reklama

Kamerunská přírodní rezervace v ohrožení. Stát zde povolil těžbu dřeva

Vzácné nedotčené pralesy v Kamerunu i jejich obyvatelé jsou v ohrožení. Zdroj: Greenpeace Africa

Panenské deštné pralesy Ebo jsou jedním z posledních nedotčených míst Guinejského zálivu. Nyní jim hrozí zánik. Vrchní představitelé Kamerunu totiž odsouhlasili otevření lesů těžařům. Rozhodnutí vlády dopadne i na mnoho ohrožených druhů, které zde žijí. A to navzdory hlasitému nesouhlasu původních obyvatel i ochránců přírody.

reklama

Premiér Joseph Dion Ngute se souhlasem prezidenta schválil plán na vykácení lesů v Ebo. Proti tomuto rozhodnutí se již dříve několikrát vymezili představitelé kmene Banen, který tuto oblast obývá, i nezisková organizace Greenpeace Africa. Vláda však na jejich souhlas nedbala a nyní schválila těžbu dřeva na téměř sedmdesáti tisících hektarech panenského lesa.

V Ebo žijí i sloni pralesní. Zdroj: Greenpeace Africa
V Ebo žijí i sloni pralesní. Zdroj: Greenpeace Africa

Pralesy Ebo slouží jako významné propady uhlíku – jen v tomto rezervoáru je uloženo téměř třicet pět milionů tun oxidu uhličitého. Ty by se po vykácení stromů mohly uvolnit do atmosféry. Kromě toho jde ale i o velikou katastrofu pro zvířata, která lesy obývají. Pralesy jsou známy svou velkou biodiverzitou, a právě proto se od roku 2006 jedná o jejich prohlášení za národní park. Představitelé Kamerunu však tuto velice potřebnou ochranu stále odkládají. V pralesech žije přinejmenším sto šedesát ptačích druhů, přičemž velká část z nich žije právě jen tady. Žijí tu ale i gorily, šimpanzi, sloni i kriticky ohrožené guerézy kamerunské. V roce 2002 zde byla dokonce objevena i neznámá populace goril.

Kriticky ohrožené guerézy se nacházejí kromě Ebo jen ve dvou národních parcích. Zdroj: New England Primate Conservancy
Kriticky ohrožené guerézy se nacházejí kromě Ebo jen ve dvou národních parcích. Zdroj: New England Primate Conservancy

Povolení těžby je však v přímém rozporu s neoficiálním statutem pralesa jako národního parku, ale i s mezinárodními dohodami o ochraně goril a jejich habitatů. Podle organizace Greenpeace za povolením těžby stojí obchodní zájmy společnosti SEXTRANSBOIS, která v červnu dělala v Ebo průzkum. V čele této společnosti s největší pravděpodobností stojí ti samí lidé, kteří nedávno získali povolení na vysázení nových plantáží palmy olejné na jihu země. „Kamerunská vláda se opět rozhodla dát přednost krátkodobému finančnímu zisku pro vybrané elity před dlouhodobými zájmy místních komunit a ochranou životního prostředí,“ uvádí Sylvie Djacbou z Greenpeace Africa. „Tato provokace zcela ignoruje práva čtyřiceti komunit, ničí oblast s vysokou mírou druhové diverzity a prohlubuje klimatickou krizi,“ uzavírá.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama