Kliky mají také svou předepsanou podobu: „Správně vykonaný cvik vypadá následovně. Leh na břiše, skrčené paže opřít dlaněmi o zem, špičky prstů v úrovni ramen směřují vpřed. Dopnutím paží v loktech vzpor ležmo. Pokrčením paží v loktech lehkým dotykem hrudníku o podložku a zpět do kliku. Trup je zpříma, pánev nevysazuje ani neprohýbá,“ uvádí policejní manuál.
Při celomotorickém testu jde o co největší počet opakování cviků během dvou minut. „Cvičící ze stoje spatného přechází přes dřep do lehu na břiše a zvedne ruce z podložky, přechází zpět opět přes dřep do stoje spatného, dále pokračuje přes dřep do lehu na napřímená záda, ruce se dotknou podložky podél těla a zpět přechází přes sed a dřep do stoje spatného. Za každý přechod do stoje spatného je počítáno jedno provedení cviku,“ detailně popisuje manuál fyzických testů.
Kilometr se v závěrečném testu musí uběhnout v co nejkratším čase. Cílem je zhodnotit střednědobou vytrvalost. „Čas 5:15 by měl uběhnout na tisíc metrů úplně běžný člověk – k motivaci by měla stačit tatranka. Čas 3:50 také není nepřekonatelný – člověku, který průměrně sportuje by měly k jeho dosažení stačit tři týdny pravidelného tréninku. Tady ale doporučuji najít si odbornou pomoc – trenéra,“ zhodnotil běžecká kritéria trenér českých vícebojařů, bývalý trenér Barbory Špotákové Rudolf Černý.