CNN Prima News kompost

kompost

Výpis příspěvků ke štítku „kompost“

Žížaly, snězte si mě. Výtvarník zkompostoval velkoformátový obraz v rodišti Havlových předků

Obraz bude předán žížalám a rozpadne se. Touto vizí uvedl oceňovaný umělec Jan Bogy Lörincz výstavu, na které představil velkoformátové dílo s názvem Žížalám. A nyní ho dešťovkám opravdu předal, když obraz rozřezal a zasypal trávou v ostravské hornické kolonii Hranečník, v níž se narodil dědeček Václava Havla. „Kompost je založen. Tohle dílo nebylo určené lidem, ti si ho mohli jen prohlédnout. Patří žížalám, mnohonožkám, mechům, prostě všem těm, kteří nezištně vytvářejí humus a udržují v rovnováze ekosystém na planetě,“ vysvětluje výtvarník. Loni třeba pokryl tisíc metrů čtverečních betonové zdi v Ostravě streetartovou malbou ke stoletému výročí fotbalového Baníku.

Dýně hokkaidó patří mezi naše nejoblíbenější, pusťte se do jejího pěstování

Pěstování tykví má u nás opravdu dlouhou tradici. Pokud je chcete pěstovat na zahrádce, pak široké uplatnění nejen v kuchyni nabízí tykve hokkaidó, které patří k úplně nejoblíbenějším. Prozradíme vám, jaké mají nároky na pěstování, jak je to se sklizní a odkdy je můžete vysévat. Pozornost neodkloníme ani od půdy, která musí být opravdu dobře připravená.

Říká se tomu černé zlato, je to nejlepší prostředek pro zúrodnění půdy na zahrádce

Kompost představuje nejlepší prostředek k zúrodnění půdy na zahrádce. I na relativně malém prostoru zahrady vzniká velké množství organického odpadu, který je zapotřebí účelně zpracovat tak, aby z něj nebyla jen neforemná hnojící hromada, stojící někde opodál na rohu zahrady. Při správném kompostování dochází k přeměně hmoty na černé zlato, které přivede živiny do půdy a pomůže s mnoha neblahými vlivy.

Jak docílíte zdravé a úrodné půdy? Vydejte se cestou zeleného hnojení

Zdrojů živin pro půdu v zahradě existuje hned několik. Od posekané trávy s listím, přes chlévský hnůj, kompost, až po zelené hnojení. To funguje na jednoduchém způsobu, kdy necháváme na volné ploše po sklizni růst rostliny s krátkou vegetační dobou, které vytvoří dostatek zelené hmoty. Jaké rostliny je možno takto využít a na co si musíme dávat pozor?

Vertikutace je pro trávník jarní očistou

Pokud už na trávníku není ani stopa po sněhu a plocha oschla, je na čase začít s jeho léčebnou kůrou. Ta spočívá v prořezání travního drnu, vyčesání nečistot a podpoře růstu zeleného koberce. Pěkný trávník bez vertikutátoru mít nebudeme. Z hlediska péče o něj patří k nezbytným strojům.