Kalousek nemá sílu na mobilizaci zklamaných voličů, míní Langer. Sobě by věřil

Ivan Langer

Premiér Fiala navštívil Bílý dům

Miroslav Kalousek (TOP 09) nemá sílu na mobilizaci voličů zklamaných z koalice Spolu. Já bych tu sílu měl. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to naznačil exministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ve veřejném prostoru se již dlouhé měsíce spekuluje o tom, že Kalousek v budoucnu založí novou politickou stranu. Redakce CNN Prima NEWS požádala někdejšího ministra financí, zda by slova Langera, s nímž seděl ve vládě Mirka Topolánka, okomentoval. Kalouskova odpověď nebyla příliš obsáhlá.

Čechy v následujících měsících čeká de facto volební maraton. Již 7. a 8. června se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Na podzim pak proběhnou volby krajské a senátní. A příští rok by už měly přijít veledůležité volby do Poslanecké sněmovny. Vznikne do té doby nová středopravicová strana?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: STAN a ANO pojí ideová nevyhraněnost. Rakušan bude po volbách u Babiše první ve frontě, míní Langer

„Věřím, že 500 až 900 tisíc hlasů nyní leží na ulici. Jsou to lidé, kteří nechtějí Andreje Babiše a zároveň jsou rozčarováni z výkonu koalice Spolu,“ řekl pro CNN Prima NEWS Ivan Langer.

Ve veřejném prostoru se vášnivě spekuluje o tom, že by nový politický subjekt mohl založit Miroslav Kalousek. Ten vládu poměrně často kritizuje za to, že se navzdory předvolebním slibům chová rozpočtově neodpovědně.

A není sám, kdo má v tomto ohledu obavy. Už v létě roku 2022 Kalousek společně s někdejším šéfem ODS a expremiérem Mirkem Topolánkem sepsal deset kroků, které by podle nich vláda měla udělat, aby s krizí bojovala efektivně a rozpočtově zodpovědně, jak strany pětikoalice slíbily voličům před volbami.

Že alespoň část společnosti, která je zklamaná z politiky ODS či TOP 09, poptává novou pravicovou stranu, je očividné. Budou ale tyto trendy pro Kalouska dostatečnou motivací? Spojení s Topolánkem, v jehož druhé vládě Kalousek sloužil jako ministr financí, by mohlo přijít leckomu logické. Langer nicméně poukázal na názorové rozdíly zmíněné dvojice, a to v případě zahraniční politiky.

Úsměvná reakce Kalouska

„Neumím si představit, že by tito dva mohli tvořit funkční celek. Teď to nemyslím vůbec zle. Miroslava Kalouska a Mirka Topolánka by na jedné straně určitě spojovala rozpočtová odpovědnost – ve smyslu neprojídání dneška na dluh budoucnosti. Jenže například v oblasti zahraniční politiky je Miroslav Kalousek jedním z největších eurohujerů. Jako člověk, který je oba dobře zná, si myslím, že by si v tomto nemohli rozumět. Byl by to dort pejska a kočičky,“ sdělil dlouholetý člen ODS, který v obou Topolánkových kabinetech vykonával funkci ministra vnitra.

Kalousek by navíc podle Langera neměl sílu zvednout hlasy nespokojených voličů a dotáhnout potenciální nový subjekt do Sněmovny. „Já ano,“ dodal Langer s tím, že ale nemá zájem, jelikož jeho místo je prý v budování CEVRO univerzity.

Langer v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rovněž přiznal, že za poslední dobu obdržel nabídky týkající se vybudování nové politické strany. Nebyl však konkrétní v tom, kdo ho oslovil. Nicméně doplnil, že všechny nabídky odmítl.

ČTĚTE TAKÉ: Kalousek se kvůli Slovensku chytl s kolegou z TOP 09. Od Karla ses nenaučil nic, vzkázal

Redakce CNN Prima NEWS oslovila Kalouska s otázkou, co na výroky Langra o „zvedání hlasů“ říká. „To nestojí za komentář,“ odpověděl člen TOP 09 s úsměvem.

Celý rozhovor s Ivanem Langerem naleznete pod tímto odkazem. Exministr vnitra se kromě jiného rozpovídal o tom, jak se ODS za uplynulé roky změnila. Rovněž zhodnotil práci některých ministrů současného kabinetu. Zatímco Ivana Bartoše a Víta Rakušana podrobil ostré kritice, Martina Kupku, Mariana Jurečku a Jana Lipavského naopak pochválil.

Tagy: