Je to tady. Od 11. května můžeme za určitých podmínek opět chodit do kina. Většina promítacích míst má otevřeno a program pokračuje tam, kde jsme počátkem března skončili – velkých bijáků se ale ještě chvíli nedočkáme.
V rámci rozvolňování opatření proti koronaviru se v pondělí 11. května otevřela i tuzemská kina. Tedy, ne úplně všechna – například řetězec Cinema City zatím s otevřením otálí, jelikož v současných podmínkách prý nemůže divákům zaručit takový zážitek, na jaký jsou zvyklí. Konkurenční řetězec CineStar však nečeká a svá kina otevřel, stejně jako většina menších promítacích míst – jmenujme třeba pražská kina Aero, Lucerna či Světozor nebo brněnskou Scalu. O jakých omezeních se však konkrétně bavíme?
Přísné podmínky?
Ještě nějakou dobu musíme vzít zavděk nejen notně prořídlou nabídkou, ale i opatřeními, která vychutnání filmového zážitku přece jen trochu brání. Posuďte sami:
- každá druhá řada musí zůstat neobsazená
- vedle sebe mohou sedět pouze dva lidé, kteří spolu do kina přišli
- mezi touto dvojicí (či samotným návštěvníkem) a dalšími diváky musí být alespoň jedno volné místo
- celkově v sále nesmí být více než 100 diváků
- konzumace jídla i nápojů je zakázána, kina nesmějí občerstvení ani prodávat
- i při sledování filmu musí divák nosit roušku zakrývající nos a ústa
Toalety by měly být standardně v provozu, kina by se také měla postarat o pravidelné dezinfekce prostor. Zatím je návštěvnost projekcí podle očekávání poměrně malá, ale kinaři věří, že se situace bude v dalších týdnech jen zlepšovat.
Na velké filmy si počkáme
Pokud se však vrátíme do současnosti, aktuální nabídka pokračuje tam, kde jsme na začátku března skončili. V kinech proto dominuje animovaný film Frčíme, akční Bloodshot s Vinem Dieselem či atmosférický thriller Neviditelný. Distributoři nasazují i osvědčené snímky z ledna a února jako Malé ženy, 1917, Ježek Sonic a samozřejmě i tuzemský dokumentární hit V síti, jehož krasojízdu napříč kiny koronavirová opatření drasticky utnula.
Mezi novinky můžeme počítat sociální thriller Lov, komediálně pojatou adaptaci Jane Austenové s názvem Emma, český psychologický thriller Poslouchej, ruské válečné drama Vysoká dívka, příjemné čínské melodrama Malá lež, britskou retro komedii Problémissky či francouzskou rodinnou fantasy Zapomenutý princ. Všechny tyto snímky (a řada dalších) se během května objeví v kinech, a přestože se o napjatě očekávané hity nejedná, své publikum si rozhodně zaslouží.
České premiéry v čele nabídky
Co naplat, minimálně do začátku prázdnin si budeme muset na velké filmové hity počkat. Hollywoodská produkce samozřejmě nemůže promítat filmy na regionálních trzích, kam Česko pochopitelně patří, a musí čekat na velké hráče – tedy především USA a Čínu. Z toho důvodu se o ty nejvýraznější snímky v našich kinech postará domácí tvorba.
Deset nejvýdělečnějších filmů roku 2020… než se zavřela kina
Na co se po celém světě nejvíc chodilo do kina těsně před pandemií? Začátek roku přál mnoha žánrům, kuriozitou nicméně je, že řada úspěšných filmů z ledna a února vlastně moc úspěšná nebyla.
11. června by se měl objevit Bourák, ještě o měsíc déle si počkáme na Havla. Očekávané snímky budou pravděpodobně patřit mezi hlavní taháky nejbližší doby a nevypadají vůbec špatně. Bourák je čtvrtým filmem Ondřeje Trojana, který se tak po předloňském Tomanovi vrací nezvykle rychle. Láká na Ivana Trojana, Jiřího Macháčka a svižnou, gangstersky vypadající komedii, která navíc tematizuje vykořeněnost slabších sociálních tříd v severních Čechách. Po historicky věrném a náročném Tomanovi se tak jeden z našich nejvýraznějších producentů pustil do režie mnohem odlehčenějšího kusu, který by měl kina v červnu ovládnout.
Serióznější téma zpracovává Slávek Horák, který zatím má za sebou úspěšnou Domácí péči z roku 2015. Za dva měsíce se mu jistě podaří přilít trochu oleje do planoucí tuzemské společnosti, jelikož se zabývá figurou Václava Havla. Konkrétně nejde o jeho prezidentská období, v hledáčku zájmu jsou dřívější, disidentská léta. Titulního hrdinu ztvární Viktor Dvořák, jeho manželku Olgu zahrála oblíbená Anna Geislerová. Tohle dílo našimi kiny rozhodně neprošumí bez zájmu.
Návrat do kin i na plac
Jak neuniklo ani americkým zpravodajským webům, už minulý týden hlásilo Česko připravenost na natáčení mezinárodních produkcí, které protiepidemická opatření přerušila. Podmínky jsou samozřejmě přísné a zahrnují testování při vstupu i odchodu ze země a dodržování platných hygienických opatření; i tak se však jedná o unikátní krok, který k nám může přinést řadu investičních možností. Zároveň je i dalším důkazem toho, že filmoví diváci i tvůrci se můžou v Česku radovat.
Zdá se tedy, že jsme na návrat do kin připraveni. Stále se však jedná o experiment, dalších států s aktuálně otevřenými kiny je jen několik po celém světě. Až následující týdny ukážou, zdali v tomto rozvolňování není ještě nějaký háček.