Ve zvířecí říši narazíme na spoustu zajímavostí, při kterých nám zůstává rozum stát. Zřejmě žádná z nich se ale nevyrovná životnímu cyklu vrubouna posvátného. Ne nadarmo se v souvislosti s ním v běžné mluvě uchytilo spíše jiné jméno – hovnivál. Vrubounův život se totiž skutečně točí jen kolem výkalů. I přesto (anebo možná právě proto) jde o mnohem pozoruhodnější bytost, než by vás na první pohled napadlo.
Po celém světě najdeme více než šest tisíc druhů hovniválů. Asi vás nepřekvapí, že ho nenajdeme na Antarktidě, kde se nevyskytuje moc výkalů. Jinak ale obývá každý kontinent této planety. Každý z nich se liší velikostí i vzhledem, ale především i v tom, jaké techniky pro „práci“ s výkaly používají. Někteří z nich si jednoduše ustelou v hromádkách, které najdou. Jiní si staví hnízdo přímo pod nimi a vynořují se jen na svačinku. A pak jsou tu ti, kteří dělají přesně to, co od hovnivála čekáme – z hromádek vytvářejí hotové umělecké kuličky, které pak tlačí před sebou. Samička pak do kuliček naklade larvy a zahrabe je pod zem. Trus pak poskytuje potravu vyvíjejícím se larvám.
Právě toto trochu prazvláštní chování učarovalo starým Egypťanům. Věřili totiž, že vrubouni spolu se svými kuličkami každý den mizí z povrchu zemského stejně jako Slunce. Boha Slunce Khepriho proto zobrazovali s hlavou vrubouna – každý den tlačil Slunce přes celé nebe, při soumraku ho zahrabal, aby ho při úsvitu znovu vykopal. I když považovat vrubouny za bohy by bylo snad trochu pošetilé, nemůžeme jim upřít jisté „nadlidské“ dovednosti. Jsou totiž skvělými navigátory. Při koulení svých pokladů se orientují podle slunce a čas od času se zastaví, aby se mohli pořádně rozhlédnout, a vyhnuli se tak dalším jedincům lačnícím po kuličce z trusu.
Jenže aby toho nebylo málo, vrubouni se dokáží hravě orientovat i po západu Slunce. A to i za novu! V roce 2013 vědci totiž zjistili, že tito malí brouci se jako jediná známá zvířata v noci orientují podle Mléčné dráhy.

Velká část života vrubounů se točí okolo trusu. Slouží jim jako potrava i jako úkryt. Zdroj: Pixabay