reklama

Říká se tomu černé zlato, je to nejlepší prostředek pro zúrodnění půdy na zahrádce

Kompost představuje nejlepší prostředek k zúrodnění půdy na zahrádce. I na relativně malém prostoru zahrady vzniká velké množství organického odpadu, který je zapotřebí účelně zpracovat tak, aby z něj nebyla jen neforemná hnojící hromada, stojící někde opodál na rohu zahrady. Při správném kompostování dochází k přeměně hmoty na černé zlato, které přivede živiny do půdy a pomůže s mnoha neblahými vlivy.

reklama

Kompost je nazýván černým zlatem právě pro svoje vynikající vlastnosti, kterými se může pyšnit. Obsahuje totiž velké množství živin, mikroorganismů a hrubších složek, které zásadně vylepšují vlastnosti půdy na zahradě. Je základem pro pěstování náročných zelenin ve skleníku i na zahradě, kde pomůže zvýšit úrodu i u dalších druhů. Prosítovaný kompost se pak používá například pro zakládání trávníků jako svrchní vrstva, do které trávník bude zakořeňovat, nebo pro truhlíky s balkonovými rostlinami, kterým půda bohatá na živiny velice svědčí.

Před zakládáním kompostu vždy důkladně zvažte místo, kde bude stát. Mnohem lepší je lokalizovat jej někam do rohu zahrady, například pod strom, kde na tlející materiál nebude svítit slunce, což by výrazně zpomalilo probíhající proces přeměny materiálu. Kromě sofistikovaného řešení v podobě průmyslově vyrobených kompostérů lze kompost vytvořit volně na zemi bez bočních opor, ale počítejte s tím, že na takové řešení bude potřeba mnohem více místa. Kompostér vyrobený například z palet a uvnitř pobitý netkanou textilií je řešení vhodné, protože taková varianta, zvláště v případě palet natřených lazurou, vypadá poměrně stylově. Je však zapotřebí nátěry nechat řádně zaschnout, aby nedocházelo k uvolňování stopových množství nátěrů do půdy. Zespoda se musí kompost přímo dotýkat země, aby se nastartovaly pochody v něm. Důležité je to z hlediska drobných organismů jako žížal či jiných tvorečků přeměňujících rostlinný odpad ve výživnou složku, která je použitelná v celé zahradě.

S budováním kompostu začněte nejlépe od konce léta, kdy se začne hromadit v zahradě větší množství organického materiálu, který pro kompost slouží jako jeho základní kámen. Zelený materiál většího objemu je nejlepší důkladně nadrtit, a to buď výkonnou sekačkou, nebo mulčovačem. Výsledkem je to, že například šlahouny od okurek jsou dokonale najemno nadrcené a v kompostu se rychle rozloží.

Také sem patří nadrobno posekaná tráva, listí ze zdravých stromů, škrabky ze silnic, zbytky z truhlíků po letní sezoně, chlévský hnůj a další organický odpad. Použít lze i naštěpované větve, ty působí jako provzdušňující prvek. Kompost dokonce rozloží i novinový papír. Na kompost nepatří plevele, protože se velmi rychle šíří, ale je možné jej kompostovat odděleně a takto vzniklý kompost používeat například při hrubších terénních úpravách na zahradě. Kompost je nutné alespoň dvakrát do roka přehazovat, proto je nutné mít vedle sebe alespoň dva prostory. Do jednoho sila vkládejte materiál a prohazujte hlínou, v druhém mějte již částečně rozložený kompost a ve třetí sekci, tam je vhodné mít prostor pro odebírání hotové hmoty. Hotový kompost máte k dispozici přibližně jeden rok od jeho založení.

Využitelnost kompostu je celoroční. Na jaře jej lehce zapravíte do půdy, čímž ji obohatíte o živiny a rostliny budou po vysazení a výsevech rychleji růst a dobře prospívat, během léta s ním je možno pak přihnojovat například rostoucí celer nebo ve skleníku, kde je zapotřebí jej velmi zlehka zapravit, ale dejte pozor na poškození kořenů. Během podzimu se běžně ve větším množství, spolu s organickým hnojením, zarývá do půdy. Využití nalezne také jako předzimní, poslední přihnojení trávníku nebo jako protiúrazová ochrana kořenového balu některých rostlin.

Tagy:
zahrada kompost založení kompostu

Hlavní zprávy

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program
Miloš Zeman

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne má v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čeká odpoledne poměrně nabitý program. Má totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc
Názory

KOMENTÁŘ: Zbytečná válka mezi cyklisty a řidiči. V Kodani si dokáží všichni vyjít vstříc

Zákon o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů znovu rozvířil nekonečnou zákopovou válku, která v Praze probíhá mezi zastánci cyklistické a automobilové dopravy. Dopravní prostředek však v tomto souboji působí často pouze jako symbol stále vyhrocenějšího sváru mezi takzvanými progresivity a konzervativci, kteří nechtějí ustoupit ani o píď. Kodaň přitom ukazuje, že si všichni účastníci dopravního provozu mohou vyjít vstříc.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama