CNN Prima News diplomaté

diplomaté

Výpis příspěvků ke štítku „diplomaté“

Novičok na klice a přiotrávený agent. Aféra Skripal před 5 lety citelně zasáhla i Česko

4. března 2023 07:01

Před pěti lety – 4. března 2018 – došlo v anglickém Salisbury k otrávení někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Západ z útoku obvinil Rusko, konkrétně příslušníky vojenské zpravodajské služby GRU. Incident akceleroval nedůvěru Evropy vůči Moskvě a přispěl k výraznému zhoršení vzájemných vztahů.

Pro Kreml přichází nebezpečné období. Řada diplomatů a agentů utíká na Západ, tvrdí analytik

10. ledna 2023 15:58

Stále více ruských diplomatů a pracovníků zpravodajských služeb se kvůli válce na Ukrajině rozhoduje pro zběhnutí, tvrdí bezpečnostní analytik Bruce Jones. Kreml se však podle něj snaží tyto informace udržet v tajnosti. Podle zdrojů britského deníku Mirror se ruské úřady mohou uchýlit k trestům pro rodiny „zrádců“ ve snaze zastrašit další potenciální přeběhlíky.

Další prezidentský kandidát na obzoru? Exministr Cyril Svoboda se pustil do sběru podpisů

12. října 2022 17:21

Na české politické scéně se rýsuje další prezidentský kandidát. Bývalý šéf lidovců a někdejší ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda se na středeční schůzi Senátu pustil do sbírání podpisů od zástupců horní komory. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdilo několik zdrojů. Svoboda svou možnou kandidaturu zatím nijak nekomentoval.

PŘEHLEDNĚ: Politická elita se sjíždí do Londýna. Kdo se zúčastní pohřbu královny?

17. září 2022 16:28

Pondělní pohřeb královny bude jedním z největších setkání členů královské rodiny a politiků, které se za poslední desetiletí ve Spojeném království uskuteční. O víkendu byly rozeslány pozvánky předpokládanému počtu 500 hlav států a zahraničních hodnostářů. Mezi shromážděnými budou samozřejmě i členové rodiny, přátelé a dvořané.

Musíme zastavit ruský imperialismus, řekl Fiala. Chce hledat energetické alternativy

22. srpna 2022 10:16

Česká republika musí pomoci Ukrajině přečkat ruskou agresi s co nejmenšími ztrátami. V pondělí dopoledne to před českými diplomaty prohlásil premiér Petr Fiala (ODS). Širším zájmem je podle něj zastavit ruský imperialismus. Diplomaty zároveň vyzval, aby v zahraničí hledali všechny možné alternativy v oblasti energetiky. Předseda vlády během pondělí mimo jiné dále uvedl, že se nebrání debatě o možném zavedení daně z neočekávaných zisků v některých sektorech.

Výzva českého ministerstva? Poznáme mopsíky USA, vysmáli se Rusové

2. dubna 2022 14:16

Ruští diplomaté se vysmáli výzvě, kterou jim v pátek adresovalo české ministerstvo zahraničí. Ruské diplomaty v dokumentu vyzvalo, aby nesloužili režimu prezidenta Vladimira Putina. Ruské vyslanectví v Ženevě na Twitteru poděkovalo za „velkorysou nabídku“ a dodalo, že ruští diplomaté mají dostatek svědomí, uvedl zpravodajský web BBC News.

Polsko vyhostí 45 ruských diplomatů, viní je ze špionáže. Odjet musí do pěti dnů

23. března 2022 13:37

Polsko v koordinaci se spojenci rozhodlo o velmi výrazném snížení počtu diplomatických pracovníků na ruském velvyslanectví ve Varšavě. Zemi opustí celkem 45 lidí s různými diplomatickými statusy, uvedl ve středu podle agentury PAP mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina. Vyhoštění Rusové podle něj musí odjet do pěti dnů, jeden už do 48 hodin.

Ruské letadlo letělo oklikou pro vyhoštěné diplomaty do USA. Stejný stroj byl i v Česku

7. března 2022 11:21

Ruský dopravní letoun Iljušin Il-96 se vypravil v pátek na klikatou cestu do USA, aby v zemi vyzvedl vyhoštěné diplomaty Kremlu. Stroj se musel kvůli sankcím vyhnout evropskému vzdušnému prostoru, letěl proto z Moskvy do Petrohradu a poté složitě obtočil nebe nad Skandinávií. K transportu Rusů byl použit stejný stroj, který přistál loni v Česku, aby s ním odlétli vyhoštění ruští diplomaté po provalení kauzy Vrbětice.