Parašutista Karel Sviták
V druhé polovině června se na letišti v Příbrami uskutečnil výcvik takzvanou metodou AFF, což je zrychlený výcvik volných pádů. Toho se zúčastnil i Karel Sviták, který je od narození sluchové postižený. Stal se tak prvním člověkem s tímto handicapem v České republice, který metodu absolvoval. Do té doby sluchově postižení skákali pouze tandemové seskoky.
Intenzivní kurz volných pádů se od tandemových seskoků liší tím, že po jeho dokončení má absolvent parašutistickou licenci. Navíc si člověk při volném pádu vše řeší samostatně – od mimořádných situací, otevření padáku až po přistání.
„Karel absolvoval kurz AFF ze čtyř tisíc metrů včetně nácviku skoku ve virtuální realitě. Před samotnými seskoky získával zkušenosti ve větrném tunelu v Praze v Letňanech. Teoretická příprava i praktický nácvik byl za asistence tlumočníka do znakové řeči Miroslava Hanzlíčka,“ vypráví instruktor a vedoucí výcvikového střediska Roman Štengl.
Karel Sviták se stal prvním člověkem se sluchovým postižením v České republice, který skočil volným pádem. Zdroj: Roman Štengl
Podle něj byla asistence tlumočníka klíčová proto, aby měli při výcviku jistotu, že Sviták všechny informace pochopí tak, jak má. Stále zde byla však možnost, že by Sviták odezíral ze rtů. „Při prvním seskoku byli na zemi přítomni další tlumočníci a pomáhali s přípravou a s rozborem jednotlivých seskoků,“ pokračoval Štengl.
Sviták svůj první seskok uskutečnil v roce 2001, když mu bylo osmnáct let. Samotné skákání se mu však líbilo od malička: „Po prvním seskoku jsem na čas přestal, ale pomalu jsem začal plánovat další podobné akce. Nejprve jsem začal chodit do větrných tunelů a nakonec se rozhodl, že se k seskokům vrátím úplně.“
Nevěřil jsem, že jsem první
V průběhu výcviku se však vyskytly komunikační překážky. „Řešili jsme navádění vysílačkou během prvních seskoků nebo povinné použití zvukového výškoměru, který upozorňuje pomocí pípání na výšku pro otevření padáku. Situaci nám ale usnadňoval fakt, že má Karel kochleární implantát, díky kterému určité zvuky slyší,“ pokračoval Štengl.
Sviták si celý kurz velmi chválí: „Kurz proběhl naprosto bez problémů. Všechno mi bylo detailně vysvětleno, výuka probíhala v klidu, bez spěchu a nervozity s dostatečným časem na tlumočení.“ Seskok byl pro něj nepředstavitelným zážitkem a rád by v tomto sportu i nadále pokračoval: „Skáču pro radost.“
Neuvědomoval si, že je prvním člověkem se sluchovým postižením, který volný pád podstoupil. „Nevěřil jsem, že jsem první, ale asi to tak je. Myslel jsem, že tento zážitek není možný, že jako sluchově postižený budu mít v cestě překážky, ale zjistilo se, že se to zvládnout dá,“ dodal Sviták.