Klvaňa: Teror z 11. září dopadá i na Ukrajinu. USA se představ o svrhávání režimů vzdaly

Vysokoškolský pedagog a odborník na USA Tomáš Klvaňa.

K VĚCI 11.9.2023

Západní země po Putinově invazi na Ukrajinu vystřízlivěly z naivních představ o možnosti přátelských vztahů s ruským režimem, domnívá se vysokoškolský pedagog Tomáš Klvaňa. Teroristické útoky z 11. září 2001 však podle něj přinesly pro politické představitele USA také negativní ponaučení – kvůli neúspěchům na Blízkém východě se nyní vyhýbají například i rétorice ohledně změny režimu v Rusku. Ta by však například byla prospěšná pro celý svět, řekl odborník v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Nejvyšší představitelé Spojených států se kvůli selhání v Iráku a Afghánistánu vyhýbají rétorice ohledně změn autoritářských režimů a šíření demokracie. Podle Klvani jde o jedno z negativních poučení, které přinesl vývoj po teroristických útocích z 11. září 2001. „Jedna z obětí je idealistický impuls zahraniční politiky USA. Prezident Bush na tom postavil celou svoji zahraničněpolitickou doktrínu. Vývoz demokracie a svobody i do zemí, kde je to velmi těžké – to se dnes příliš nenosí. Dokonce i politici, kteří to normálně mívají ve zvyku, se snaží této rétorice změny režimu vyhnout,“ popsal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Experti identifikovali další dvě oběti 11. září. Od útoku na Dvojčata uplynulo dvaadvacet let

Tato změna přístupu je podle odborníka nešťastná například kvůli Ruské federaci. „Tam by změna režimu byla velmi prospěšná pro celý svět. Ale všimněme si, že prezident Joe Biden a celá jeho vláda se té rétorice snaží vyhýbat. Znamená to, že Amerika si vzala z 11. září poučení. Myslím, že je to jedno z těch, která pro svět nejsou příliš pozitivní,“ zhodnotil.

Západ vystřízlivěl

Západní země zároveň s únorovou invazí na Ukrajinu definitivně vystřízlivěly z iluzí o možnostech dobrých vztahů s agresorem. „Agrese na Ukrajině, nejdřív v roce 2014, a potom s konečnou platností v roce 2022, znamenala definitivní vystřízlivění Západu a střední Evropy z naivní představy, že se současným ruským režimem je možné mít přátelské, partnerské vztahy. To naštěstí skončilo,“ řekl Klvaňa.

Spojené státy totiž podle něj dříve nechápaly některé aspekty ruské politiky. „Hned po 11. září se Rusové přihlásili k boji proti terorismu, ovšem Američané nepochopili, že se k němu přihlásili velmi utilitárně a zkresleně,“ vysvětlil Klvaňa. „Rusko vždycky používalo boj proti terorismu tak, aby se upevnila moc Putinova režimu, a Západ to pochopil velmi pozdě, prezident George W. Bush to nepochopil nikdy. Podobným iluzím podléhal i prezident Barack Obama, a vystřízlivěl z nich až v roce 2014, kdy se schylovalo k závěru jeho vlády,“ shrnul odborník.

Více o americkém postoji k vojenské pomoci napadené Ukrajině, vztazích USA a Číny či rozpolcenosti americké společnosti se dozvíte ve videu v úvodu článku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drony jsou nebezpečím už pro celou Moskvu, řekl Just. Popsal i velkou ostudu ruské armády

Tagy: