reklama

Když rozdíly mizí, 66. díl: Kojot jako posvátný zachránce světa

Původně kojoti žili na území severního Mexika, dnes je najdete po celém kontinentě.
Zdroj: Pixabay

O kojotech se často mluví spíše v negativním slova smyslu. Nebylo tomu tak ale vždy. Původní obyvatelé si kojotů vážili a teprve až kolonizátoři jim vdechli auru méněcennosti. Přitom na vynalézavější druh byste narazili jen sotva.

reklama

I když je kreslený kojot Vilda mazaný a nápady jen srší, jen málokdy mu vyjdou tak, jak by si představoval, a o kojotech často mluvíme ve spojení s přídavným jménem „zbabělý“. Přitom už původní američtí obyvatelé považovali kojoty za šibaly. Podle mytologie jednoho z indiánských kmenů dokonce Kojot kdysi zachránil svět, když se obětoval za záchranu svých přátel. Původní obyvatelé ke kojotům cítili posvátný respekt. Na rozdíl od evropských kolonizátorů – ti je podobně jako jiné druhy začali okamžitě vybíjet.

Dnes se kojoti uživí i ve městech - loví zde veverky i odpadky.
Dnes se kojoti uživí i ve městech - loví zde veverky i odpadky.
Zdroj: Pixabay

Avšak kojotům se v posledních sto padesáti letech dařilo mnohem lépe než jiným predátorům, kterým hrozilo vyhynutí rukou lidí. Zatímco se kdysi omezovali jen na západní pláně Severní Ameriky, dnes obývají většinu tohoto kontinentu a najdete je i ve městech. Vděčí za to i své vynalézavosti při získávání potravy. Nejen, že jsou schopni odlákat lidi od svých piknikových dek, ale jsou známy i případy, kdy kojot vehnal králíka přímo do cesty projíždějícímu automobilu.

Na rozdíl od Indiánů považují dnešní farmáři kojoty za škodnou.
Na rozdíl od Indiánů považují dnešní farmáři kojoty za škodnou.
Zdroj: Pixabay

Výzkumníci je dlouho považovali za mistry přizpůsobení, ale nové studie odhalují, že úspěch přežití těchto možná nepůsobivých příbuzných vlků leží v něčem jiném. V posledních dvou stoletích neváhali a využili nepřítomnosti vlků, které lovci dovedli na pokraj vyhynutí. Obsadili jejich původní teritoria a dokonce se s vlky začali křížit. Dokazují to genetické studie kojotů ze severovýchodu Severní Ameriky, kteří jsou větší než na zbytku kontinentu. Díky této výhodě nově dokázali skolit i dospělého jelena.

K tématu

Tagy: Severní Amerika když rozdíly mizí kojot indiánské komunity
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

  • Aktualizováno

Vláda schválil návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) na plošné testování zaměstnanců. To odstartuje ve středu. Do 12. března musí mít první testy všichni pracovníci firem nad 250 zaměstnanců. Ačkoliv ČSSD před pondělním jednáním vlády uvedla, že je třeba omezit a částečně uzavřít průmyslové podniky, jinak už tak tvrdá opatření nezaberou, kabinet nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

360°

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar

Řítili jsme se do katastrofy, takto dramatické druhé vlně pandemie jsme mohli zabránit, řekl po roce od prvního případu koronaviru v Česku epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Tím, že se do vysoké nálože viru otevřely školy, se podle něj přilil olej do ohně a přineslo to i vysoké počty obětí. Podle něj všichni doufají, že se v současné době neudělá stejná chyba.

360°

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Sledujte speciál 360°: Co nás čeká? Odpoví Bartoš, Šmarda, Okamura a Pekarová Adamová

Kdy konečně epidemii porazíme? Jak se poučit z předchozích chyb a co nás v dalších týdnech a měsících čeká? Hosty druhé poloviny speciálního vysílání 360° Pavlíny Wolfové budou místopředseda ČSSD Michal Šmarda, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda SPD a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Sledujte je živě od 21 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku.

Hlídku městské policie přivítal ohňostrojem. Alkohol je svi*a, řekl
Kubek: Vojtěchovi nemohu odpustit to, že lhal a papouškoval, co se mu řeklo
Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
Další články
reklama
reklama