Jurečka: Těm, kteří znásilňují děti, je potřeba dát přes držku a vypráskat je z Ukrajiny

Těm, kteří znásilňují děti a ženy, je potřeba dát přes držku a vypráskat je z Ukrajiny zpátky do Kremlu, zuřil v superdebatě s názvem Jak z krize ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Příčinou problému jsou Putinovi vojáci na Ukrajině. Někomu, kdo znásilňuje děti a ženy, vraždí starce a nevinné lidi, je potřeba dát přes držku a vypráskat ho z Ukrajiny zpátky do Kremlu,“ rozčílil se na CNN Prima NEWS Jurečka.

Šéf poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala ale obvinil kabinet Petra Fialy, že válku chce. „Vy eskalujete konflikt, vy chcete válku,“ křičel na zástupce vlády.

„Nesouhlasím s tím, že se ničeho nemusíme bát. Bojím se eskalace konfliktu. Žádám konec dodávek zbraní a mírová jednání, aby ten konflikt skončil. Vláda prodlužuje válku,“ prohlásil Fiala. Zároveň dodal, že NATO je „nefunkční“ a že jeho hnutí chce, aby o členství v alianci rozhodli občané.

Reagoval tak na exkluzivní průzkum CNN Prima NEWS od společnosti STEM/MARK. Ten ukázal, že 41 procent lidí má strach z válečného konfliktu – nejčastěji senioři. Nejvíce ale Čechy trápí rostoucí ceny.

„Jestliže někdo někoho napadne, jdu a mám mu pomoct, ať už je to člověk, nebo stát,“ reagoval Jurečka na to, že SPD chce konec dodávek zbraní.

Fiala si ale stál za svým. „Obávám se, že to, co říkáte, povede jen k eskalaci konfliktu, že všechny strany, ať už Ukrajina, Rusko nebo USA budou chtít eskalaci. My na to nejsme připraveni vojensky, ekonomicky i hospodářsky. Poraženi budou jen Ukrajinci, a hned po nich střední Evropa,“ uvedl.

Jsme součástí nejbezpečnějšího společenství na světě

Jurečka na něj apeloval, ať nestarší lidi. Zároveň hájil Severoatlantickou alianci. „Jsme součástí NATO a EU, jsme součástí nejbezpečnějšího společenství na světě. To je záruka, že nám válka a bezprostřední ohrožení jako lidem na Ukrajině nehrozí,“ uklidňoval ministr práce.

Průzkum okomentoval i ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Vnímám ho jako vážnou zprávu pro vládu, že se lidé bojí války. Pocit bezpečí lidé k životu potřebují. Kdyby chtěl někdo zpochybnit členství v NATO, proč by Švédsko a Finsko vstupovalo? Protože je to pakt, který může těm národům zajistit reálně obranu,“ zdůraznil v superdebatě.

Ministr práce se dostal do konfliktu s místopředsedou SPD Fialou i chvíli před tím. Jeho hnutí kritizoval, že „roky nekriticky hájilo Vladimira Putina a jeho politiku“. „Potom Tomio Okamura nechal mazat příspěvky ze sociálních sítí, to všichni víme,“ podotkl Jurečka. „Jste lhář,“ bránil se šéf poslanců SPD.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.