Slibná kariéra i splnění snu: To vše nabízí práce u Policie ČR

Policie ČR

Interview PLUS (24)

Policie hledá nové strážce zákona. Od poloviny května proto běží masivní náborová kampaň, která má nováčky do řad zkušených profesionálů přivést. Aktuálně policisty velmi zaměstnává migrační krize, kvůli které jich vysoké počty míří na hraniční přechody, kde pomáhají s kontrolami. Kromě toho ale musí dál dohlížet na bezpečnost v rámci celého Česka. Jak úspěšná náborová kampaň je a kolik zájemců o práci u policie se přihlásilo? Na tyto a další otázky v pořadu Interview Plus odpovídala Simona Hrubá, vedoucí personálního odboru Policejního prezidia ČR.

Náborová kampaň Policie ČR má ambiciózní cíl - najít 5,5 tisíce nových policistů. A zájemců je, jak říká Simona Hrubá, dost. „Musím s povděkem kvitovat, že se daří, uchazeči se nám hlásí. Samozřejmě to načasování náborové kampaně bylo právě prakticky na ten konec školního roku. Cílili jsme na maturanty v první řadě, takže tam se nám počty uchazečů zvedly. Přiznávám také, že v rámci prázdnin samozřejmě těch školních jsme trošku stagnovali. Ta čísla už nebyla tak vysoká, nicméně nasazení nové náborové kampaně bylo znát v našich číslech.“

Co policie nabízí?

Zajímavou atraktivní práci, při které nezažijete stereotyp. Budete pomáhat občanům, zachraňovat životy, pátrat po pachatelích protiprávního jednání a preventivně působit na občany České republiky. Práci, která je sice náročná, avšak je posláním a službou veřejnosti. Za svou práci pro Českou republiku budete adekvátně finančně ohodnoceni a vznikne vám nárok na další bonusy stanovené zákonem č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v platném znění.

Zdroj: Nabor.policie.cz

Noví policisté jsou třeba neustále

Aktuální situace na pracovním trhu není pro ty, kteří hledají nové pracovní síly, nejpříznivější. Nezaměstnanost je nízká a zaměstnavatelé tedy musí přicházet s nabídkami, které zaujmou. Nicméně 5,5 tisíce nových policistů je podle šéfky personálního odboru Policejního prezidia ČR cíl, kterého lze dosáhnout.

„My jsme přesvědčeni, že je to splnitelný cíl pro nás. Samozřejmě musíme věřit, že ano, že ty nové nové kolegy doplníme. Na druhou stranu i kdybychom nechtěli dosahovat až na těch pro nás optimálních 5 tisíc policistů a více, tak musíme reagovat na to, že nám kolegové stávající vlastně odcházejí, že dochází k nějakému stárnutí policejní populace. A ta generační výměna je tam prostě i na některých pozicích žádoucí. Takže nemůžeme reagovat jenom na aktuální situace, ale prostě náborovat k policii fakticky neustále.“

Nejvíce policistů je třeba v Praze a Středních Čechách

„Největší nedostatek a personální podstavy jsou v rámci Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, krajského ředitelství policie Středočeského - tam stále poptáváme specialisty z IT oborů. Na druhou stranu každý policista, který rozšíří naše řady, tak bude určitě prostě pro nás posilou a věřím dál v jeho profesní růst, takže se nakonec dostane i na ty obory, které nyní neumíme obsadit.“

Právě v Praze a Středních Čechách je konkurence v nabídce nových pracovních míst vysoká. I to hraje roli v náboru nováčků. „I od našich konkurentů, ostatních bezpečnostních sborů, je nabídek tolik, že tam nám noví uchazeči chybí nejvíce,“ pokračuje Simona Hrubá v objasňování důvodů, proč právě v těchto dvou krajích chybí uchazečů nejvíce. Dále jsou prý potřeba například na Moravě.

Požadavky policie na kandidáty:

Do služebního poměru může být přijat státní občan České republiky, který o přijetí písemně požádá, je starší 18 let, je bezúhonný, splňuje stupeň vzdělání stanovený pro služební místo, na které má být ustanoven, je zdravotně, osobnostně a fyzicky způsobilý k výkonu služby, je plně svéprávný, není členem politické strany nebo politického hnutí, nevykonává živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a není členem řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob, které vykonávají podnikatelskou činnost.

Zdroj: Nabor.policie.cz

Co musí splňovat adept na policistu?

Kdo se chce stát součástí policejního sboru, musí splňovat stanovené podmínky stanovené zákonem. V první řadě je to plnoletost a bezúhonnost. Dále je vhodné, když má uchazeč o zaměstnání ukončené středoškolské vzdělání. „Byť umíme samozřejmě zaměstnat i uchazeče s výučním listem, ale neumíme jim pomoci v nějakém personálním růstu. Tam zůstávají prostě v té nejnižší tarifní třídě a sami si zamezí dalšímu postupu v v té profesní kariéře, takže samozřejmě bychom upřednostnili upřednostnili uchazeče s úplným středoškolským vzděláním.“

Naprosto běžnou součástí policejního sboru jsou v současnosti také ženy. Stejně jako mužští uchazeči o práci u policie musí splnit základní podmínky. Aktuálně jich v Policie ČR pracuje téměř sedm tisíc. Jedna sedmina jich nastoupila v posledních pěti letech.

Začátky u policie

Policie ČR nabízí nováčkům slibnou kariéru. Ta začíná přijímacím řízením, po němž je úspěšný uchazeč zařazen podle preferencí do jednotlivých odborů. Může se stát součástí například Cizinecké policie, služby dopravní policie a mnohých dalších. Jedno ale mají všichni společné - začíná se od píky. „Ten nábor tak začíná, že nabíráme všechny kolegy do té základní nástupní tarifní třídy. Kolegové potom nastoupí na základní odbornou přípravu, která trvá 12 měsíců a následně jsou přiřazováni na svoje, řekněme, mateřské útvary. Tam, kde budou vykonávat službu a pak už záleží jenom na nich, jak dalece svojí pílí a snahou a svými zkušenostmi se dopracují na svoje vytoužené pozice, na svoje vytoužené zařazení, ať už je to podle svého koníčku nebo něco tomu podobného,“ vysvětluje Simona Hrubá, jak vypadají začátky u policie.

A jak dlouho takové dosažení cíle může trvat, například v případě psovoda? „Určitě musíme započítat právě i tu základní odbornou přípravu. To je prostě daný čas 12 měsíců. Potom se znovu vracíme k tomu, že by kolegové a kolegyně měli získat základní zkušenosti právě na základních útvarech. A potom je to o tom i trošičku, řekněme, o jeho štěstí. Pokud se jedná zrovna o pejsky, tak samozřejmě o tom, v jakém kraji se nachází, zda je tam taková stanice, kde může vykonávat toto povolání, zda tam může být zařazen. Nerada bych to nějak časově ohraničila, ale samozřejmě se může do pěti let splnit nějaký alespoň ten základní posun.“

Platy policistů od nového roku vzrostou

Od 1. 1. 2023 platové tarify policistů, hasičů a vojáků vzrostou o 10 %. I to by mohlo v policejním náboru hrát pozitivní roli. „Musím říci, že doufám, že to samozřejmě zájemce přiláká. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že navýšení slouží pro nás i jako určitá stabilizace už pro ty stávající kolegy. Pro kolegy, kteří již slouží. Nejen tedy pro nové uchazeče. Ale samozřejmě je to už prostě jednou pevně daný tarif a z toho my prostě vycházíme. Z toho počítáme nástupní plat, který mnohdy slyšíme, že není úplně pro naše uchazeče to lákavou nabídkou,“ říká Simona Hrubá a dodává: „Na druhou stranu znovu připomínám, že ten základní plat bere policista po dobu toho svého setrvání v základní odborné přípravě, tedy v té škole. Ve chvíli, kdy ukončí školu a nastoupí na útvar, tak samozřejmě už mu náleží další příplatky, které připočítáváme ke služebnímu příjmu. A ten jeho plat už se v tu chvíli pohybuje, řekněme, prostě na nějakých 35 36 tisících měsíčně.“

Komu nástupní plat nepřipadá lákavý, toho by mohla zaujmout vidina stabilního povolání se slibnou možností kariérního růstu i plnění snů.

Tagy:
policie kariéra Středočeský kraj Česko Praha Cizinecká policie Policie České republiky Policejní prezidium České republiky