Když rozdíly mizí, 22. díl: Medvídek koala - trošku pomalejší požitkář

O koalech se často říká, že zrovna moc rozumu nepobrali. Není ani divu. Koalové totiž nevnímají své okolí natolik, že pokud začne pršet nebo hořet, dál sedí na místě a starají se o sebe. A pokud před ně postavíte natrhané listy eukalyptu, nechápou, že jde pořád o jídlo, kterým se běžně živí. Jejich nepřizpůsobivost možná také sehrála roli v tom, že jejich druh je dnes považován za funkčně vyhynulý.

I takoví „zabědněnci“ však dokáží na poli inteligence překvapit. Vědci například přišli na to, že se koalové z Queenslandu naučili bezpečně přecházet rušné silnice. Ve studii sledovali 72 koalů, kteří žijí nedaleko šesti přechodů pro divoká zvířata. Ty zde byly instalovány mezi lety 2010 a 2013. A i když vědci do studie zkoumající využití biokoridorů příliš nadějí nevkládali, koalové jim vyrazili dech. Přesto, že koalové nebyli zvyklí využívat k překonání silnice podchody, naučili se to za pouhých pár týdnů.

Tým výzkumníků ke sledování koalů používal různé technologie – od fotopastí a radiovysílačů po mikročipy a bezdrátové ID štítky. Díky tomu se vědcům podařilo získat mnohem více informací než při předchozích výzkumech. Nejen, že mohli obecně sledovat, zda koalové koridory procházeli, ale i to, o kterou konkrétní koalu jde a přesný čas, kdy do tunelu vstoupil a kdy ho opustil.

Nejen, že se jim podařilo odhalit, že jsou koalové chytřejší, než se dříve předpokládalo, ale i to, že se díky biokoridorům daří udržet koaly v bezpečí. Tedy alespoň na silnici.

Pravdou je, že se koaly většinu času zdržují na stromech, a díky tomu nemají téměř žádné predátory. I proto nemusejí patřit mezi zrovna ty nejbystřejší. I v tom se nám ale podobají. Přeci jen i my sedíme uprostřed plamenů a dál si v klídku žvýkáme…

Tagy: