Jurečka: Mají Ukrajinci prodat drahé auto a přijet žigulíkem, aby se Okamura cítil líp?

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka

360° (511)

Ukrajinští uprchlíci v Česku musí respektovat pravidla, která tamní systém nastavil. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s šéfem poslaneckého klubu SPD Radimem Fialou. Lidovecký předseda naopak během vysílání ostře kritizoval šéfa SPD Tomia Okamuru. Jeho výroky ve Sněmovně označil za neslušné a nekorektní.

Česká republika začíná mít výraznější problémy s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Komplikace spočívají především v kapacitách. Šíří se i zprávy o tom, že do Česka proudí Maďaři romského původu, kteří požadují dávky určené pro ukrajinské utečence.

„Ano, míří sem i lidé, kteří si myslí, že si budou dělat z Česka bankomat. Pokud nejste ukrajinský uprchlík, nemáte šanci dostat podporu. To je nepřípustné,“ řekl Jurečka s tím, že vláda pracuje na tom, aby zdokonalovala migrační systém. Ten by měl bezpečně odhalovat podvodníky a lépe monitorovat geografickou i ekonomickou minulost ukrajinských uprchlíků.

Že současné situace nelze v žádném případě zneužívat, si myslí i Radim Fiala. „Je potřeba konec benevolence a turistiky za pěti tisíci korunami. Ta dávka je ve srovnání s Evropou velmi vysoká,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle poslance z SPD byla vláda na začátku krize příliš benevolentní, čímž si současné problémy způsobila sama.

SPD by nepřizpůsobivé deportovala zpět

„Zprávy se šíří a těch lidí sem logicky chodí čím dál víc. O to víc to česká vláda bude mít složitější,“ řekl Fiala s tím, že je třeba se zaměřit na nepřizpůsobivé Ukrajince.

„Chceš ubytování? Nechceš? Vrátíš se zpátky na Ukrajinu. Nemohou dlouhodobě zůstávat na našich nádražích a vařit tam na kotlíku. Nabízíme jim pomoc. Jestli to odmítají, musí počítat s tím, že je odvezeme zpátky,“ dodal.

Podle Jurečky jsou však z více než 300 tisíců ukrajinských utečenců problémy zhruba se dvěma tisíci. I přes ideologické neshody ministr práce Radima Fialu pochválil, a to za korektní vyjadřování. „Pan Fiala mluví v mnoha věcech rozumně a překvapivě korektně. Ale pak přijde pan Okamura k řečnickému pultíku a je to ztracené. Jeho výstupy jsou těžce nekorektní,“ sdělil Jurečka.

Odchod z vládních lavic

Narážel tak na Okamurův plamenný výstup ve Sněmovně, při kterém členové vlády opustili jednací místnost. „Neslušné výroky a vytrhávání věcí z kontextu. Bylo to přes čáru. Urážel ukrajinské matky a jejich muže, kteří teď bojují o život. To mají Ukrajinci prodat na hranicích drahé auto a přijet žigulíkem, aby se Okamura cítil líp?“ kritizoval šéf lidovců.

Fialovi však přišel projev jeho předsedy v pořádku: „Že má pan Okamura specifický způsob, jakým mluví, na tom nevidím nic špatného. Odchod vlády byl nepochopitelný. Opozice se ministrů ptá a vláda má odpovídat, ne odcházet.“

Tagy: