reklama

Kamerunská přírodní rezervace v ohrožení. Stát zde povolil těžbu dřeva

Vzácné nedotčené pralesy v Kamerunu i jejich obyvatelé jsou v ohrožení. Zdroj: Greenpeace Africa
Foto:

Panenské deštné pralesy Ebo jsou jedním z posledních nedotčených míst Guinejského zálivu. Nyní jim hrozí zánik. Vrchní představitelé Kamerunu totiž odsouhlasili otevření lesů těžařům. Rozhodnutí vlády dopadne i na mnoho ohrožených druhů, které zde žijí. A to navzdory hlasitému nesouhlasu původních obyvatel i ochránců přírody.

reklama

Premiér Joseph Dion Ngute se souhlasem prezidenta schválil plán na vykácení lesů v Ebo. Proti tomuto rozhodnutí se již dříve několikrát vymezili představitelé kmene Banen, který tuto oblast obývá, i nezisková organizace Greenpeace Africa. Vláda však na jejich souhlas nedbala a nyní schválila těžbu dřeva na téměř sedmdesáti tisících hektarech panenského lesa.

Pralesy Ebo slouží jako významné propady uhlíku – jen v tomto rezervoáru je uloženo téměř třicet pět milionů tun oxidu uhličitého. Ty by se po vykácení stromů mohly uvolnit do atmosféry. Kromě toho jde ale i o velikou katastrofu pro zvířata, která lesy obývají. Pralesy jsou známy svou velkou biodiverzitou, a právě proto se od roku 2006 jedná o jejich prohlášení za národní park. Představitelé Kamerunu však tuto velice potřebnou ochranu stále odkládají. V pralesech žije přinejmenším sto šedesát ptačích druhů, přičemž velká část z nich žije právě jen tady. Žijí tu ale i gorily, šimpanzi, sloni i kriticky ohrožené guerézy kamerunské. V roce 2002 zde byla dokonce objevena i neznámá populace goril.

Povolení těžby je však v přímém rozporu s neoficiálním statutem pralesa jako národního parku, ale i s mezinárodními dohodami o ochraně goril a jejich habitatů. Podle organizace Greenpeace za povolením těžby stojí obchodní zájmy společnosti SEXTRANSBOIS, která v červnu dělala v Ebo průzkum. V čele této společnosti s největší pravděpodobností stojí ti samí lidé, kteří nedávno získali povolení na vysázení nových plantáží palmy olejné na jihu země. „Kamerunská vláda se opět rozhodla dát přednost krátkodobému finančnímu zisku pro vybrané elity před dlouhodobými zájmy místních komunit a ochranou životního prostředí,“ uvádí Sylvie Djacbou z Greenpeace Africa. „Tato provokace zcela ignoruje práva čtyřiceti komunit, ničí oblast s vysokou mírou druhové diverzity a prohlubuje klimatickou krizi,“ uzavírá.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Vláda

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Český premiér Andrej Babiš (ANO) si není jistý, zda prezident Miloš Zeman přijme jeho odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Uvedl to v sobotním rozhovoru pro Právo s tím, že mu Zeman řekl, že výměna není úplně vhodná. Babišovo rozhodnutí ale prý akceptuje. Návrh na odvolání podal premiér poté, co Prymula po aféře kvůli porušování vládních opatření proti šíření koronaviru odmítl na post v čele rezortu rezignovat.

reklama
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama