reklama

Říká se tomu černé zlato, je to nejlepší prostředek pro zúrodnění půdy na zahrádce

Kompost představuje nejlepší prostředek k zúrodnění půdy na zahrádce. I na relativně malém prostoru zahrady vzniká velké množství organického odpadu, který je zapotřebí účelně zpracovat tak, aby z něj nebyla jen neforemná hnojící hromada, stojící někde opodál na rohu zahrady. Při správném kompostování dochází k přeměně hmoty na černé zlato, které přivede živiny do půdy a pomůže s mnoha neblahými vlivy.

reklama

Kompost je nazýván černým zlatem právě pro svoje vynikající vlastnosti, kterými se může pyšnit. Obsahuje totiž velké množství živin, mikroorganismů a hrubších složek, které zásadně vylepšují vlastnosti půdy na zahradě. Je základem pro pěstování náročných zelenin ve skleníku i na zahradě, kde pomůže zvýšit úrodu i u dalších druhů. Prosítovaný kompost se pak používá například pro zakládání trávníků jako svrchní vrstva, do které trávník bude zakořeňovat, nebo pro truhlíky s balkonovými rostlinami, kterým půda bohatá na živiny velice svědčí.

Před zakládáním kompostu vždy důkladně zvažte místo, kde bude stát. Mnohem lepší je lokalizovat jej někam do rohu zahrady, například pod strom, kde na tlející materiál nebude svítit slunce, což by výrazně zpomalilo probíhající proces přeměny materiálu. Kromě sofistikovaného řešení v podobě průmyslově vyrobených kompostérů lze kompost vytvořit volně na zemi bez bočních opor, ale počítejte s tím, že na takové řešení bude potřeba mnohem více místa. Kompostér vyrobený například z palet a uvnitř pobitý netkanou textilií je řešení vhodné, protože taková varianta, zvláště v případě palet natřených lazurou, vypadá poměrně stylově. Je však zapotřebí nátěry nechat řádně zaschnout, aby nedocházelo k uvolňování stopových množství nátěrů do půdy. Zespoda se musí kompost přímo dotýkat země, aby se nastartovaly pochody v něm. Důležité je to z hlediska drobných organismů jako žížal či jiných tvorečků přeměňujících rostlinný odpad ve výživnou složku, která je použitelná v celé zahradě.

S budováním kompostu začněte nejlépe od konce léta, kdy se začne hromadit v zahradě větší množství organického materiálu, který pro kompost slouží jako jeho základní kámen. Zelený materiál většího objemu je nejlepší důkladně nadrtit, a to buď výkonnou sekačkou, nebo mulčovačem. Výsledkem je to, že například šlahouny od okurek jsou dokonale najemno nadrcené a v kompostu se rychle rozloží.

Také sem patří nadrobno posekaná tráva, listí ze zdravých stromů, škrabky ze silnic, zbytky z truhlíků po letní sezoně, chlévský hnůj a další organický odpad. Použít lze i naštěpované větve, ty působí jako provzdušňující prvek. Kompost dokonce rozloží i novinový papír. Na kompost nepatří plevele, protože se velmi rychle šíří, ale je možné jej kompostovat odděleně a takto vzniklý kompost používeat například při hrubších terénních úpravách na zahradě. Kompost je nutné alespoň dvakrát do roka přehazovat, proto je nutné mít vedle sebe alespoň dva prostory. Do jednoho sila vkládejte materiál a prohazujte hlínou, v druhém mějte již částečně rozložený kompost a ve třetí sekci, tam je vhodné mít prostor pro odebírání hotové hmoty. Hotový kompost máte k dispozici přibližně jeden rok od jeho založení.

Využitelnost kompostu je celoroční. Na jaře jej lehce zapravíte do půdy, čímž ji obohatíte o živiny a rostliny budou po vysazení a výsevech rychleji růst a dobře prospívat, během léta s ním je možno pak přihnojovat například rostoucí celer nebo ve skleníku, kde je zapotřebí jej velmi zlehka zapravit, ale dejte pozor na poškození kořenů. Během podzimu se běžně ve větším množství, spolu s organickým hnojením, zarývá do půdy. Využití nalezne také jako předzimní, poslední přihnojení trávníku nebo jako protiúrazová ochrana kořenového balu některých rostlin.

Tagy:
zahrada kompost založení kompostu

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti
Koronavirus

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama