Panenské deštné pralesy Ebo jsou jedním z posledních nedotčených míst Guinejského zálivu. Nyní jim hrozí zánik. Vrchní představitelé Kamerunu totiž odsouhlasili otevření lesů těžařům. Rozhodnutí vlády dopadne i na mnoho ohrožených druhů, které zde žijí. A to navzdory hlasitému nesouhlasu původních obyvatel i ochránců přírody.
Premiér Joseph Dion Ngute se souhlasem prezidenta schválil plán na vykácení lesů v Ebo. Proti tomuto rozhodnutí se již dříve několikrát vymezili představitelé kmene Banen, který tuto oblast obývá, i nezisková organizace Greenpeace Africa. Vláda však na jejich souhlas nedbala a nyní schválila těžbu dřeva na téměř sedmdesáti tisících hektarech panenského lesa.
V Ebo žijí i sloni pralesní. Zdroj: Greenpeace Africa
Pralesy Ebo slouží jako významné propady uhlíku – jen v tomto rezervoáru je uloženo téměř třicet pět milionů tun oxidu uhličitého. Ty by se po vykácení stromů mohly uvolnit do atmosféry. Kromě toho jde ale i o velikou katastrofu pro zvířata, která lesy obývají. Pralesy jsou známy svou velkou biodiverzitou, a právě proto se od roku 2006 jedná o jejich prohlášení za národní park. Představitelé Kamerunu však tuto velice potřebnou ochranu stále odkládají. V pralesech žije přinejmenším sto šedesát ptačích druhů, přičemž velká část z nich žije právě jen tady. Žijí tu ale i gorily, šimpanzi, sloni i kriticky ohrožené guerézy kamerunské. V roce 2002 zde byla dokonce objevena i neznámá populace goril.
Kriticky ohrožené guerézy se nacházejí kromě Ebo jen ve dvou národních parcích. Zdroj: New England Primate Conservancy
Kriticky ohrožené guerézy se nacházejí kromě Ebo jen ve dvou národních parcích. Zdroj: New England Primate Conservancy
Povolení těžby je však v přímém rozporu s neoficiálním statutem pralesa jako národního parku, ale i s mezinárodními dohodami o ochraně goril a jejich habitatů. Podle organizace Greenpeace za povolením těžby stojí obchodní zájmy společnosti SEXTRANSBOIS, která v červnu dělala v Ebo průzkum. V čele této společnosti s největší pravděpodobností stojí ti samí lidé, kteří nedávno získali povolení na vysázení nových plantáží palmy olejné na jihu země. „Kamerunská vláda se opět rozhodla dát přednost krátkodobému finančnímu zisku pro vybrané elity před dlouhodobými zájmy místních komunit a ochranou životního prostředí,“ uvádí Sylvie Djacbou z Greenpeace Africa. „Tato provokace zcela ignoruje práva čtyřiceti komunit, ničí oblast s vysokou mírou druhové diverzity a prohlubuje klimatickou krizi,“ uzavírá.