Klaus: Některé naše političky chtějí vraždit. Válka se musí přerušit za každou cenu

Bývalý prezident Václav Klaus v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS

Klaus o slovenských volbách

Někdejší prezident Václav Klaus kritizoval „zastánce pokračování války na Ukrajině“. Uvedl, že zejména vládní političky chtějí pokračovat ve vraždění – zřejmě tak narážel na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) či senátorku Miroslavu Němcovou (ODS), které jsou ve vyjednávání vojenské pomoci velmi aktivní a v minulosti k nim v této souvislosti směřoval řadu výtek. Exprezident ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že válka by měla skončit za každou cenu.

Bývalý předseda ODS Václav Klaus považuje za jednoznačné řešení přerušení války za každou cenu. „To znamená něco podobného jako v Koreji. Tedy tam, kde zůstala vojska Severní a Jižní Koreje a kde se 70 let nic nestalo. Podobně jako na Kypru. Ale jestli někdo chce radši vraždit, jako některé naše političky, tak tedy very sorry, ale s tím já souhlasit nemohu,“ sdělil Klaus ve speciálním vysílání ke slovenským volbám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bezpečnostní hrozba jménem Fico? Fiala kvůli němu proškrtal projev o munici pro Ukrajinu

I když političky nejmenoval, tak mohl mít na mysli ministryni obrany Janu Černochovou, předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou nebo senátorku Miroslavu Němcovou (ODS). Má k nim totiž dlouhodobé výhrady a zmíněné političky jsou také velmi aktivní při shánění vojenské pomoci Ukrajině.

Klaus poté dodal, že chtějí bojovat do posledního žijícího vojáka a do posledního vystřeleného granátu. „To se na mě nezlobte. Přeloženo do lidského jazyka to znamená, že chtějí, aby se nadále vraždilo,“ řekl dále Klaus.

Bývalý prezident poté zopakoval, že válka skončí pouze mírovým řešením. „Zastavení války za každou cenu a za hledání podmínek,“ dodal Klaus.

Černochová: Spojenci nás oceňují

Zatímco Klaus patří mezi osobnostmi, které se staví kriticky k podpoře Ukrajiny, u výše zmíněných političek je to přesně naopak. Černochová připomněla, že díky nákupu dělostřeleckých granátů pro obránce si ČR získala mezinárodní pozornost a pochvaly. Díky tomu se ostatně Česko dostalo i na titulní stránky prestižních deníků The Wall Street Journal či The Telegraph.

„Naši muniční iniciativu pro Ukrajinu oceňují všichni spojenci. Spolupracujeme již s více než 15 zeměmi. A inspirujeme další státy k podobné aktivitě,“ napsala nedávno na platformě X.

Šéfka dolní komory Pekarová během nedávné schůze Sněmovny uvedla, že pro Česko neexistuje větší bezpečnostní riziko než ruské tanky na slovenských hranicích. Senátorka Němcová zase nedokázala najít empatii k nedávnému teroristickému útoku v Rusku, při kterém rukou teroristů zemřelo přes 100 lidí. Připomněla, že Rusko páchá teroristické činy prakticky poslední dva roky od té doby, co provedlo invazi na Ukrajinu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Co lze vyčíst z teroristického útoku v Moskvě? Situaci zanalyzoval vojenský expert Jiří Vojáček.

Tagy: