Kolář: Putina jsme vychovali, vykrmili jsme si čerta. Pokud ho nezastavíme, pánbůh s námi

PARTIE Terezie Tománkové 6.3.2022

Ruského prezidenta Vladimira Putina západní státy pouštěly dál a dál, vychovali jsme si ho, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář. Podle něj si Západ „vychoval čerta“. Kolář se obává se, co se stane, pokud se Putina nepodaří zastavit.

„Vykrmili jsme si čerta. Evropská unie vytvořila špatnou politiku, když rozpoutala tak velký byznys s Ruskem. Putin si to vyhodnotil tak, že se může dopustit toho, co dělá. Pouštěli jsme si ho dál a dál, vychovali jsme si ho. A pokud ho nezastavíme, tak pánbůh s námi,“ varoval v Partii Petr Kolář.

Podle něj je šéf Kremlu tyran, který je konzistentní ve své politice. „Myslí si, že bez Ukrajiny nemůže být velmoc. Problém je v tom, že jsme to nechtěli vidět. My, kteří jsme to viděli, jsme byli považováni za válečné štváče,“ uvedl bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zdůraznil, že když mu bude Západ ustupovat, vymstí se to. Podle Koláře má ale ruský prezident jednu velkou zásluhu. „Probral nás, semknul nás a dal nám studenou sprchu. Tento šok bychom měli přetavit v příležitost,“ vyzval s tím, že bychom ale na Rusko neměli útočit.

Pokud Západ Putina nezastaví, podle Koláře jsou na řadě pobaltské země. „Pak je tady telefonát mezi Lukašenkem a Putinem, kdy Lukašenko vyjádřil přání, že chce mít přístup k Baltu. Kudy se tam dostane? Důsledkem této války, až Putina porazíme, by mělo být to, že je vypráskáme z Kaliningradu,“ apeloval Kolář.

Naší ústupčivostí Putina vykrmujeme, jeho apetit roste

Mezi ruskými důstojníky je podle bývalého velvyslance mnoho zoufalých lidí. „Hledají cestu, jak z toho ven. Když se přidají na naši stranu, měli bychom jim nabízet beztrestnost. Musíme k nim správnými kanály dopravit správné informace, že když pomůžou, mohou se pak s jinou identitou těšit pokojnému stáří,“ navrhl a vyzval: „Dělejme všechno pro to, ať toho zlosyna a ďábla zastavíme včas. Protože se nezastaví. Naší ústupčivostí ho vykrmujeme. Za Hitlera to bylo to samé. Když ustupujete zlu, apetit roste a bytní,“ varoval Kolář v Partii.

Podle generálmajora a bývalého velitele vzdušných sil Armády České republiky Jiřího Vernera je šéf Kremlu „úplně mimo“. „Netuší, co se děje na bojišti. Bůhví, jestli má správné informace,“ pochyboval. Zároveň zdůraznil, že je pro něj velkým zklamáním, jak Rusové vedou boj. „Nezvládají to. Vojáci jsou evidentně zmatení, nemají jasné pokyny ani velení. Díky tomu je ukrajinská armáda schopná se bránit. Teď je otázkou, kolik jí zbývá z techniky,“ podotkl generálmajor a nastínil nejhorší scénář války.

„Jaderné zbraně byly od druhé světové války odstrašujícím faktorem. Pokud by se s nimi začalo válčit, tak je to nepřípustné. Doufám, že diplomacie bude silnější než šílenec na druhé straně,“ doufá Verner.

Ať naši piloti bráni ukrajinský vzdušný prostor

Podle Koláře by bylo nejlepší, kdyby zbraně položili sami Rusové. „V této válce hrají klíčovou roli informace. Koneckonců propaganda je důležitou zbraní. Musíme dostat informace mezi Rusy. Ti brzy začnou pociťovat dopady ekonomických sankcí. Je bizarní, když stojí fronty v IKEA, aby si naposledy nakoupili, a přitom stále stojí za Putinem. Rusko je země plná rozporů a protikladů,“ podotkl s tím, že NATO by se podle něj mělo dohodnout, aby naši piloti mohli bránit ukrajinský vzdušný prostor. „Nechci vyzývat k válce, chci vyzývat k obraně Ukrajiny, dodal.

Válka na Ukrajině trvá už 11 dnů, Rusko zahájilo invazi 24. února. Na Ukrajině umírají každý den stovky vojáků, ale i civilistů. Ruské jednotky se v současné době soustředí hlavně na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva. Vojáci v sobotu zdevastovali město Borodjanka, které se nachází necelých 60 kilometrů severozápadně od Kyjeva. Do hlavního města se snaží prchnout obyvatelé Irpině, která je aktuálně tvrdě ostřelována.

Tagy: