reklama

Kahany do pekla a Schillerová proti všem. To nejlepší z poslední předvolební superdebaty

Poslední díl předvolební superdebaty 360°: Hlas lidu se neobešel bez ostrých slovních přestřelek. Zástupci osmi nejsilnějších politických stran, které se ucházejí o poslanecká křesla, navzájem nešetřili kritikou. Největšími terči se staly ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Když se probíraly chyby současného kabinetu, došlo i na vzácnou společnou řeč mezi ODS a KSČM. Redakce CNN Prima NEWS vybrala ty nejlepší hlášky.

reklama

Schillerová proti všem

Hned u prvních ekonomických témat se ministryně financí za ANO dostala do slovní přestřelky s ostatními politickými diskutéry. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura připomněl Schillerové frázi „Babišova drahota“, kterou v minulé debatě použil lídr koalice Spolu Petr Fiala. Na to už ale byla ministryně nachystaná. „Reagovala jsem na to, že to je Fialova sprostota,“ řekla s úsměvem.

Později se v průběhu diskuse pochlubila, že ji kritika ze všech stran příliš nerozhodí. „Jsem zvyklá stát proti všem,“ dodala v obklopení opozičních politiků, když došlo na její spor s Českou národní bankou.

Kývající frajeři

Kritika na konto současné vlády pokračovala. Tentokrát se opoziční poslanci pustili do vlády kvůli Green Dealu i postoji hnutí ANO k němu. „Tady děláme frajery, ale v Bruselu jsme hodní a hlasujeme pro. Mohli jsme si vyjednat podmínky jako Poláci. Proč naši zástupci nekřičeli, když Evropská komise stáhla z trhu 400 milionů povolenek?“ zeptal se Stanjura v pořadu 360°: Hlas lidu.

Došlo také ke vzácné shodě s poslankyní z řad KSČM. „Souhlasím se Stanjurou. Nemyslím, že byť jsme součástí EU, že musíme přijímat kdejakou pitomost. Naše vláda zaspala, pořád jen kýváme,“ přidala se překvapivě Miloslava Vostrá.

Za to máme děkovat?

Scénář „Schillerová proti všem“ pokračoval i během diskuse o zdražování energie a vládního záměru přispět domácnostem jednorázovou částkou 1500 korun. „Ministr Karel Havlíček má systém připraven a vláda to může schválit v rámci dnů. Mělo by to zasáhnout 4,5 milionu rodin,“ řekla ve vysílání ministryně financí.

„Za to máme děkovat?“ reagoval sarkasticky Stanjura s tím, že při nákladech malého rodinného domu ve výši 50 tisíc měsíčně není 1500 korun jednorázově nic moc. I zde si notoval s poslankyní Vostrou, která si rovněž myslí, že něco takového nikomu nepomůže.

Chovejte se slušně!

Do podobné pozice jako Schillerová se dostala i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. V obklopení mužských politiků se ve druhé části debaty brzy dočkala série kritických vzkazů, na které rovněž reagovala ostrými výpady.

„Paní Maláčová, chovejte se slušně. Máte vždycky na ostatní kecy, tak si to odpusťte. Říkáte nesmysly, od vás to sedí,“ vzkázal jí ekonom za Přísahu Pavel Řežábek. Nutno podotknout, že ne poprvé a ani naposled.

Bacha na peněženky

Třebaže si na začátku debaty s ní trošku notoval, po příchodu ekonomických témat ani šéf Svobodných Libor Vondráček (TSS) nešetřil kritikou na konto ministryně Maláčové a vládního hospodaření. Především se mu nelíbilo, jak se zachází s veřejnými penězi v době zdražování.

„Drahota je vládní. Vláda rozdávala peníze, přidávala státním zaměstnancům. Co se týče superhrubé mzdy, jsem rád, že jsem nechal peněženku v autě. Kdybych si ji vzal s sebou, už byste útočila, aby se z ní dostalo více daní. Pokud stát bere lidem peníze, společnost nezbohatne,“ uvedl Vondráček.

„Maláčová je největší hrozbou pro peněženky lidí. Bude zvyšovat daně. Divím se, proč si ji koalice Spolu nedala na billboardy s hrozbou,“ připomněl později ještě šéf Svobodných.

S kahany až do pekla

Slovní přestřelka mezi zástupcem Přísahy a ministryní práce a sociálních věcí pokračovala, když ji Řežábek sepsul kvůli drahému bydlení. Došlo i na nechvalně proslulou kauzu OKD, která si v předvolebních kampaních vždy najde své místo.

„Na 70metrový byt vydělává průměrný Čech 12 a půl roku. Přestaňme lidem lhát, paní Maláčová. Ne každý si bude moct koupit bydlení. Povídáte nesmysly o spekulantech a spekulantovi Bakalovi jste prodali byt za 40 tisíc. Kdyby si horníci přečetli, co všechno okolo toho bylo, vzali by kahany a svítili by vám až do pekla za to, co jste jim vyvedli,“ vmetl Maláčové ekonom Řežábek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Bude Mynář vracet dotace na penzion? Ministerstvo rozhodlo nezákonně, říká státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. Řekl to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné.

reklama