KOMENTÁŘ: ANO versus Stačilo. Budou bojovat mezi sebou místo s vládou?

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš táhne do voleb v čele strany, která se chová jako klasická catch-all party. Je to dobrá strategie, neboť na stranictví, které se snaží oslovovat voliče napříč politickým spektrem, není nic špatného. Je to módní – a úspěšná – vlna hlavně na Západě. Kateřina Konečná stojící v čele Stačilo! se tedy logicky vymezila více doleva. Obě strany však částečně loví v jednom rybníku. Čeká nás v následujících měsících souboj o naštvané voliče?

Podle Konečné je ANO čistě prozápadní a v otázkách zahraniční politiky často hlasuje s vládou. Týká se to otázek kolem Ukrajiny, Ukrajinců v Česku, případně nákupů zbraní v zahraničí, smluv usnadňujících působení vojsk USA na našem území a podobně. Andrej Babiš je v očích šéfky KSČM politický konkurent, ale nehodlá prý proti němu vést kampaň. „ANO hlasováním o česko-americké smlouvě jasně ukázalo, že je čistě prozápadní a v těchto otázkách stojí na straně vlády. Mnozí voliči to tak ale necítí a na ně budeme cílit. Pro mě ale Andrej Babiš rozhodně není nepřítelem číslo jedna, chci sundat Fialovu vládu,“ řekla Konečná v rozhovoru pro Český rozhlas.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala: ANO se těžko dívá, že se nám daří. Můžeme patřit k nejúspěšnějším zemím, není to utopie

Andrej Babiš oproti Stačilo! drží středové pozice, sahá si tudíž jak pro levostředové dřívější sympatizanty sociální demokracie, tak pro střed a brousí i ve vládních vodách. V zahraniční politice jeho lidé bojují proti užší integraci EU i hlavnímu unijnímu proudu. V klíčových otázkách například ohledně nákupů zbraní, zmíněné Ukrajiny, Číny či Izraele Babišovo hnutí s vládou ne snad souzní, ale k tvrdé kritice má daleko.

Komentáře a glosy

Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.

Konečná Babišovi splnila sen, když mu potvrdila, že z pohledu levice je skutečně prozápadní. Babiš jí „na oplátku“ umožnil vymezit se a vykolíkovat si pole pro vlastní příznivce. Levicoví, takzvaně prozápadní voliči (jakkoliv to je poněkud vyprázdněný pojem), mohou dát svůj hlas hnutí ANO. Stačilo! má šanci oslovit lidi nesouhlasící kupříkladu s akcemi kolektivního Západu v Srbsku, Iráku, Afghánistánu, Libyi, Sýrii či s jeho vztahem k Rusku, nadřazeností USA nad Evropou, konfliktním přístupu k Číně a podobně.

ANO i strany sdružené ve Stačilo! se naopak shodnou na kritice domácí politiky současné vlády (a někdy dokonce i s pravicovými voliči). Pokud se ke Stačilo! přidají i sociální demokraté, což by ve vlastním zájmu měli, když předsedkyně Jana Maláčová slíbila jednotnou levici po vzoru Francie, může být dokonáno.

Přetahovaná o podobné voliče

Tím ale předvolební selanka končí a dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu pro voliče – otázce případné společné vlády. Možná se hnutí ANO splní sen o jednobarevné vládě se 101 nebo více poslanci v 200členné Sněmovně. Daleko pravděpodobnější však je, že Babišovo hnutí bude potřebovat spojence. A jednou z variant může být právě dohoda s uskupením Kateřiny Konečné. A pak budou muset přijít na obou stranách ústupky.

Koalice Stačilo! by byla bláhová, kdyby chtěla vládu ANO podporovat z opozice. Byl to právě tento model v letech 2018-2021, který komunisty pod vedením Vojtěcha Filipa připravil o místo ve Sněmovně.

Konečná by mohla ustoupit a chtít „jen“ referendum o EU a NATO, případně zalitovat, že vláda na něj nekývla, byť její strana bojovala. Babiš a jeho lidé totiž v minulosti opakovaně odmítali i referendum o EU – zdůvodňovali tím svůj odpor ke spolupráci s SPD. Stačilo! by také muselo alespoň dočasně „zmrazit“ svůj odpor k Severoatlantické alianci.

Za to by levicová koalice tlačila na Andreje Babiše, aby kývnul na některý z jejích zásadních bodů. Například na zavedení sektorové daně včetně zdanění dividend resp. vyšší zdanění bank. Šéf ANO sice v minulosti podobné kroky připouštěl, v minulé vládě se však postavil proti nápadu tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na zavedení odvodů z bankovních aktiv.

ANO a Stačilo! společně mohou vrátit věk odchodu do důchodu na 65 let, školkovné, EET a spoustu dalších věcí. Jenže, známe to, když přijde na konkrétní podobu toho kterého zákona, přicházejí spory. Například o přijatelnou výši schodku státního rozpočtu. Stačilo! prosazuje třeba také miliardářskou daň, prohloubení daňové progrese nebo placení daní z příjmu v zemi, kde byl vytvořen zisk. Bude s tím ANO souhlasit?

Ještě mnohem složitější situace by samozřejmě nastala, pokud by ANO potřebovalo k většinovému vládnutí nejen Stačilo!, ale třeba i SPD nebo Motoristy. Všechny tyto strany by se mohly shodnout na zahraniční politice, případně například na odporu ke Green Dealu, v otázkách sociálních a daňových by to však bylo téměř nemožné. Pak už by zbývala jen vláda na bázi ANO a části ODS. To by však byla evidentně zrada na voličích obou stran a podobnou dohodu moc očekávat nejde.

Zůstaňme ale u ANO a Stačilo!. Jak bylo řečeno, hlavní sdělení jejich předvolebních kampaní je nesporné – boj s Fialovou vládou. Jenže současně se obě strany budou ucházet o podobné voliče, obě budou chtít co nejsilnější pozici ve Sněmovně pro případné povolební vyjednávání o vládě. Z tohoto důvodu je více než pravděpodobné, že se vůči sobě budou Babišův a Konečné tým také vymezovat. Otázka je, zda se jim tento vedlejší souboj voleb nevymkne z kontroly a nepovede ke kanibalizaci opozičních hlasů.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Výbušná diskuse v evropském speciálu na CNN Prima NEWS s Farským, Konečnou, Zdechovským a Turkem

Tagy: