Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se po dalším návalu kritiky rozdurdil, že české zdravotnictví je přece ve výborném stavu. Kdo tomu nevěří, do zahraničí nechť běží! Tam by si nevděčníci měli podle Válka zkusit pobýt alespoň měsíc, aby reptalové viděli, na co si drze stěžují.
Z vlastní zkušenosti mohu Válkova slova potvrdit – rozumím jim. Pracovně jsem žil roky v Evropě západní i jižní, zcestoval ji mnohokrát křížem krážem. Neštěstí nechodí jen po horách, tudíž jsem si péči v zahraniční užil více, než mi bylo milé. Pokud jsem zrovna nebyl v Německu, Rakousku nebo zemích, jež dříve ležely na východní straně železné opony, snil jsem toužebně o návratu domů, do českého zdravotnictví.
ČTĚTE TAKÉ: Cikrt: Ve zdravotnictví se spalo, pokusy o změnu udusil strach. Potřebujeme plán, míní politici
Stávající zdravotnictví v České republice je skutečně ve srovnání s leckterou zemí na výši. Je to ale zásluhou ministra Válka? Není to spíše dědictví minulosti, které se přes snahu různých vlád nepodařilo zcela zlikvidovat? Neustále slýcháme výklady o příliš hustém pokrytí lékařské péče na obyvatele a kilometry čtvereční.
Kvůli třicetikorunovému poplatku za návštěvu lékaře vzedmula se v minulosti oranžová tsunami trestající vládu vedenou ODS. Válkovy opakované nápady zavádět nadstandardy podrývání veřejného zdravotnictví, které si platíme z daní, završují. V případě onoho třicetikorunového obolu nešlo ani tak o jeho výši, jako o fakt, že jeho vybírání uráželo vybírající i platící. Nemá už snad platit základní východisko jako doposud, že veřejná zdravotní péče je dostupná všem a zdarma ve stejné vysoké kvalitě?
Do Česka míří 52 tisíc balení penicilinu. Předseda asociace řekl, kolik jich lékárny získají
V pondělí by každá lékárna v Česku měla dostat alespoň 20 balení penicilinu. Všichni velcí distributoři převezmou od dodavatelské společnosti BB Pharma v pátek 52 tisíc balení. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda Asociace velkodistributorů léčiv Jan Rohrbacher. Od srpna Česko podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obdrželo přes 200 tisíc balení penicilinu v tabletách nebo sirupech, v září to bylo 88 tisíc balení. Další dodávka je očekávána příští týden. S nedostatkem některých antibiotik včetně penicilinu se Česko potýká několik měsíců.
Nesvědčí politická satira neustálých slibů léků dle vzorce den prohlášení plus zhruba dva měsíce Válkově oblibě a důvěryhodnosti jako luční kvítí alergikovi? Nejsou hromadné výpovědi přesčasových dohod lékaři důkazem, že zdravotnictví jde od desíti k pěti? Jak je možné, že ve světové mocnosti chemického umu – České republice – aby výrobce léků pohledal? Nevěděl Válek, že sliby léků z Asie jsou liché kvůli legislativě, kontrole kvality a licencím? O jeho porušených odhodláních vyvodit v případě neúspěchu plánů vlastní odpovědnost ani nemluvě.
Je zdraví psychickému i fyzickému prospěšné mít starost na pohotovosti nejen o zdraví, ale hlavně o stokorunovým poplatek? Uklidní nemocného a jeho blízké doporučení obíhat či obtelefonovávat lékárny ve snaze sehnat lék, který jinde není? Má nás vyléčit od další návštěvy lékárníků a přísežníků Hippokrata pohled na účtenku? Penicilin prý snad už bude, ale dražší.
Ministr Válek má pravdu. Jsou země, které jsou na tom hůře. Když ale dítě nosí domů trojky, je útěcha, že jiné nosí čtyřky nebo pětky? Válek má pracovat nejen na udržení kvality a dostupnosti zdravotní péče, ale na jejím zvýšení. Ruku na srdce, máme pocit, že se tak děje? Regiony počínaje, centry konče.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mladí lékaři odmítají přesčasy. Podívejte se na video.