CNN Prima News diplomaté

diplomaté

Výpis příspěvků ke štítku „diplomaté“

Hladík: Hamás se nedá zcela zlikvidovat. Česko nese za Blízký východ zodpovědnost

Boj s Hamásem musí mít pravidla, ani Izrael si v Gaze ve jménu své odvety nemůže dovolit všechno. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká Petr Hladík, který je na Ministerstvu zahraničních věcí ředitelem odboru pro Blízký východ. Jeden z nejdůležitějších českých diplomatů tvrdí, že Írán je složitý partner. A že role Ruska v daném regionu se dá popsat jako zlovolná.

Limuzína se Schwarzenbergem dorazila na Orlík. V Lucerně se uskutečnila akce Karel žije dál

Pohřební vůz přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde by měly být uloženy do rodinné hrobky. V prostorách pražské Lucerny začala před čtvrtou hodinou odpolední akce Karel žije dál, jež má být oslavou života význačného diplomata. Poslední rozloučení s příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů v katedrále svatého Víta začalo v poledne a skončilo krátce po druhé odpoledne za doprovodu koledy Narodil se Kristus Pán. Odchází velká osobnost moderních dějin a mně blízký člověk, uvedl na závěr své řeči prezident Petr Pavel. V lavicích chrámu zasedli čelní představitelé zahraniční i české politiky.

Česko se rozloučilo se Schwarzenbergem: Na smuteční mši dorazila šlechta i vrcholní politici

Česká republika se s význačným státníkem Karlem Schwarzenbergem rozloučila v sobotu 9. prosince v katedrále svatého Víta. Uctít památku politika světového formátu dorazilo mnoho tuzemských i zahraničních hostů. Ač byl obřad se státními poctami uzavřený veřejnosti, přenos byl zajištěn na Hradčanském náměstí. Vůz s ostatky bývalého ministra zahraničí po mši opustil areál a po několika zastávkách zamířil k zámku Orlík, kde byl Schwarzenberg uložen k poslednímu odpočinku.

Čína chce ukázat, že není jako Rusko. Peking se od Putina vzdaluje, míní analytici

Schůzka představitelů čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě o mírovém plánu pro válku na Ukrajině ukázala rostoucí nesoulad mezi Čínou a Ruskem. Ve své analýze to uvádí americký Institut pro studium války (ISW). Podle deníku Financial Times byli zástupci Pekingu během jednání konstruktivní a snažili se ukázat, že Čína není jako Rusko. Moskva, jejíž představitelé – na rozdíl od Ukrajiny – nebyli pozváni, obvinila západní země, že se prý schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.

Návštěva Zelenského má tři roviny, uvedl Žantovský. Vyzdvihl gripeny coby čestnou stráž

Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má tři roviny: symbolickou, diplomatickou a praktickou. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl diplomat a poradce prezidenta Petra Pavla Michael Žantovský. Vysvětlil, co znamenal doprovod dvou gripenů při cestě ukrajinské hlavy státu do Česka a nastínil, do které organizace má Kyjev šanci vstoupit dříve: zda do EU, nebo do NATO.

Rusové už nebudou zadarmo využívat pozemky v Česku. Vláda zrušila dávná usnesení

Vláda ve středu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu nemovitosti do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Schválení materiálu potvrdilo ministerstvo zahraničních věcí. Informoval o tom i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Rusko podle české diplomacie pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně.

Pro Kreml přichází nebezpečné období. Řada diplomatů a agentů utíká na Západ, tvrdí analytik

Stále více ruských diplomatů a pracovníků zpravodajských služeb se kvůli válce na Ukrajině rozhoduje pro zběhnutí, tvrdí bezpečnostní analytik Bruce Jones. Kreml se však podle něj snaží tyto informace udržet v tajnosti. Podle zdrojů britského deníku Mirror se ruské úřady mohou uchýlit k trestům pro rodiny „zrádců“ ve snaze zastrašit další potenciální přeběhlíky.

Musíme zastavit ruský imperialismus, řekl Fiala. Chce hledat energetické alternativy

Česká republika musí pomoci Ukrajině přečkat ruskou agresi s co nejmenšími ztrátami. V pondělí dopoledne to před českými diplomaty prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Širším zájmem je podle něj zastavit ruský imperialismus. Diplomaty zároveň vyzval, aby v zahraničí hledali všechny možné alternativy v oblasti energetiky. Předseda vlády během pondělí mimo jiné dále uvedl, že se nebrání debatě o možném zavedení daně z neočekávaných zisků v některých sektorech.