K VĚCI: Čeká nás krize, kterou si budeme pamatovat do smrti, uvedla Matesová

K věci: Jana Matesová a Marie Bastlová

Prvním hostem pořadu CNN Prima NEWS K věci byla expertka na globální ekonomiku a bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová. Se šéfreportérkou domácího zpravodajství CNN Prima NEWS Marií Bastlovou mluvila o dopadech koronavirové krize na českou, ale i světovou ekonomiku, o nejisté budoucnosti, zadlužení států, hodnotě české koruny, ale i o tom, jak se podle ní s pandemií vyrovnala česká politická scéna.

„Je to největší globální krize od 30. let. Bojujeme s nepřítelem, kterého neznáme, nic o něm nevíme. S virem se nedá vyjednávat, nevíme, kolik ho je a jak se bude chovat. Takže nejistota je veliká,“ popsala stav současného světa Jana Matesová. Dodala, že nikdo neví, co bude za dva měsíce a dokud lidé nebudou mít vakcínu, nebudou mít nad virem moc. To je podle ní to nejhorší, čeho se lidé mohou obávat. „Čeká nás krize, kterou si budeme pamatovat do smrti,“ řekla pro CNN Prima NEWS expertka na globální politiku.

V rozhovoru také porovnala současnou ekonomickou krizi s tou z přelomu let 2008 a 2009. Obě jsou podle Matesové způsobené tím, že je globální ekonomika naprosto propojená. Před dvanácti lety se ale krize týkala jen vyspělého světa, ne toho rozvojového nebo rychle rostoucích ekonomik. „Řešením tehdy bylo, aby rychle rostoucí ekonomiky pomohly vytáhnout z bryndy vyspělý svět spolu s vládní pomocí. To teď není. Jsme v situaci, kdy jsou všechny země ekonomicky postižené. Nezbývá než se rychlým způsobem snažit krizi vyřešit doma a sdílet informace,“ popsala Matesová.

Byli jsme zvyklí žít v neobyčejně vysoké míře jistoty

Krize podle expertky poukázala na globální závislost na Číně ve spoustě strategických výrobků. „Ty budeme stěhovat blíže našim domovům. Zvýší se význam soběstačnosti. Česká republika není schopná být soběstačná, pokud nechceme přijmout, že se vrátíme s životní úrovní do 19. století,“ upozornila expertka a vyzdvihla, že Evropa už do značné míry může být soběstačná v důležitých věcech. „Takže je důležité udržet jednotný hospodářský prostor v Evropě. Politické věci možná vezmou s krizí za své, hospodářské věci je ale potřeba udržet,“ uvedla Matesová.

Také dodala, že první pomoc při krizi zvládla česká politická scéna dobře a je důležité připravovat společnost na to, že může přijít druhá vlna. „Pravděpodobnost je poloviční, jedna ku jedné. Posledních šedesát let jsme byli zvyklí žít v neobyčejně vysoké míře jistoty. Většina lidí přibližně věděla, co bude za dva tři měsíce, za rok. Teď ale nevíme nic,“ upozornila Matesová v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Tagy: