Kauzy Starostů? Slavit může hlavně ODS. Gazdík je v pitomé situaci, říká politolog

Z kauz kolem hnutí STAN mohou mít radost zejména ODS a Piráti. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornil politolog Jan Kubáček. Na druhou stranu předesílá, že Starostové se možná kvůli aférám stanou ve vládě aktivnější a budou chtít více ukázat práci svých ministrů. Jenže například ministra školství Petra Gazdíka spekulace o napojení na policejní razii v Praze spíše blokují.

Pochybné obchody kandidáta na ministra průmyslu, zesnulého Věslava Michalika, podivné dary pro stranu původem z Kypru, milionové provize pro europoslance Stanislava Polčáka po kauze Vrbětice, stáž Jana Farského místo práce ve Sněmovně a naposledy policejní razie v Praze, po které byl obviněn náměstek primátora Petr Hlubuček.

Po nástupu do vlády se v hnutí STAN střídá jedna aféra za druhou. „Předchozí kauzy se sečtou. Navíc poslední se projevila na nejcitlivějším místě, tedy v Praze. Je to reputační problém, nastane to zklamání z ‚nových košťat‘, která slibovala, že Prahu povedou jinak. Město ale nezvládli a využijí toho hlavně občanští demokraté,“ odhadl Kubáček.

Starostové budou řešit, koho k Rakušanovi

Kauza z hlavního města může mít samozřejmě také dopad na celostátní úroveň. Kubáček ale nastínil, že Starostové mohou paradoxně kvůli svým problémům začít ve vládě více pracovat. Budou chtít ukázat své ministry a propagovat jejich výsledky.

Podle Kubáčka je dění kolem STAN dobrou zprávou zejména pro nejsilnější vládní partaj ODS. „Starostové byli jejími nejvážnějšími soupeři. Teď opticky zeslábnou a budou řešit, koho nového dát k předsedovi Vítu Rakušanovi. Může slavit premiér Petr Fiala a celá ODS,“ prohlásil expert.

Do sněmovních voleb na podzim roku 2021 šli Starostové v koalici s Piráty. Podle Kubáčka už ale spolupráce existuje jen na papíře. „Piráti budou chtít ukázat, že jsou opravdu nová síla. Ukáže se, že jejich vazba se STAN je nucená. Jsou to už dvě tělesa, která se budou popichovat,“ odhadl.

Mezi jedenácti obviněnými po středeční razii měli být kromě náměstka Hlubučka třeba i podnikatel Michal Redl nebo náměstek dopravního podniku Matej Augustín. Policisté je podle informací CNN Prima NEWS považují za organizovanou skupinu a část z nich obvinili z korupčních trestných činů. Hlubuček následně po výzvě hnutí STAN rezignoval na veškeré stranické funkce, bylo mu také pozastaveno členství ve straně. Sám politik ještě ve středu skončil v dozorčí radě pražského dopravního podniku.

Gazdík je v pitomé situaci

Podle informací Mladé fronty Dnes se navíc policie v souvislosti se zátahem měla zajímat i o ministra školství z hnutí STAN Petra Gazdíka. „Nevím, že by se o mou osobu zajímala. Nejsem si vědom žádných pochybení. Jsem ale připravený poskytnout vyšetřovatelům veškerou součinnost,“ uvedl k tomu ministr.

Podle politologa ale kauza Gazdíka zablokuje. Ministr je dle Kubáčka v situaci, kdy se vůči jeho osobě nic zásadního neobjevilo, nebyl pozván na polici k vysvětlení, ani nebyl s ničím konfrontován. Přesto je v „lidsky i politicky pitomé situaci“. „Musí vše obhajovat a vysvětlovat. Je do kauzy vmotáván. Několik týdnů stráví jen komentáři ke kauze místo toho, aby se zabýval školstvím,“ míní Kubáček.

Poslední aféra kolem pražské politiky navíc přichází v době, kdy Starosty čekají na podzim pro ně symbolické komunální volby, kde se pravidelně rekrutuje nová generace jejich politiků. „Jenže hrozí, že voliči začnou být unaveni a poohlídnou se v okolí,“ uzavřel politolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský
Rozhovor

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.