Pozvání Johnnyho Deppa do Karlových Varů vzbudilo řadu kontroverzí. Měl by obviněný násilník vystupovat jako hvězda festivalu? Morálka stranou, toto partnerství je oboustranně výhodné.
Na letošní festival v Karlových Varech míří trio velkých zahraničních hvězd. Osmaosmdesátiletý matador americké i britské kinematografie Michael Caine či uznávaný zámořský herec Ethan Hawke sice nejsou momentálně na vrcholu tvůrčích sil, přesto se jedná o sympatické a důstojné hosty.
Otázky však budí pozvánka pro Johnnyho Deppa, který na sebe v posledních letech upozorňoval spíše bulvárními kontroverzemi nežli vydařenými hereckými party.
Vykolejená kariéra
Jeho drogové či alkoholové úlety nejsou v umělecké branži natolik extrémní, aby někoho rozrušily, avšak obvinění z domácího násilí už ano. Deppovo nevydařené manželství s herečkou Amber Heardovou bylo propíráno všemi bulváry světa a mediální hon na rodáka z Kentucky došel až tak daleko, že se Depp rozhodl zažalovat britský deník The Sun. Ten totiž barvitě líčil údajné násilnosti, jichž se Depp na manželce dopouštěl. V listopadu loňského roku padl verdikt, podle něhož se ze strany bulvárního deníku nejednalo o urážku na cti, jak tvrdil Depp, jelikož Heardová prý skutečně musela čelit Deppovým násilnostem a obavám o svůj život.
Johnny Depp will be one of the stars of this year’s festival!
— Karlovy Vary IFF (@KVIFF) August 10, 2021
//
Johnny Depp bude jednou z hvězd letošního festivalu! pic.twitter.com/zC3zLRo5hB
Nejpozději od tohoto momentu se s Deppem táhne stigma násilníka, což je v dnešní době po právu odsuzováno. Velké hollywoodské produkce od něj daly (alespoň prozatím) ruce pryč, což se nejvýrazněji projevilo jeho vyhazovem ze série filmů Fantastická zvířata; roli Grindelwalda ve třetím snímku série místo něj ztvární Mads Mikkelsen. Momentálně tak Depp dostává prostor především v menších projektech, například nezávislém dramatu Minamata, jehož se dočkají i karlovarští návštěvníci.
Organizace Solace Women's Aid, zabývající se domácím násilím, odsoudila Deppovu pozvánku na karlovarský festival i plánované ocenění na festivalu v San Sebastianu. Už loni v listopadu přitom Depp obdržel cenu na polském festivalu Camerimage, což dohromady vytváří zajímavý vzorec: Zatímco velká hollywoodská studia, která ještě před pár lety ležela Deppovi u nohou, se k němu nehlásí, menší evropské festivaly včetně toho karlovarského po něm nadšeně skáčou.
Hledání festivalové morálky
Taková strategie je sice morálně nejednoznačná, avšak zároveň zcela pochopitelná. Občas se podaří, aby na kolonádu dorazila hvězda na vrcholu kariéry, jako tomu v minulých letech bylo v případě Roberta Pattinsona či Jeremyho Rennera, většinou si však festival musí vystačit s umělci, kteří mají to nejlepší už za sebou (John Travolta, Harvey Keitel, Tim Robbins, Barry Levinson, Richard Gere a mnoho dalších).
Poslední kategorii představují hvězdy, kolem nichž se vznáší oblaka kontroverze. To se týká částečně Caseyho Afflecka, který dokázal mezi několika obviněními ze sexuálního obtěžování prokličkovat až k zisku Oscara, především pak Mela Gibsona, který se za své antisemitské a obecně xenofobní postoje dokonce ocitl na hollywoodském blacklistu. A právě do téhle kategorie se zařadí i návštěva Deppa – v roce 2012 nejlépe placeného herce světa, nyní částečně vyšeptalou hvězdu s cejchem domácího násilníka.
#JohnnyDepp přiveze do Varů svůj poslední film MINAMATA.
— Karlovy Vary IFF (@KVIFF) August 17, 2021
Strhující biografické drama z Japonska 70. let představitel hlavní role Johnny Depp osobně uvede v sobotu 28. srpna od 13:00 v Karlovarském městském divadle.https://t.co/TdrCzRZwEd
Je jasné, že dosavadní pohoršení nad Deppovým pozváním do Varů se ještě umocní a napíšou se stohy textu o tom, zdali je taková volba ze strany festivalu v pořádku. Hledání morálky je v tomto případě nejasné, nejednoznačné a jakékoli silné stanovisko bude až příliš redukující. Na tom však nakonec příliš nezáleží, jedná se o mediální bouři ve sklenici vody. Partnerství Varů a Deppa je totiž především pro obě strany velmi výhodné a smysluplné.
Oboustranná spokojenost
Pro Johnnyho Deppa se jedná o vítanou možnost alespoň částečné nápravy reputace. Přijede kamsi do východní Evropy, kde bude za hvězdu, dostane pěknou sošku a kýžený prostor k rozdání nemála úsměvů. Fanoušci jsou beztak ochotni odpustit téměř cokoli, jak jsme mohli vidět na případu Kevina Spaceyho – ačkoli jeho prohřešky jsou s největší pravděpodobností nesrovnatelně větší než ty Deppovy, množství komentátorů z řad médií i filmových fanoušků nedokázalo (či prostě nechtělo) oddělit jeho nesporné herecké kvality od stejně nesporných osobnostních nedostatků. Deppova rehabilitace však bude ještě mnohem snazší.
A konečně pro samotný karlovarský festival se jedná o příležitost přivést k termálním pramenům světovou megastar, která by za jiných okolností zářila na červeném koberci spíše v Cannes či Benátkách. Navíc lze prezentovat i příjemný narativ, že tuzemský festival dává prostor těm, jež pokrytecký Hollywood nespravedlivě umlčuje.
Budiž. K morálce takového kroku se chce (a bude) vyjadřovat kdekdo, nezapomínejme však, že stále jde především o byznys, rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Typického návštěvníka festivalu totiž hnutí #MeToo a s ním související společenské změny (včetně snížené tolerance k domácímu násilí) nejspíš až tolik nezajímá – šance vidět hvězdu Pirátů z Karibiku však ano.