reklama

K VĚCI: Čeká nás krize, kterou si budeme pamatovat do smrti, uvedla Matesová

Prvním hostem pořadu CNN Prima NEWS K věci byla expertka na globální ekonomiku a bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky Jana Matesová. Se šéfreportérkou domácího zpravodajství CNN Prima NEWS Marií Bastlovou mluvila o dopadech koronavirové krize na českou, ale i světovou ekonomiku, o nejisté budoucnosti, zadlužení států, hodnotě české koruny, ale i o tom, jak se podle ní s pandemií vyrovnala česká politická scéna.

reklama

„Je to největší globální krize od 30. let. Bojujeme s nepřítelem, kterého neznáme, nic o něm nevíme. S virem se nedá vyjednávat, nevíme, kolik ho je a jak se bude chovat. Takže nejistota je veliká,“ popsala stav současného světa Jana Matesová. Dodala, že nikdo neví, co bude za dva měsíce a dokud lidé nebudou mít vakcínu, nebudou mít nad virem moc. To je podle ní to nejhorší, čeho se lidé mohou obávat. „Čeká nás krize, kterou si budeme pamatovat do smrti,“ řekla pro CNN Prima NEWS expertka na globální politiku.

V rozhovoru také porovnala současnou ekonomickou krizi s tou z přelomu let 2008 a 2009. Obě jsou podle Matesové způsobené tím, že je globální ekonomika naprosto propojená. Před dvanácti lety se ale krize týkala jen vyspělého světa, ne toho rozvojového nebo rychle rostoucích ekonomik. „Řešením tehdy bylo, aby rychle rostoucí ekonomiky pomohly vytáhnout z bryndy vyspělý svět spolu s vládní pomocí. To teď není. Jsme v situaci, kdy jsou všechny země ekonomicky postižené. Nezbývá než se rychlým způsobem snažit krizi vyřešit doma a sdílet informace,“ popsala Matesová.

Byli jsme zvyklí žít v neobyčejně vysoké míře jistoty

Krize podle expertky poukázala na globální závislost na Číně ve spoustě strategických výrobků. „Ty budeme stěhovat blíže našim domovům. Zvýší se význam soběstačnosti. Česká republika není schopná být soběstačná, pokud nechceme přijmout, že se vrátíme s životní úrovní do 19. století,“ upozornila expertka a vyzdvihla, že Evropa už do značné míry může být soběstačná v důležitých věcech. „Takže je důležité udržet jednotný hospodářský prostor v Evropě. Politické věci možná vezmou s krizí za své, hospodářské věci je ale potřeba udržet,“ uvedla Matesová.

Také dodala, že první pomoc při krizi zvládla česká politická scéna dobře a je důležité připravovat společnost na to, že může přijít druhá vlna. „Pravděpodobnost je poloviční, jedna ku jedné. Posledních šedesát let jsme byli zvyklí žít v neobyčejně vysoké míře jistoty. Většina lidí přibližně věděla, co bude za dva tři měsíce, za rok. Teď ale nevíme nic,“ upozornila Matesová v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Téměř dva týdny už Česko splňuje čtvrtý stupeň PES, rizikové skóre kleslo na 68 bodů
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama